Patirtis

Stirninų amžiaus nustatymas pagal išorinius požymius0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Tiksliai nustatyti amžių galima pagal dantis, patikint šią užduotį mokslininkams, nors manoma, kad šis metodas irgi nėra 100 procentų tikslus. Pats medžiotojas tai gali maždaug nujausti, ilgai stebėdamas skirtingus individus, lygindamas sumedžiotų trofėjų požymius ir, sudėjęs mintyse šią dėlionę, padaryti tinkamas išvadas. Taigi, naudinga į mišką pasiimti fotoaparatą, fotografuoti gyvūnus ir tada lyginti. Svarbiausia nepamiršti: klysti lengva, tad reikia išlavinti akį, kad suprastum, kas yra kas.

Įsidėmėk! Iš priekinių dantų amžiaus nustatyti neįmanoma. Dantų nudilimas leis apytikriai nustatyti amžių, bet dilimo laipsnis priklauso nuo gyvūno sveikatos būklės, prieinamų maisto ir mineralinių medžiagų. Pagal dantų nudilimą įvertintą apytikrį sumedžioto gyvūno amžių galima naudoti tik kaip atskaitos tašką.


Metų amžiaus stirninas

Tai pirmieji stirniuko ragai, be rožių. Iš pažiūros galva maža, atrodo minkšta, gal net apvaloka, vaikiškos išvaizdos. Šiame amžiuje snukis beveik vienspalvis, akivaizdžiai tamsus. Aplink nosį siauras, šviesus pusmėnulis, ne toks ryškus kaip dvimečio stirnino. Kaklas liaunas ir ilgas, laikomas pakeltas. Kūnas liesas, kojos atrodo ilgos ir plonos. Elgiasi padaužiškai, vaikiškai smalsiai. Vakarais pirmi išeina iš miško, ryte paskutiniai grįžta. Per rują tik stebi.

Medžioklė. Medžiojami tie šios amžiaus grupės stirninai, kurių ragai trumpesni už ausis, taip pat tie, kurie pastebimai turi kokių nors sutrikimų. Šie stirniukai į švilpimą nereaguoja, nebent gali pasižiūrėti iš smalsumo.

Dvimetis stirninas

Šios amžiaus grupės gyvūnai irgi dažnai pastebimi. Tipiškai jų galvos atrodo kiek stipresnės nei metinukų, nebe tokios apvalios, šiek tiek ištemptos. Ir kaklas stipresnis, bet vis dar lieknas, galva laikoma pakelta. Kūnas sutvirtėjęs, nors vis dar jaunatviškas. Šio amžiaus stirninas elgiasi drąsiai, iš slėptuvės išeina anksti. Jis jau dalyvauja rujoje, bet vengia stipresnių stirninų. Ragus valo gegužės pabaigoje, numeta gruodį. Šio amžiaus stirninams ant snukio ryškiai matosi baltas pusmėnulis aplink nosį, riba ryški, nėra lengvo perėjimo iš vienos spalvos į kitą. Tamsus snukis irgi labai ryškus, tad atpažinti labai lengva.

Medžioklė. Gerų šio amžiaus stirninų ragai jau būna masyvūs, o pagrindinė masė – ragų viršuje, ne apačioje. Reikia medžioti stirniukus, turinčius ryškių sutrikimų, neišsivysčiusiais smulkiais rageliais. Šios amžiaus grupės stirniukai jau atsiliepia į švilpimą, ateina greitai ir sparčiai.

Subrendęs stirninas: 3–4 metų

3–4 metų amžiaus stirninų šviesus laukas ant snukio nebe toks ryškiai baltas, jis papilkėjęs ir tęsiasi aukštyn – iki pat akių. Tamsi kaukė ant kaktos dar ryški. Stotas tvirtas, bet ne toks akivaizdžiai subrendęs kaip vyresnio stirnino. Ragų masė aiškiai viršuje. Elgiasi daug agresyviau nei jaunesnis stirninas, vis dar bebaimis, bet jautresnis trikdymui. Toks stirninas nuolat didžiuojasi savo ragais, žymisi teritoriją, net vyresni stirninai duoda jam kelią.

Sutrikdytas toks stirninas trypia kojomis žemę, gąsdina priešininką. Palyginti su jaunesnio, šio amžiaus stirnino kaklas nebeatrodo toks plonas ir ilgas. Galva jau ovali, harmoningai susilieja su kūno linijomis. Galvos toks stirninas nebeneša pakeltos, laiko šiek tiek nuleistą. Vis dėlto ši savybė gali klaidinti – stirniną reikia kurį laiką pastebėti, siekiant suprasti jo elgesį.

Medžioklė. Šioje amžiaus grupėje medžiojami selekciniai – trumpais, neišsivysčiusiais, deformuotais ragais – stirninai. Geros kokybės ragų savininkai dar turi paaugti. Per rują ateis pašvilpus, jeigu šalia nebus stirnos.

Penkerių metų stirninas

Pagal išorinius požymius sunkiai atskiriamas stirninas, dar nepasiekęs visiškos brandos. Šviesesnė dalis aplink nosį dabar jau atrodo nešvariai pilka, pradeda susidaryti šviesesni „akiniai“. Tamsus laukas šiek tiek papilkėjęs, nebe toks ryškus.

Tikslinis amžius: 6–7 metai

Šios amžiaus grupės stirnino galva stipresnė, kaktos dalis platesnė, galva atrodo trumpa ir masyvi. Kaklas taip pat trumpas bei stiprus, galva laikoma lygiagrečiai su žeme. Kūnas kampuotas, stipri priekinė dalis. Kojos irgi atrodo trumpesnės, galingesnės. Jis gali būti labai agresyvus kaimynų atžvilgiu, aktyviai žymisi savo teritoriją. Stirninas labai atsargus, stebi aplinką. Net per rują jis pasirodo tik sutemus. Toks stirninas dar birželio pradžioje gali pakeisti kailį į vasarinę vilną. Ragus gali numesti ir spalį ar lapkričio pradžioje.

Medžioklė. Reikia vertinti individualiai, ar stirninas jau pakankamai senas sumedžioti, nes dar vieni metai ir trofėjus jau pradės prastėti. Manoma, kad, pavyzdžiui, Lietuvoje tikslinis stirnino sumedžiojimo amžius yra 6–7 metai, bet Latvijoje galėtų būti 5–6 metai. Tai priklauso nuo medžioklės ūkio tikslų, medžiotojų galimybių ir kolektyve nustatytų užduočių.

Šešerių metų medžiotinas stirninas. Aplink akis matomi pilki „akiniai“, kurių neturi jaunesni stirninai
Šešerių metų stirninas profiliu – kaklas storas ir trumpesnis

Trimetis stirniukas profiliu – kaklas atrodo plonesnis ir ilgesnis.
Trejų metų stirninas. Baltas laukas ant snukio pradeda susilieti, tįsti į viršų.
Šiam stirninui veikiau 7 metai, jis pasiekė savo aukščiausią tašką.

Senesni stirninai

Jų snukis iš tolo atrodo kone baltas, juoda tik prie ragų kamieno. Tai atsargus gyvūnas, patyręs beveik viską. Kaklas atrodo įkritęs, mažėja ir masė. Toks gyvūnas vaikšto nuleista galva, nors vis dar žymisi teritoriją. Vis dėlto, siekiant suprasti, ar tai tikrai vyresnis individas, gyvūną reikia kurį laiką pastebėti. Kuo senyn, tuo labiau atrodo sukumpęs.
Medžioklė. Šiame amžiuje ragų masė ima mažėti, ragai – prastėti ir greičiausiai šio individo maksimalus trofėjus jau liko praeityje.

Stirninų amžiaus nustatymo požymiai

Susiję straipsniai

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.