Tokie atvejai yra įrodymas, kaip svarbu nenutrūkstamai tęsti medžiotojų atliekamą darbą – kontroliuoti smulkiųjų plėšrūnų populiacijas. Tai yra pagrindinis būdas, kaip mažinti pavojingų ligų plitimą, įskaitant ir pasiutligės atvejus. Ši liga yra pavojinga tiek gyvūnams, tiek žmonėms, o mirtingumas siekia 100 %.
Dėl karo Ukrainoje, suprantamų priežasčių vedini, medžioklė buvo visiškai uždrausta. Tačiau greitai paaiškėjo, kad toks sprendimas labai neigiamai paveikė laukinę fauną. Labai sparčiai pradėjo augti lapių ir šernų populiacijos. Lapės platina pasiutligę ir niežus, o per tankiose šernų populiacijose pradėjo plisti afrikinis kiaulių maras.
Šiuo metu kai kuriuose regionuose medžioklė vėl leidžiama, tačiau draudimo neigiamos pasekmės yra matomos beveik visoje Ukrainoje – ir tai patvirtina pasiutligės atvejų statistika. Štai dar vienas sergančio gyvūno išpuolis prieš žmogų, kuris gali baigtis mirtimi, jeigu nukentėjusysis nedelsdamas nesikreips medicininės pagalbos.
Radochivkos kaime (Rivnės sritis) užfiksuotas pasiutligės atvejis tarp laukinių gyvūnų – serganti kiaunė užpuolė vietos gyventoją. Dėl to Zorianų bendruomenės kaimuose paskelbtas karantinas, praneša Suskilne Rivne.
Kaip pranešė Rivnės rajono Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos skyrius, incidentas įvyko kovo 11 d. Pagal pateiktą informaciją, kiaunė netikėtai įbėgo į kiemą ir įkando moteriai. Po užpuolimo iš gyvūno buvo paimti biologinės medžiagos mėginiai tyrimams.
„Moteris išėjo į kiemą, kai staiga įbėgo kiaunė ir ją apkandžiojo. Po to iš gyvūno paėmėme mėginius tyrimui. Laboratorinė analizė patvirtino, kad kiaunė buvo užsikrėtusi pasiutlige. Moteriai šiuo metu taikomas profilaktinis gydymas“, – teigė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos epizootinės veiklos organizavimo skyriaus vedėjas Volodymyras Novosadas.
Pagal Valstybinės nepaprastosios antiepizootinės komisijos prie Rivnės rajono administracijos sprendimą, Radochivkos ir aplinkiniuose kaimuose įvesti karantino ribojimai, kurie truks bent du mėnesius.
„Karantinas gali būti panaikintas tik tuo atveju, jei per šį laikotarpį nebus nustatyta naujų pasiutligės atvejų. Visame pavojaus zonoje vykdoma gyvūnų vakcinacija“, – paaiškino Volodymyras Novosadas.
Karantino teritorijoje draudžiama išvežti šunis, kates ir laukinius gyvūnus. Veterinarijos tarnybos specialistai jau pradėjo naminių ir ūkinių gyvūnų vakcinaciją.
Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, nuo 2025 metų pradžios Rivnės srityje užfiksuoti 26 pasiutligės atvejai. Dažniausiai liga nustatoma katėms. Specialistai ragina gyvūnų savininkus vakcinuoti savo augintinius ir vengti kontakto su laukiniais gyvūnais.
Ką daryti, jei įkando gyvūnas, galimai sergantis pasiutlige?
Pasiutligė – tai mirtina virusinė liga, kurią platina užsikrėtę laukiniai ar naminiai gyvūnai. Jeigu žmogų įkando gyvūnas, kuris gali būti užsikrėtęs pasiutlige, būtina nedelsiant imtis šių veiksmų:
Nedelsiant nuplauti žaizdą dideliu kiekiu vandens su muilu – tai padeda sumažinti viruso kiekį.
Kreiptis į gydytoją kuo greičiau, net jeigu įkandimas atrodo nereikšmingas. Laiku pradėtas profilaktinis gydymas (pasiutligės vakcina) gali išgelbėti gyvybę.
Pranešti veterinarijos tarnybai, ypač jei gyvūnas buvo laukinis ar elgėsi neįprastai.
Kas nutinka, jei nesikreipiama pagalbos?
Pasiutligė yra viena pavojingiausių infekcinių ligų pasaulyje. Kai tik pasireiškia pirmieji simptomai – karščiavimas, galvos skausmas, nerimas, raumenų spazmai, paralyžius – gydymas tampa nebeįmanomas. Liga visada baigiasi mirtimi.
Todėl kiekvienas įkandimas turi būti vertinamas rimtai, ypač jei įtariama, kad gyvūnas galėjo būti užsikrėtęs.
Naujausias žurnalo numeris jau čia!Susiję straipsniai
Jūsų naršyklė Safari yra pasenusi! Rekomenduojame atsinaujinti, kad matytumėte visą šios svetainės turinį. Arba galite naudoti kitą populiarią naršyklę, pvz., Google Chrome ar Firefox.