
Po ilgų diskusijų ir gana ramios svarstymų eigos Lietuvos Seimas pritarė leidimui naudoti duslintuvus medžioklėje jau nuo 2025 m. liepos 1 d.!
Tai žingsnis link šiuolaikiškesnės medžioklės, kurioje medžiotojų pareigų vykdymas nebekels bereikalingo trikdymo kitiems laukiniams gyvūnams ir paukščiams, netrukdys kaimo gyventojams ir sumažins neigiamą poveikį medžiotojų bei jų medžioklinių šunų klausai.
Seimo narių balsavimų rezultatai

Šiandien ryto posėdyje Seimas patvirtino Ginklų ir šaudmenų apyvartos įstatymo pataisas. Pagal jas duslintuvai išbraukiami iš ribojamų kategorijų, tad netrukus medžiotojai jau galės naudoti šiuos įrenginius medžioklėje.
„Dar vienas svarbus žingsnis Vakarų kultūros link. Visame pasaulyje įprastos priemonės, saugančios gamtą, labai ilgai buvo pamirštos ir ignoruojamos. Tačiau dėl to iš dalies kalti buvome ir patys – medžiotojai ilgus metus buvo susiskaldę, neturėjo savo vietos visuomenėje, dažnai kalbėdavo skirtingais balsais ar vadovaudavosi vien asmeniniais interesais. O prieš keletą metų pradėję permainas ir pokyčius, pasirinkome atvirumo ir dialogo kelią, kurio rezultatus jau pamažu matome visi“, – sako Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos direktorius Laimonas Daukša.
Pasak jo, duslintuvai jau seniai naudojami daugelyje ilgametes medžioklės tradicijas puoselėjančių šalių, tokių kaip Austrija, Lenkija, kai kurie Vokietijos federaliniai regionai, Suomija, Prancūzija, Latvija, Estija, Airija ir Švedija.
„Jų nauda neabejotina – tiek gamtai, tiek pačiam šauliui“, – tvirtina L. Daukša.
Šūvis be duslintuvo ir su juo. Medžiotojos dienoraštis #12
Jis taip pat griežtai atmetė bet kokius gandus ar spekuliacijas, esą tokių priemonių naudojimas galėtų būti susijęs su neteisėta medžiokle.
„Medžiotojų bendruomenės dėka Lietuva turi unikalią ir gausią žvėrių populiaciją, kuri per pastaruosius kelis dešimtmečius išaugo dešimtimis kartų. Be to, net kas antras brakonieriavimo atvejis išaiškinamas būtent padedant medžiotojams. Tai – geriausias įrodymas apie mūsų vietą visuomenėje ir atsakingumą“, – pabrėžia jis.
Garsas: nuo pavojingo iki pakenčiamo
Šūvio garsas be duslintuvo dažnai viršija 160–170 decibelų ribą – tai yra gerokai daugiau nei skausmo slenkstis žmogaus ausiai. Tokios garso bangos gali akimirksniu pažeisti klausą tiek žmogui, tiek šuniui, ypač jei šūvis įvyksta uždarose ar pusiau uždarose erdvėse, pavyzdžiui, bokštelyje ar miško tankmėje.
Tuo tarpu šūvis su duslintuvu sumažina triukšmo lygį net iki 130–140 dB – tai vis dar garsus, bet jau kur kas mažiau kenksmingas impulsas. Lyginant, tai maždaug prilygsta sunkvežimio triukšmui arba labai garsiai muzikai. Toks triukšmas trumpam laikui nedaro ilgalaikio poveikio klausai.
Svarbu suprasti, kad duslintuvas nepadaro ginklo visiškai tylaus – jis tik slopina kenksmingą triukšmo impulsą ir mažina garsinės bangos sklidimą.
Ar duslintuvas keičia šūvio balistiką?
Trumpas atsakymas – minimaliai. Duslintuvas šiek tiek paveikia balistiką, tačiau šiuolaikiniai modeliai yra sukurti taip, kad lygiai paskirstytų dujų slėgį ir net pagerintų kai kurių šūvių tikslumą. Tai ypač pastebima ilgesniuose nuotoliuose, kur sumažintas vamzdžio „atšokimas“ leidžia išlaikyti taiklumą.
Svarbus niuansas: duslintuvai labiausiai naudingi su standartinio greičio kulkomis. Jei naudojamos viršgarsinės kulkos, pats „kulkos trenksmas“ ore vis tiek išlieka (vadinamasis „crack“), tačiau garsas vis tiek bus mažesnis nei be duslintuvo.
Ar duslintuvas sumažina kulkos galią?
Tai vienas dažniausių klausimų. Tiesiogiai – ne. Duslintuvas nedaro įtakos kulkos masei ar greičiui, nes jis montuojamas ant vamzdžio galo, dažniausiai prisukamas sriegiu arba greito tvirtinimo mechanizmu. Jo paskirtis – efektyviai išsklaidyti šūvio metu išsiskiriančių degimo dujų slėgį, sumažinti atatranką ir triukšmą. Todėl energija, kuria kulka smogia taikiniui, lieka nepakitusi.
Svarbu naudoti kokybiškai pritaikytą duslintuvą konkrečiam kalibrui – netinkamas modelis gali sukelti netolygų slėgį arba netgi pabloginti šūvio charakteristikas.
Duslintuvų naudojimas – tai ne „švelninimas“ ar prabangos elementas, o atsakingos medžioklės dalis. Jis saugo ne tik medžiotojo sveikatą, bet ir sumažina streso lygį gyvūnams, leidžia išvengti panikos tarp kitų faunos atstovų ir sumažina triukšmo taršą kaimo vietovėse.
Galima sakyti, kad tai yra modernus sprendimas, derantis tiek su vakarietiškomis tradicijomis, tiek su pagarba gamtai.
Naujausias žurnalo numeris jau čia!

!PRENUMERUOKITE žurnalą!
