Patirtis

Valstybė nebemokės už medžiotojų mokymus?0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Naujasis aplinkos ministras Simonas Gentvilas anuliavo ankstesnio ministerijos vadovo Kęstučio Mažeikos patvirtintą medžiotojų mokymų viešąjį pirkimą.

Ministro patarėjas Marius Čepulis nurodė, kad čia kalbama ne apie medžiotojų kursus, o apie papildomą pasirengimą saugaus elgesio medžioklėje ir praktinių šaudymo įgūdžių patikrai. „Šie seminarai brangūs ir neefektyvūs, todėl šiemet nuspręsta atšaukti viešąjį pirkimą ir toliau jis nebus skelbiamas“, – paaiškino M. Čepulis.

Buvo numatyta, kad šiuose seminaruose medžiotojai mokysis saugaus elgesio medžioklėje, saugumo laikant medžioklinį ginklą namuose, saugiai transportuoti medžioklinį ginklą, saugiai jį naudoti medžioklėje, pirmosios medicininės pagalbos ir panašiai. Per šaudymo pamoką medžiotojai turėjo būti mokomi saugiai išardyti bei surinkti ginklą, šaudyti į nejudančius bei judančius taikinius.

Aplinkos ministro manymu, valstybė šių mokymų neturi apmokėti. „Kaip ir architektai kelia kvalifikaciją savo lėšomis, taip bet kas kitas, kas vykdo profesinę veiklą, ypač savo laisvalaikio veiklą, tai neturėtų būti finansuojama valstybės pinigais“, – sakė jis interviu portalui 15min.

Pagal viešojo pirkimo dokumentus, maksimali medžiotojų mokymui numatyta suma buvo 240 tūkst. eurų. Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos (LMŽD) pirmininko atstovas komunikacijai Karolis Girulis paaiškino, kad konkurse galėjo dalyvauti bet kuri įmonė, turinti atitinkamo profilio specialistų, materialinių ir techninių priemonių.

Nuotrauka: Kataryna Šterna

„Buvo numatytos iš viso beveik pusės milijono eurų išlaidos. Aštuonios konkurso dalys atskiriems Lietuvos regionams, kiekviena – 30 tūkst. eurų vertės. Vieno medžiotojo mokymui buvo numatyta ne daugiau kaip 100 eurų“, – paaiškino LMŽD atstovas.

Medžiotojų sąjungos Gamta vadovas Raimondas Ribačiauskas paaiškino, kad šie kursai turėjo būti kaip papildomi mokymai jau esamiems medžiotojams, kurie norėtų atnaujinti žinias. Pagrindinis tikslas buvo mažinti nelaimingų nutikimų skaičių medžioklėje ir kelti medžiotojų sąmoningumą.

„Tai buvo planuojama kaip savanoriškas renginys, į kurį medžiotojai galėtų registruotis savo noru. Finansavimas irgi gana įspūdingas, todėl puikiai suprantu ministro sprendimą pirkimą atšaukti. Kai visuomenė sužinojo sumą, kurią numatyta skirti medžiotojų mokymams, tai savaime sukėlė pasipiktinimą. Verčiau reikėjo šiuos pinigus nukreipti kokiam konkrečiam tikslui, pavyzdžiui, šaudyklų plėtrai, jaunimo mokymui ar organizacijų paramai. Pinigus medžiotojams? Tiems žudikams… Kita galima pasipiktinimo priežastis – tai, kad kursai turėjo vykti savanoriškai. Kam nors tikriausiai kilo įtarimų, kad pinigai nuplauks kur nors kitur“, – teigė R. Ribačiauskas.

Buvęs ministras K. Mažeika apie tai žiniasklaidai sakė: „Buvo sutarta, kad medžiotojai, kurie moka didesnį mokestį už medžioklės plotus, turi gauti kompetentingas paslaugas – šaudymo, medžioklės ir visas kitas.“

Pasak K. Mažeikos, konkurso nutraukimą turėtų vertinti medžiotojų organizacijos, nes tai yra smūgis joms, o ne ankstesnei Aplinkos ministerijos vadovybei.

Susiję straipsniai

R. Ribačiauskas priminė, kad įmokos, kurias sumoka kiekvienas medžiotojas, sudaro labai didelę sumą: už plotus, už medžioklės išteklių naudojimą, kompensacijos už gyvūnų padarytą žalą, tad sprendimas remti medžiotojus rengiant valstybės apmokamus seminarus buvo tikrai teisingas, tačiau visuomenės spaudimas kol kas atrodo per didelis.

Ataskaitoje dėl Medžiotojų saugaus elgesio medžioklėje žinių ir praktinių šaudymo įgūdžių mokymų paslaugų (Nr. 522722) viešojo pirkimo atšaukimo kaip sprendimą nulėmusios priežastys įvardijama: „kadangi atsirado nenumatytos aplinkybės, t. y. panaikintas pirkimui skirtas finansavimas“.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.