Patirtis

Stirninas su „širšių lizdu“ ant galvos0

Nuotrauka iš skaitytojo archyvo

Kai kurie trofėjai įsirėžia ne tik į jų savininko, bet ir į kiekvieno mačiusiojo atmintį. Prie tokių galima priskirti ir itin retus perukinius stirninų trofėjus. Medžiotojui Justui Pažereckui pasisekė tokį sumedžioti visiškai netikėtai!

„Istorija gana trumpa. Vasara, ožių sezonas jau prasidėjęs, dar nesu sumedžiojęs nė vieno. Važinėdamas po plotus dairausi su žiūronais, ieškau kokio įdomesnio trofėjaus. Jau gana tamsu, bet su žiūronais dar gana gerai galima ragus apžiūrėti“, – savo istoriją pradeda medžiotojas.

Nuotrauka iš skaitytojo archyvo
Nuotrauka iš skaitytojo archyvo



Tą vakarą nieko įdomaus nematęs Justas nutarė grįžti namo. Bet tuo viskas nesibaigė. „Netoli Lekėčių miestelio, prie kanalo, pamatau stirniną, sustoju apžiūrėti. Vienas ragas trišakis, kitas visas kreivas ir nulinkęs į priekį. Buvo gana vėlu ir jau tamsu. Nusprendžiau medžioklę atidėti rytojaus vakarui. Netoli to kanalo auga laukinė kriaušė, galvoju, ryt ten įsitaisysiu ir bus puikiai matyti visas kanalas.“

Kitą vakarą medžiotojas nuėjo prie kriaušės. Stirnų buvo nemažai, bet patinų nesimatė. „Tada išlendu iš kviečių, apsidairau su žiūronais ir vėl atsigulu prie kriaušės. Jau pradeda temti, dar kartą apsidairau ir žiūriu – netoli pakilo ožys, bet ant ragų – lyg širšių lizdas. Nieko nesuprantu, dar kartą gerai pasižiūriu, na, ten tikrai kažkas yra. Greitai skambinu pažįstamam taksidermininkui, papasakoju, ką matau, nes iki tol nebuvau matęs, nesupratau, kas ten gali būti. Jis sako: jeigu ten „perukas“, tai bus gyvenimo trofėjus. Viskas įvyko greitai. Išlindau iš priedangos, nusitaikiau ir šūvis, stirninas padaro šuolį ir dingsta griovyje. Mano širdis nusirito į kulnus, bet paieškos ilgai netruko, nes stirninas gulėjo už kelių metrų nuo šūvio vietos“, – taip savo įspūdingą istoriją užbaigia Justas.

Kaip susidaro „perukas“?

Perukiniai ragai gali susidaryti, jeigu gyvūnas susitraumavo sėklides ar kilo kokių nors hormoninių sutrikimų. Jei stirnino ragai dar neišaugę, jie nustoja vystytis ir susidaro anomalios formos masė ant galvos. Na, o jeigu trauma įvyko, kai ragai jau sukaulėję, stirninas rudenį jų negalės nusimesti. Kitą sezoną ant senų ragų kaip keistas odos darinys užaugs nauji ragai, susipindami į groteskiškus perukinius ragus.

Medžioklės centras – viskas medžioklei, aktyviam poilsiui, savygynai ir sportui

Susiję straipsniai

Jų forma neprognozuojama: „perukas“ gali apimti ne tik pačius ragus, bet užaugti ant galvos, virš akių ir net pasiekti nosį ar snukio apačią. Rusijos medžiotojai pastebėjo, kad tais retais atvejais, kai sutraumuota tik viena sėklidė, perukas susidaro ant vieno rago, tik priešingoje pusėje. Tarp kitko, hormoninio fono pokyčiai, kurie atsiranda gyvūnui senstant, minimi kaip ragų susidarymo priežastis ir patelėms. Tokie atvejai reti, tačiau Lietuvoje irgi yra sumedžiota ir hermafroditų, ir patelių su raginiais dariniais.

Ozys sumedžiotas 2018 m. vasara.

Perukinis stirninas. Kodėl šūvis yra tarsi išganymas nuo kančių?

Naujasis žurnalo priedas jau prekyboje!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.