Patirtis

Papildyta informacija apie įteiktus apdovanojimus! Iškilmingai ir garsiai įvyko pirmasis medžioklės kultūros festivalis Vilkaviškio rajone0

Nuotrauka: Kęstas Inkrata

Vilkaviškio rajone pirmą kartą organizuojamas medžioklės kultūros festivalis kvietė pažinti kitokią medžioklę – tvarią, atsakingą, tausojančią ir gerbiančią gamtą. Įgyvendindami šį tikslą organizatoriai įtraukė į įdomias edukacines veiklas, užsiėmimus ir paskaitas.

Festivalį organizavo Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija (LMŽD), bendradarbiaudama su Aplinkos apsaugos departamentu, miškininkais, žvejų bendruomenėmis, šaulių sąjunga, žirgų augintojais, medžioklinių šunų klubu, sakalininku ir kitais gamtos bei kultūros puoselėtojais.

Medžioklės kultūros festivalis Vilkaviškyje

Paežerių dvaro teritorijoje buvo galima aplankyti medžiotojų būrelių kiemelius, paragauti žvėrienos patiekalų, pasigėrėti žirgais ir medžiokliniais šunimis. Renginio metu veikė V. Kucevičiaus „Sugrįžę iš dvarų – medžioklės antikvaras“ ir medžioklės trofėjų parodos. Prof. dr. E. Skerstonas vedė seminarą „Medžioklės kultūra, tradicijos“.

Pirmą kartą rajone buvo surengtos ir elnių kvieslių varžytuvės. Nuo renginio pradžios skambėjo medžioklės ragų melodijos, kurias kiek vėliau papildė atlikėjos A. Puleikytės ir grupės „Patruliai“ pasirodymai.

Medžioklės ragų garsai, Lietuvos elnių kvieslių čempionatas, gyvos tradicijos, lauko virtuvė, žvejai, medžiokliniai šunys, sakalai, žirgai, Lietuvos skaliko augintojai, parodos, seminarai, muzika ir bendrystė – visa tai susijungė į vieną išskirtinį renginį Paežerių dvare.

Medžioklės kultūros festivalyje lankėsi ir Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka, vicemerė Daiva Riklienė bei Administracijos direktorius Vitas Gavėnas.

„Medžioklės kultūra Lietuvoje turi gilias šaknis – tai ne tik trofėjų siekis, bet ir pagarba gamtai, atsakingas elgesys su aplinka, tvarumo puoselėjimas. Šiandien medžioklė – neatsiejama kultūrinio paveldo dalis. Tad dėkoju organizatoriams už pastangas išsaugoti ir perduoti medžioklės kultūros vertybes“, – sveikindamas renginio dalyvius kalbėjo meras.

Savivaldybės vadovas mero padėkos raštu už išskirtinį ir ilgametį – net 50 metų – indėlį medžiotojų ir žvejų draugijoje apdovanojo Dalę Venskūnienę.

„Mintis buvo paprasta, bet ambicinga – atvežti medžioklės kultūrą į Vilkaviškio rajoną ir tai padaryti neapkraunant vietos medžiotojų klubų pečių. Džiaugiuosi galėdamas pasakyti: mums pavyko!“ – po šventės sakė vienas iš organizatorių Andrius Rapalas.

Ačiū visiems, kurie prisidėjo, dalyvavo ir palaikė. Tai buvo šventė, kurioje gamtos, kultūros ir bendruomeniškumo dvasia buvo jaučiama kiekviename žingsnyje.

Pirmasis LMŽD ambasadorius Lietuvoje

Medžioklės kultūros festivalyje buvo įteiktas ir naujas Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos įsteigtas apdovanojimas – medžioklės ambasadoriaus titulas. Ir pirmasis tokio pobūdžio įvertinimas atiteko žmogui, kuris itin daug prisidėjo prie medžioklės kultūros populiarinimo ir vystymo, medžiotojų bei visuomenės švietimo. Tai – Andrius Rapalas.

„Didžiulė garbė ir atsakomybė – tapti pirmuoju Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos ambasadoriumi. Šis apdovanojimas man reiškia ne tik įvertinimą už ilgametę veiklą, bet ir įpareigojimą toliau puoselėti medžioklės kultūrą, tradicijas bei vertybes tiek vietos bendruomenėje, tiek visos šalies mastu“, – sakė jis ir pridūrė: „Dėkoju LMŽD už pasitikėjimą ir garbingą titulą. Šis žingsnis – įkvėpimas tęsti darbus su dar didesniu atsidavimu: organizuojant renginius, telkiant bendruomenę, stiprinant ryšį tarp gamtos ir žmogaus. Medžioklė – tai daugiau nei pomėgis. Tai kultūra, pagarba gamtai ir atsakomybė už mūsų aplinką.“

Nuotrauka: Kęstas Inkrata
Nuotrauka: Kęstas Inkrata


Apdovanojimai, padėkos ir išskirtinės varžybos

Medžioklės kultūros festivalyje Vilkaviškyje pagerbti tie, kurie aktyviai prisideda prie medžioklės tradicijų puoselėjimo ir visuomenės švietimo.

Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos (LMŽD) pirmininkas Virginijus Kantauskas įteikė Medeinės medalius už nuopelnus medžioklės kultūros sklaidai ir tradicijų puoselėjimui. Šiuo garbingu apdovanojimu įvertinti:

Apdovanoti medeines medaliais
Nuotrauka: LMŽD


Aurimas Kučiauskas
Vitas Gavėnas
Irmantas Beržinskas
Vytautas Kazlauskas
Algirdas Kasiliauskas
Vidas Skrinskas
Dainius Skilčius
Romualdas Ravinskas
Algimantas Bušauskas
Evaldas Burinskas
Juozas Šalčiūnas
Aurelijus Badaitis
Edmundas Kareiva
Vincas Teiberis

LMŽD direktorius Laimonas Daukša padėkos raštais apdovanojo penkis savanorius, kurie aktyviai dalyvavo projekte „Medžiotojo pamoka apie gamtą“, dalijosi žiniomis su vaikais ir prisidėjo prie sąmoningumo bei pagarbos gamtai ugdymo:

Arūnas Bušauskas
Gediminas Girdijauskas
Tomas Jurgelaitis
Ignas Paniliauskas
Andrius Rapalas

Šiuos savanorius paskatino ir renginio rėmėjai Pulsar, įteikdami simbolines dovanas.

Ragų vertinimo varžytuvės

Renginyje vyko ir originalios ragų vertinimo varžytuvės. Jų metu dalyviai turėjo vos vieną minutę iš po širmos pasirodžiusiems tauriojo elnio ragams įvertinti pagrindinius parametrus – šakų skaičių, apytikslį svorį, elnio amžių bei spręsti, ar gyvūnas medžiotinas pagal selekcinius kriterijus. Vertinimas vyko dienos šviesoje, plika akimi arba naudojant žiūronus.

Išskirtinis akcentas – elnių kvieslių čempionatas

Pirmą kartą Vilkaviškyje vyko Lietuvos elnių kvieslių čempionatas, į kurį susirinko geriausi šios srities meistrai iš visos šalies. Dalyviai demonstravo įgūdžius, paremtus ilgametėmis tradicijomis, gamtos pajauta ir giliomis žiniomis apie gyvūnų elgseną. Šis čempionatas ne tik intriguoja, bet ir edukuoja – jis atskleidžia senovinį ryšį tarp žmogaus ir laukinio žvėries.

Elnių kvieslių čempionate iš viso dalyvavo 11 Lietuvos kvieslių. Pirmąją vietą užėmė Rytis Andriškevičius, antrąją – Tautvydas Pankevičius, trečiąją – Mykolas Kazlauskas. Šių metų Lietuvos tauriųjų elnių kvieslių čempionato laureatai kitais metais vyks į Europos čempionatą.

Tačiau dar šiemet, spalio 18 dieną, Raudonės pilyje Lietuva antrą kartą savo istorijoje priims Europos elnių kvieslių čempionatą. Mūsų šalį jame atstovaus trys kviesliai, laimėję praėjusių metų nacionalinį čempionatą – Rytis Andriškevičius, Tautvydas Pankevičius ir Dovydas Murauskas.

Šiemet Dovydas Murauskas nusileido Mykolui Kazlauskui ir užėmė ketvirtąją vietą.

Ateities žvilgsnis: nuo vieno renginio link tvarios tradicijos

Pirmasis medžioklės kultūros festivalis Vilkaviškyje tapo ne tik išskirtiniu renginiu rajonui, bet ir aiškiu ženklu, kad Lietuvoje bręsta naujas požiūris į medžioklę – kaip į kultūros, gamtos pažinimo ir bendruomeniškumo dalį. Tai, kas prasidėjo kaip vienos dienos šventė, gali tapti ilgamete tradicija, įkvepiančia vis daugiau žmonių pažvelgti į medžioklę ne per stereotipų, o per vertybių ir atsakomybės prizmę.

Elnių kvieslių čempionato įtraukimas į festivalio programą ne tik pagyvino renginį, bet ir parodė, kad gilios tradicijos gali būti aktualios ir patrauklios šiuolaikinei visuomenei. Artėjantis Europos čempionatas Raudonėje dar labiau sustiprins šį impulsą ir suteiks Lietuvai galimybę pademonstruoti ne tik kvieslių meistriškumą, bet ir kultūrinį svetingumą.

Tikėtina, kad ateityje tokie festivaliai paskatins ir daugiau regionų organizuoti panašaus pobūdžio renginius, o Medžioklės ambasadoriaus titulas taps svarbia paskata tiems, kurie savo veikla prisideda prie medžioklės kultūros puoselėjimo. Tvarumas, atvirumas visuomenei, pagarba gamtai ir atsakingas elgesys – tai kertiniai principai, kuriais remiantis galima kurti naują, visuomenėje pripažintą medžioklės sampratą.

Vilkaviškio pavyzdys rodo, kad tai įmanoma. Belieka tęsti pradėtus darbus ir paversti juos stipria, gyva tradicija.

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

Susiję straipsniai

Lokys nužudo visus šeimos vilkiukus, o elniai ieško prieglobsčio šalia žmonių. Miško naujienos #9

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.