Patirtis

Verta išmokti. Bebro apdorojimas + FOTO0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Bebriena – puikus laimikis, nes nėra itin didelis. Su juo galima nesunkiai susidoroti vienam pačiam, o įgudus jį apdoroti tikrai lengva. Svarbiausia – reikia patogaus ir aštraus peilio bei guminių pirštinių. Bebrai turi specifinį kvapą. Jei dorojant liaukas kas nors užtikš ant rankų, patikėkite, dvoks ilgai ir negelbės joks ploviklis.

Bebrą patogiai doroti galima ant stalo, tiek ant paprasto, tiek ir ant specialiai skirto lupimui. Pakabintą bebrą apdoroti nėra taip patogu.

Pjūvis daromas nuo uodegos iki pat smakro per pilvą, tiesiai per vidurį. Tada apipjaunamos kojos: ties pirmuoju letenos sąnariu ratu apipjaunama oda ir nupjaunamos letenos. Taip sutvarkomos visos keturios galūnės. Taip pat nupjaunama ir uodega.

Odą reikia lupti apdairiai, nes ji labai vertinga. Pirmas pjūvis – per vidurį nuo uodegos iki smakro

Bebro odos lupimas
Žarnyno atidarymas

Tada atsargiai, stengiantis neįpjauti, bet ir nepalikti nei riebalų, nei mėsos, peiliu nulupama oda. To galima išmokti tik per praktiką. Su pirmu bebru bus sunku, su paskesniais – jau lengviau. Sunkiausia dirti nugarą – tai vieta, kur dažniausiai lieka mėsos, o uodegos gale – taukų. Nudyrus bebrą reikia išpjauti liaukas. Atsiminkite, kad bebrai turi keturias liaukas: dvi smardžios, skirtos teritorijai žymėti, ir dvi mažesnės, iš kurių galima daryti užpilą.

Reikia atsargiai atverti pilvo ertmę ir krūtinės ląstą. Atsargiai – kad nesusigadintų vidaus organai ir nekiltų nemalonių netikėtumų. Tada reikia apipjauti išangę ir ryklę. Paėmus už trachėjos galima ištraukti visus vidurius, šiek tiek atidalijus diafragmą. Galima vidaus organus ištraukti ir dviem dalimis: pirmiausia žarnyną, o po to – plaučius ir širdį.

Bebro širdis ir kepenys valgomos, jei tik bebras sumedžiotas šautuvu ir ilgai nestovėjo. Spąstais sugautą bebrą taip pat galima vartoti maistui, jei tik jis spąstuose neužsibuvo.

Atsiminkite: nors bebras ir vegetaras, jis turi tulžies pūslę, padedančią lengviau virškinti maistą. Reikia atsargiai ir išmoningai ją išpjauti, kad skystis iš tulžies pūslės nepatektų ant kepenų, rankų ar stalo. Tulžis labai karti ir paliktų negerą prieskonį.

Tulžies pūslė

Atsiminkite! Bebras turi tulžies pūslę, kurią išpjauti reikia apdairiai, jei norėsite gaminti bebro kepenis

Tulžies pūslė

Išdarinėjus bebrą galima padalyti. Pirmiausia reikia nupjauti visas keturias kojas. Priekinės letenos nupjaunamos kartu su mentėmis, o užpakalinės – klubo sąnario vietoje. Geriausia gaminti kulšis, jos – mėsingiausia bebro dalis. Galima išpjauti karbonadą, nors šis nebus didelis. Iš kepsniams netinkamų dalių galima išsivirti sultinį. Sultinį vėliau galima panaudoti gaminant troškinį ar sriubą.

Bebro kulšis galima kepti kaip kepsnius, ypač, jei tai dvimetis bebras, – kulšys būna netgi labai mėsingos. Mažesnių bebriukų kulšelių kauliukus galima išimti ir gaminti kaip suktinukus. Jei gyvūnėlis nepatikrintas dėl trichineliozės, tai kepsnius ar suktinukus būtina gaminti ilgai. Ar mėsa šyla tolygiai, galima patikrinti ir maisto termometru.

Pono bebro sėklidės. Nevalgomos
Nuotrauka: Kataryna Šterna
Liaukos. Didžiosiomis suaugęs bebras žymisi teritoriją. Labai smardžios. Elkitės apdairiai! Apatinės, mažesnės liaukos naudojamos liaudies medicinoje
Nuotrauka: Linda Dombrovska


Bebro skerdenos apdirbimas

Iš bebrienos galima gaminti ir maltinukus, bet taip pat būtina juos rimtai ištroškinti, kad apsisaugotumėte nuo galimos trichineliozės rizikos. Iš bebrienos gaminamos ir rūkytos dešros. Jei kam nors bebrienos prieskonis atrodo įtartinas, reikia atsiminti, kad būtina nupjauti visus taukus, be to, galima naudoti stiprius prieskonius. Iš nepatikrintos bebrienos didkepsnio geriau negaminti.

Daugiausia diskusijų paprastai kyla dėl to, ką daryti su uodega. Šią dalį galima kepti orkaitėje arba rūkyti. Rūkyti galima tiek su žvynais, tiek be. Jie visai lengvai nusiima – tereikia palaikyti uodegą kelias minutes verdančiame vandenyje ir po to žvynus nuvalyti peiliu. Galima uodegą supjaustyti gabaliukais ir kepti orkaitėje. Su uodega taip jau yra: arba skanu, arba ne. Per vidurį nebūna.

Įsigykite naujausią žurnalo numerį internetu!

Susiję straipsniai

Naujasis priedas. Medžioklės ginklai ir šaudymas

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.