Patirtis

Tauriųjų elnių medžioklė negyvenamoje Škotijos saloje0

Nuotraukos: Tweed Media, Selena Barr

Tekstas: Selena Barr
Nuotraukos: Tweed Media, Selena Barr

Medžioti negyvenamoje saloje Atlanto vandenyne – kažkas magiška. Tokia medžioklė yra tikras pirmykštis nuotykis. Škotijai priklauso apie 140 negyvenamų salų, bet tik Taransėjuje (orig. Taransay) gyvena taurieji elniai.

Taransėjaus sala

Plotas: 14,75 km2
Negyvenama nuo 1974 m.
Saloje yra įvairių rūšių paukščių ir pelių, veisiasi taurieji elniai
2003–2004 m. išnaikintos invazinės kanadinės audinės, siekiant apsaugoti retus, ant žemės lizdus sukančius paukščius
Garsėja augalija – įvairiomis laukinėmis gėlėmis
Saloje gyventa dar nuo 300 m.
Iš pradžių joje gyveno keltų pagonys, krikščionybė priimta apie 650 m.
Apie 900 m. salą užkariavo vikingai

Nuotraukos: Tweed Media, Selena Barr

Šioje nedidelėje saloje žmonės negyvena jau nuo 1974 m., neskaitant užsukančių turistų, ir tai yra didžiausia negyvenama Škotijos sala. Įdomu, kad 1416 hektarų plote gyvena apie 50 tauriųjų elnių patinų, 100 patelių ir 40 jauniklių. 1980 m. salos savininkas išleido į laisvę dešimt tauriųjų elnių patelių ir du patinus, kad galėtų parūpinti elnienos savo šeimai. Dabar elnių kūno masė puiki, populiacijoje būna po vieną kietą medalininką.

Sala išgarsėjo BBC realybės šou Prarastasis 2000. Šią salą, kurioje nėra medžių, 2011 m. už 2,23 mlrd. eurų įsigijo farmacijos magnatas Adamas Kelliheris. Sala parduota per kelias dienas. Pirmykštė gamta, gražūs paplūdimiai, vėjyje linguojantys pievų augalai, įvairūs akmenys ir daugybė archeologinių radinių.

Yra liudijimų, kad saloje žmonės gyveno beveik prieš 10 000 metų, ji yra labai svarbi pagoniškoje tautosakoje. Į istoriją sala įėjo dėl įvairių mūšių ir Taransėjaus žudynių, įvykusių 1544 m., kai teritorija buvo užkariauta. Kurį laiką saloje buvo trys kaimai, bet gyventi čia nebuvo lengva, o paskutinė gyvenusi šeima išsikėlė 1974 m., salai virtus avių ganyklomis.

Atvykusi apsistojau Borve Lodge svečių namuose, gretimoje Hariso saloje. Šiuose svečių namuose neseniai atliktas kapitalinis remontas, kurį prižiūrėjo dizaineriai iš Londono. Marmuras vonioje, patogi lova, puikūs vaizdai – viskas įeina komplektą. Tai penkių žvaigždučių viešbutis vietoje, kur to visiškai nesitiki. Borve Lodge yra virėjas ir namų prižiūrėtojas, čia gali apsistoti keturiolika žmonių. Tada čia buvome vieninteliai svečiai.

Nuotraukos: Tweed Media, Selena Barr

Patekti į Hariso salą nesudėtinga: arba skrendi į Luiso salą, arba važiuoji per Skajaus salą, o paskui plauki keltu. Tokioje kelionėje gali apgalvoti įvairius dalykus, atsipalaiduoti nuo darbo ir kasdienio streso.

Numačiau, kad tauriųjų elnių medžioklė Taransėjuje bus vienas geriausių mano nuotykių. Iš Hariso į Taransėjaus salą plukdo laivas pavadinimu The Verley Anne. Ši transporto priemonė – Folklando salų karo palikimas. Nepaprastas laivelis manyje pažadino nuotykių ieškotoją. Kai ant denio užvažiavo mano visureigis Argocat, įsitaisėme su medžiokliniu šunim ir keturiasdešimt minučių plaukėme iš Hariso salos į medžioklės vietą.

Pakeliui teko stebėti vietos gyvūnus: kirviasnapius, ruonius ir net kilnųjį erelį. Po kelių nerimo kupinų mėnesių darbe buvau pasirengusi šviežiam Škotijos orui, laukinei gamtai ir vienumai, tad susikūriau galimybę „perkrauti smegenis“. Atrodė, kad laikas čia sustojęs. Hariso salos gyventojai yra presbiterijonai ortodoksai, o tai reiškia, kad sekmadieniais čia nevyksta jokia komercinė veikla ir dauguma gyventojų eina į bažnyčią. Sekmadieniais taip pat žmonės nevažinėja automobiliais, užtraukiamos užuolaidos, negaminamas maistas. Pati esu ateistė, bet vietos gyvenimo lėtumas, ramybė ir tyla tam tikra prasme išvalo sielą.

Vien išlipti iš laivo ant beveik nepaliesto paplūdimio smėlio jau buvo nuotykis. Atitrūkusi nuo civilizacijos ir apsupta laukinės gamtos, pasijutau kaip kapitonas Kablys ar Tomas Hanksas filme Prarastasis.

Saloje galėjau praleisti ištisą dieną, medžiodama su savo Bavarijos kalnų pėdseke Gretel ir nauju, specialiai man pagamintu karabinu. Aišku, su mumis buvo ir medžioklės palydovas. Bandydama ignoruoti fantastiškus vaizdus, pradėjau skenuoti salą, stengdamasi įžiūrėti elnius. Situacija nebuvo paprasta. Medžioti vienišą, iš kaimenės išvarytą elnią gana sunku, bet prisėlinti prie atsargių patelių – dar sunkiau.

Nuotraukos: Tweed Media, Selena Barr

Stebėjau aplinką ir netrukus įžiūrėjau apie keturiasdešimties tauriųjų elnių kaimenę. Du patinai rungėsi, todėl elnės buvo labai atsargios. Kai elniai dingo iš akiračio už kalno, nusprendžiau prieiti, slėpdamasi už kalvos. Vėjas man pūtė tiesiai į veidą, šliaužiau pilvu per žolę, pilną elnių išmatų, tikėdamasi pamatyti gyvūnus kitoje kalvos pusėje. Pamačiau juos už 150 metrų.

Apsiraminus patinams, atrodė, kad atsipalaidavo ir kaimenė. Buvo spalis, tad nustebau, kad elniai dar rujoja. Gal todėl, kad oras čia šiltas ir malonus? Dar vienas nedidelis elnių būrys ganėsi kairėje pusėje, o vieniša elnė stovėjo saugaus šūvio atstumu. Sumontavau šaudymo atramą, pasidėjau karabiną. Užėmiau šūvio poziciją ir pažvelgiau per taikiklį. Elniai vis dar nenujautė, kad esu čia pat, tad galėjau neskubėti. Mano palydovas pasakė, kad galiu medžioti kraštinę elnę, o jis pats stebėjo elnius žiūronais.

Sulaukiau, kol gyvūnas prieš mane atsistojo šonu, ir nuspaudžiau gaiduko svirtelę. Po šūvio elnė iš karto susmuko. Pertaisiau ginklą. Elniai greitai nespruko, nes nesuprato, iš kur kyla pavojus.

Kai pagaliau jie dingo iš akiračio, nuėmiau šuns pavadį ir leidau surasti laimikį. Šuo su džiaugsmu parodė man, kur yra grobis. Žvėrį ten pat ir išskrodžiau, tada nutempėme jį iki visureigio, o paskui nuvežėme į laivą. Čia kiekvieną sezoną sumedžiojama apie 20 elnių patelių ir 10 patinų. Mano sumedžiota elnė buvo pagyvenusi, vadinasi, puikiai atitiko populiacijos tvarkymo planą.

Po ištisos dienos, praleistos medžiojant kalnuotoje apylinkėje, geriausias dalykas – karšta vonia svečių namuose. Paskui – stiklas kažko stipresnio prie židinio stilingai įrengtoje ir šiltoje svetainėje.

Susiję straipsniai

Dienos medžioklė šioje saloje kainuoja apie 560 eurų, į kainą įeina ir kelionė iš svečių namų į medžioklės vietą.

Medžioklėje naudota:

John Rigby & Co. karabinas London Best, johnrigbyandco.com
Hornady 150 gr SST, hornady.com
Leica žiūronai su tolimačiu 10×42 Geovid HD-B
Leica taikiklis Magnus 1.5-10×42

Leica tolimatis APO-Televid 62, leica-sportoptics.com

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.