Medžioklės reikmenys

Dviejų kartų Pulsar Accolade XP50 LRF termovizoriai0


Abeji žiūronai atrodo identiškai, viename šone – baterija, kitame – lazerinio tolimačio blokas. Valdymo mygtukai patogiai išdėstyti pliuso forma ir lengvai apčiuopiami tamsoje
Abeji žiūronai atrodo identiškai, viename šone – baterija, kitame – lazerinio tolimačio blokas. Valdymo mygtukai patogiai išdėstyti pliuso forma ir lengvai apčiuopiami tamsoje
Nuotrauka: Pulsar

Pulsar davė išbandyti naujos kartos įrenginį, kurį kovo mėnesį buvo numatyta pristatyti parodoje IWA 2020 – tai termožiūronai Pulsar Accolade 2 XP50 LRF su lazeriniu tolimačiu. Žiūronų skaitmeninis didinimas – 2,5–20 kartų, terminio jutiklio raiška – 640×480 pikselių, o tai, gamintojo teigimu, leidžia atpažinti elnio dydžio gyvūną iki 1800 m. Ir iš tiesų – elnio ragus galima įžiūrėti, bet ne toliau kaip per 100 metrų, be to, svarbi lauko temperatūra ir objekto fonas. Accolade 2 XP50 LRF kaina – 4690 Eur. Palyginti gavome ir ankstesnės kartos termožiūronus Accolade XP50 LRF, kuriuos dabar galima įsigyti už 4290 Eur.

Accolade prieš Accolade 2

Per terminius žiūronus žiūrima abiem akimis, todėl smegenims jų vaizdas atrodo didesnis, aiškesnis ir natūralesnis, nei žiūrint per monoklį. Tai pagrindinis Accolade pranašumas, dėl kurio galima atleisti tokias nuodėmes kaip didesnis nei monoklio svoris ir matmenys.

Termokameros jutiklis pagauna smulkius temperatūros skirtumus, kurie perteikiami žmogaus akiai tinkamu vaizdu. Abiejų kamerų jutiklių raiška vienoda – 640×480, tačiau Accolade 2 jutiklis gerokai jautresnis, nes gali nustatyti 40 mikrokelvinų (40 tūkstantųjų laipsnio dalių) temperatūros skirtumą. Taip pat jame taikomas naujas vaizdo apdorojimo algoritmas, tad funkcija Image Detail Boost paryškina objekto kontūrus. Vidinė atmintis – dukart didesnė (16 GB), o baterija daug talpesnė – ne 5000, o 6400 mAh. Kitais atžvilgiais abu įrenginiai vienodi.

Laikome rankose

Pirmasis įspūdis – žiūronai vientisi, tarsi plyta užapvalintomis briaunomis. Jie primena nedidelę, storą knygą kietais viršeliais, kurią lengva įsimesti į medžioklinės striukės kišenę. Solidus, stambokas korpusas iš armuoto polimero yra neperšlampamas pagal IPX7 standartą. Dėl apvalainų korpuso briaunų ir gumuotų suėmimo vietų prietaisą labai patogu suimti ir laikyti. Accolade 2 galima lengvai laikyti ir viena ranka, nes masyvi išvaizda apgaulinga – įrenginys daug lengvesnis, nei atrodo.

Viršutinėje korpuso dalyje yra penki pliuso forma išdėstyti valdymo mygtukai, o tai labai patogu pasiekti pirštais. Viduryje – meniu mygtukas, kairėje – įjungimo, o dešinėje – nuotraukų ir filmavimo mygtukas. Kiti du mygtukai skirti naviguoti, jais valdomas lazerinis tolimatis, perjungiamas didinimas, keičiamas ekrano spalvų režimas ir vaikštoma meniu. Kairiajame šone po guminiu dangteliu yra USB jungtis, tad žiūronus galima prijungti prie kompiuterio ir 5 V įtampos išorinio maitinimo bloko.

Lazerinis tolimatis pagal specifikaciją gali išmatuoti 1 km atstumą. Vis dėlto jo efektyvumas priklauso ir nuo oro sąlygų, ir nuo taikinio gebėjimo atspindėti, pavyzdžiui, lyjant, sningant ar per rūką tolimatis „matys“ prasčiau, o didžiausias atstumas, kurį pavyko išmatuoti, buvo mūrinis pastatas už 792 m. Jeigu atstumą matuojate stačiu kampu (pavyzdžiui, aukštyn kalno šlaitu), kamera gali apskaičiuoti ir horizontalų atstumą iki taikinio.

Visaip kitaip – žiūronai kaip žiūronai. Okuliarų ryškumas reguliuojamas sukant – kaip ir paprastų žiūronų, o didelis dantytas ratukas tarp okuliarų reguliuoja jutiklį.

Įjungiame

Paspaudus kairįjį mygtuką po 3–4 sekundžių pasirodo vaizdas Pulsar. Jeigu reikia greičiau, galima išjungti tik ekraną, o ne pačius žiūronus, bet energijos vartojimą tai mažai paveiks. Yra du meniu – mažasis ir didysis. Mažajame reguliuojamas didinimas, ryškumas ir kontrastas, didžiajame – visa kita, įskaitant vaizdo spalvų režimą, pačių žiūronų nustatymus ir Wi-Fi ryšį.

Po meniu vaikštoma mygtukais, juos trumpiau ar ilgiau spustelint. Mygtukais galima įjungti daug funkcijų, net ir neinant į meniu. Paprastai tariant, trumpu spustelėjimu kas nors pasirenkama, o ilgu – įjungiama, išjungiama ar perjungiama.

Kairysis mygtukas, įjungimas / išjungimas. Trumpu spustelėjimu įjungiamas įrenginys (arba ekranas, jeigu šis buvo išjungtas) ir kalibruojamas termojutiklis, ilgu – įrenginys išjungiamas.

Dešinysis mygtukas, įrašymas. Trumpu spustelėjimu fotografuojama arba pradedamas (pristabdomas) vaizdo įrašymas. Ilgai paspaudus perjungiama tarp fotografavimo ir filmavimo režimų.

Viršutinis mygtukas. Trumpu spustelėjimu įjungiamas lazerinis tolimatis ir matuojamas atstumas. Ilgai paspaudus: 1) kai tolimatis įjungtas – jis perjungiamas į skenavimo režimą; 2) kai tolimatis neįjungtas – perjungiama ekrano spalvų paletė tarp pagrindinio režimo White Hot ir tuo metu parinktos.

Apatinis mygtukas. Trumpu spustelėjimu įjungiamas didinimas, trimis žingsniais pasiekiame 20 kartų, tada grįžtame į 2,5 karto. Ilgai paspaudus įsijungia režimas „vaizdas vaizde“, kai ekrano matymo lauke pasirodo langelis su didesniu didinimu.

Centrinis mygtukas, meniu. Trumpais spustelėjimais galima vaikščioti mažajame meniu, kuriame nustatomas vaizdo ryškumas, kontrastas ir galima pasirinkti didinimą keisti nuosekliai. Ilgas paspaudimas – įeiti į didįjį meniu.

Su Accolade 2 galima fotografuoti ir filmuoti trumpus vaizdo įrašus, kurie saugomi vidinėje 16 GB atmintyje ir gali būti perkelti į kompiuterį USB laidu. Vidinėje žiūronų atmintyje telpa 300 minučių vaizdo įrašų arba per 20 tūkst. nuotraukų, bet jos – tik keliasdešimties kilobaitų dydžio. Yra ir garso įrašymo funkcija, tik ji įjungiama meniu. Žiūronus naudojantis Wi-Fi ryšiu ir nemokama StreamVision programa bei 8 skaitmenų slaptažodžiu galima susieti su telefonu, kuris svečio režimu tampa papildomu žiūronų ekranu, o šeimininko režimu – nuotolinio valdymo pulteliu. Ir dar viena smulkmena – prijungus Accolade 2 prie kompiuterio USB laidu baterija nekraunama.

Pirmieji įspūdžiai

Žiūrėti į žiūronus abiem akimis iš tiesų daug patogiau nei viena akimi per monoklį, nes vaizdas atrodo gerokai didesnis ir geriau suvokiamas. Kai okuliarų ir jutiklio ryškumą sureguliavau kaip reikiant, pirmuoju tyrimo objektu tapo automobiliai, kurių karštus stabdžių diskus ir išmetimo vamzdžius galima atskirti be sunkumų. Kuo skiriasi abiejų kartų žiūronų vaizdo kokybė? Apskritai vaizdas labai panašus, tik Accolade 2 vaizdas su įjungtu Image Detail Boost režimu iš 200–300 m tikrai yra ryškesnis ir aiškesniais kontūrais.

Pagrindinis spalvų režimas – White Hot, kuriame šiltesnės vietos atrodo baltos. Hot Black atvirkščiai – šiltesnės sritys juodos. Labai įspūdingas Hot Red, kuris ant pilko fono šiltesnes vietas perteikia geltona ar oranžine spalva, arba Rainbow, kuris daro tą patį ant žydro fono. Dėl to, kad aparatas kartkartėmis trekšteli ir vaizdas akimirkai pakimba, nereikia jaudintis. Taip automatiškai kalibruojasi termojutiklis, kad išlygintų vaizdo fono temperatūrą ir pašalintų smulkius vaizdo trūkumus.

Fotografuojant skubotai, kadras šen bei ten gali išeiti miglotas arba ne toks, kaip planuota, tačiau informacijai fiksuoti to užtenka. Norint geresnio vaizdo kamerai nedrebant, geriau įrenginį montuoti ant stovo ar bent tvirtai pastatyti ant nejudančio pagrindo. Tas pats, tarp kitko, tinka ir kalbant apie tolimatį.

Minusai – padidinus daugiau kartų vaizdas akivaizdžiai labiau „išplaukęs“, ir net jutiklio ryškumo mygtukų sukiojimas nepadės. Patraukus žiūronus nuo akių, tamsoje kelias sekundes visiškai nieko nematyti, o per okuliarus atsispindinti ekrano šviesa gali išgąsdinti baikštesnį gyvūną. Čia gali šiek tiek pagelbėti rausvas Red Monochrome ar rudas Sepia spalvų režimas, kuris taip neakina.

Lauke

Pradėkime nuo klausimo, kurį užduoda dauguma potencialių Accolade 2 XP50 pirkėjų – ar su juo galima įžiūrėti elnio ragus? Atsakymas – taip, bet ne toliau kaip už 100 metrų, priklausomai nuo fono ir lauko temperatūros. Bandymą atlikau pačioje kovo pabaigoje, kai gyvūnai ragus jau buvo numetę. Problemą teko spręsti kitaip – vieną dieną palaikyti ragų trofėjų lauke, kad ragai taptų lauko temperatūros (apie 5 °C), o tada pamažu nešti juos toliau nuo kameros. Rezultato ilgai laukti nereikia – iki 100 m atstumu ragų kontūrai įžiūrimi, bet paskui jie pradeda lietis su tamsiu krūmų fonu.

Dabar galime palyginti dviejų kartų termožiūronais padarytus vaizdus gamtoje. Laikas – kovo pabaiga, apsiniaukę, temperatūra šiek tiek virš nulio. Lauke pasirodė smulkūs, balti, judrūs objektai, kurie spinduliuoja šilumą, ir identifikavau juos kaip elnius, kurie pamažu ėjo miško link. Toliau – didinimas Down mygtuku (tuo, kuris arčiau akių), o atstumo matavimas – Up mygtuku (natūralia lazerinio spindulio judėjimo kryptimi). Tolimačio kvadratėlis pasirodo tik tris sekundes, todėl be atramos nusitaikyti sunkoka. Neilgai trukus ekrane pasirodo rezultatas – 260 m. Misija baigta!

Pušynas tamsoje (Accolade 2 atvaizdas)
Nuotrauka: Ilgvars Zihmanis

Einu toliau. Pievoje ganosi stirnos, kurias tolimatis užfiksuoja net už 300–400 m, nors ekrane visą laiką atrodo, kad gyvūnai yra arčiau. Arimais nulekia lapė, sukeldama smulkius dulkių debesėlius. Galiausiai pamiškėje maždaug už 300 m iš dalies prisidengęs krūmais pasirodo stambus arklio dydžio gyvūnas – tai briedis, kuris ramiai kažką kramsnoja tamsoje ir neatrodo, kad dėl ko nors nerimautų.

Išvados

Apie abejų žiūronų vaizdo palyginimą galima pasakyti tą patį: naujųjų Accolade 2 vaizdas už 200–300 m yra ryškesnis ir aiškesnis nei pirmtako, ir dėl to reikėtų padėkoti jautresniam jutikliui. Vis dėlto atstumui didėjant skirtumai išnyksta, ir ieškant tolimų šilumą spinduliuojančių objektų neatrodo, kad senieji žiūronai kuo nors atsiliktų nuo šiųmetės versijos.

Ką dar pirkėjas gauna už šių žiūronų kainų skirtumą? Didesnę vidinę atmintį, pagerintą programinę įrangą ir talpesnę bateriją. Kiekvienam spręsti, ar dėl to verta primokėti 400 eurų.

Nuotrauka: Ilgvars Zihmanis
Abejų žiūronų atvaizdų palyginimas – briedis pamiškėje, atstumas 300 m
Nuotrauka: Ilgvars Zihmanis


Pulsar Accolade 2 XP50 LRF specifikacija

Skaitmeninis didinimas 2,5–20
Jutiklio raiška 640×480 pikselių
Ekrano raiška AMOLED, 640×480 pikselių
Maksimalus stebėjimo atstumas
(elnio dydžio gyvūnui) 1800 m
Matymo laukas 21,8 m iš 100 m
Baterija IPS7, ličio jonų, 6400 mAh, DC 3,7 V
Veikimo temperatūra nuo –25 iki +50 °C
Veikimo trukmė 9 valandos (esant +22 °C temperatūrai)
Vaizdo raiška, formatas 640×480, .jpg / .avi
Vidinė atmintis 16 GB (apie 300 min. įrašo / 20 tūkst. nuotraukų)
Matmenys 164 × 130 × 64 mm
Svoris be baterijos 0,6 kg

Accolade 2 XP50 pliusai ir minusai

Susiję straipsniai

+ Didelis, aiškus, lengvai suvokiamas binokuliarinis vaizdas
+ Jautresnis jutiklis ir geresnė programa perteikia ryškesnius, aiškesnius atvaizdo kontūrus
+ Pliuso forma išdėstytus valdymo mygtukus patogu apčiuopti tamsoje
+ Naudoti patogiau, nei galėtų atrodyti, nes masyvi išvaizda apgaulinga
– Matmenys ir svoris didesni nei monoklio
– Padidintas vaizdas susilieja į „pikselių rūką“
– Dideliais atstumais vaizdo raiška iš esmės nesiskiria nuo ankstesnės Accolade kartos
– Tamsoje nuo okuliarų atsispindi šviesa

Naujas žurnalo „Medžioklė“ numeris jau išėjo!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.