
Pajunti tam tikrą pagarbą, kai tavo rankose atsiduria toks prietaisas – naujausias, galingiausias termovizinis taikiklis iš pirmaujančio gamintojo. Thermion 2 LRF XL60 taikiklis yra šios technologijos evoliucijos viršūnė – šiuo metu geriausias, ką siūlo Pulsar, o galbūt net geriausias tarp visų termovizorių apskritai. Laimė, turėjau galimybę jį išbandyti visai ilgai, ir štai mano nuotykiai bei įspūdžiai po dviejų mėnesių susipažinimo su šiuo prietaisu laikotarpio.
Thermion 2 LRF XL60 galite patogiai įsigyti čia
Slaptas bebrų gyvenimas
Mano susipažinimas su šiuo taikikliu prasidėjo dar iki oficialaus jo pristatymo. Netoli vietos, kur gyvenu, Liepojos miesto teritorijoje yra nemažas tvenkinys su gausia bebrų populiacija. Jis yra prie pat didelio ežero, vos už kelio, todėl graužikų ten visada gausu. Medžioti ten neleidžiama, bet niekas nedraudžia naktimis stebėti gyvūnus.
Norėdama patyrinėti bebrų gyvenimą, pasiimdavau savo Thermion ir vakarais su šunimi vaikščiodavau pakrantėmis, stebėdama, kuo užimti bebrai. Per tokią neįprastą bandymo sesiją sužinojau keletą svarbių dalykų.
Pirma, taikiklis yra labai lengvas, turint omenyje jo dydį, ir jį patogu laikyti rankoje. Antra, abiejose korpuso pusėse esantys ryškumo reguliatoriai, skirti tiek kairiarankiams, tiek dešiniarankiams, leidžia greitai ir tiksliai sufokusuoti vaizdą net ir vaizdo įrašymo režimu įvairiais atstumais. Nuo kelių metrų atstumu esančio žolių kupsto iki 300 m nutolusio pėsčiųjų tako, kuriuo juda praeiviai su šunimis ir dviratininkai. Trečia ir svarbiausia – taikiklis gali veikti kelias valandas. Specialiai nenaudojau miego režimo, kuris taupo energiją, kad išbandyčiau akumuliatoriaus ištvermę. Gamintojo teigimu, su integruota baterija jis veikia septynias valandas, o su papildoma – dar keturias.
Perkant taikiklį, komplekte yra dvi išorinės baterijos ir kroviklis. Medžioklėje, jei viena baterija išsikrautų, o antroji nebūtų pakrauta ar paimta su savimi, taikiklis dar kelias valandas veiks su vidine baterija. Kaip ir daugelį šiuolaikinių prietaisų, šį taip pat galima krauti per C tipo jungtį iš išorinės baterijos.
O kaip patys bebrai? Taikiklis puikiai atskiria gyvą bebrą nuo sušilusio akmens. Mano stebėjimo laikotarpiu orai buvo itin pavasariški, o nuo vakaro saulės įšilę akmenys kitoje termovizijos sistemoje galėtų atrodyti klaidinančiai – kaip bebrai. 300 m atstumas šiam taikikliui nesudaro sunkumų nustatyti gyvūnus tarp meldų. Plaukiantį bebrą pamatyti labai lengva. Taip pat nesunku stebėti vandens judėjimą prie galimų bebrų urvų.
Thermion 2 LRF XL60 turi itin jautrų šiluminį jutiklį (NETD <20 mK), kuris atpažįsta temperatūrų skirtumus iki ketvirtadalio laipsnio. Tai leidžia puikiai matyti smulkius objektus: peles, paukščius, bebrų ir lapių urvus, taip pat atskirti žolę ir krūmus, kas medžioklėje ypač svarbu. Anksčiau rinkdamasi taikiklį naktinei medžioklei, pasirinkau Pulsar Digisight su lazeriniu tolimačiu. Jis buvo puikus, nes padėjo nepražvelgti žolių ar krūmų šakelių, galinčių trukdyti taikliam šūviui. Senesni termovizoriai tokių kliūčių neatpažindavo, o tai galėjo lemti netikslų šūvį ar net sužalotą gyvūną. Naujausias Thermion šį stereotipą sugriauna dėl puikios fokusavimo sistemos ir optikos kokybės.
Prišaudymas
Prieš vykstant į medžioklę, naujas taikiklis turi būti prišaudytas šaudykloje. Šis prietaisas turi Zero stop funkciją, kuri padeda greitai jį sureguliuoti. Taikiklį galima prišaudyti keliems ginklams ir keliems atstumams, sukuriant profilius pačiame taikiklyje.

Balistika
Reikėtų paminėti, kad šiame taikiklyje integruotas balistinis skaičiuotuvas. Jį galima naudoti kartu su mobiliąja programėle Ballistic Calculator, kurią galima atsisiųsti internetu. Programėlėje reikia sukurti atskirus profilius kiekvienai amunicijos rūšiai, įvedant šaudmenų duomenis. Tuomet, įjungus Bluetooth funkciją telefone ir taikiklyje, abu prietaisai susiejami, o balistikos profiliai bendrinami. Svarbiausia vykstant į medžioklę nepamiršti įsijungti atitinkamo profilio. Ši funkcija itin svarbi tiems medžiotojams, kuriems didesnis šūvio atstumas nėra kliūtis. Balistinis skaičiuotuvas apskaičiuoja atstumą ir aplinkos sąlygas bei nurodo, kur reikia taikytis.
Okuliaro židinio nuotolis
Okuliaro židinio nuotolis yra virš 65mm, o komfortiškai matyti 70/80% viso vaizdo net iki 80mm nuotoliu. Beveik kaip su tradiciniu analoginiu dieniniu taikikliu. Ką tai reiškia? Pirma – paprasčiau montuoti ant skirtingų ginklų su jau esamais tvirtinimais. Net su „egzotika“ medžiotojas ras sau tinkančią poziciją. O antra – saugiau ir patogiau. Jokių „šaulio žymių“/“panda eye“) ties antakiais. Trečia – nereikia ieškoti vaizdo akutės, nes perdarėme okuliaro optinę dalį, bei įdėjome didelės raiškos displėjų, kurio raiška 2560×2560. Ir abi šios dalys svarbios.
Medžioklė
Lapė
Lapių medžioti susiruošiau, kai mūsų krašte jau buvo gana šalta. Diena buvo nepaprastai graži, be vėjo ir saulėta. Sutemus nepastebėjau nė vienos lapės ar usūrinio šuns. Vis prisimindavau, kad lapėms labai patinka saulėtos dienos. Kadangi oras buvo puikus, jos visą dieną vaikštinėjo ir maitinosi, o naktį ilsėjosi. Beveik praradusi viltį, jau ruošiausi susidėti ginklą ir keliauti namo, bet nusprendžiau paskutinį kartą peržvelgti plotus.
Staiga viena lapė pasirodė lauke maždaug už 300 m. Kitame taške tupėjo kiškis, o atstumas iki jo buvo apie 250 m. Tačiau man pavyko tiksliai nustatyti jo rūšį, nes šis naujausias Pulsar gaminys perteikia išskirtinai aiškų vaizdą net ir padidinus. Tiesą sakant, tai patikrinau kitoje vietoje, kur radau didžiausią atstumą tiesią liniją iki galvijų aptvare, esančiame už 700 m. Esant maksimaliam 20 kartų didinimui, vis dar buvo galima nustatyti, kokie tai gyvūnai, nors siluetai, žinoma, nebebuvo tokie ryškūs kaip už 100 m.
Galvodama, kad daugiau nieko nepamatysiu, peržvelgiau netoliese esantį lauką ir pastebėjau lapę už 20 m nuo dambos, ant kurios buvau apsistojusi. Ši damba supa Liepojos ežerą ir skirta saugoti pievas nuo potvynių, sukuriant plačias žemės ūkio teritorijas.
Lapė žiūrėjo į mane, o aš – į ją. Keista, bet ji manęs neišsigando ir ramiai tęsė pelėms medžioti skirtą pasivaikščiojimą. Ji nuolat judėjo, tačiau aš stebėjau ją ir, kai plėšrūnė akimirką sustojo, paleidau tikslų šūvį. Tai buvo mano antrasis laimikis su šiuo taikikliu. Pirmasis buvo šernas – ir ne bet koks, o jau tikras kuilys.


Vilkas, virtęs kuiliu
Nuvykau pas draugus po nuoširdaus kvietimo į medžioklę. Aštuntą vakaro jau buvau Saldaus rajone. Kartu atsigėrėme arbatos, o namų šeimininkas mane palydėjo iki medžioklės bokštelio. Tiesą sakant, su savo ne itin dideliu visureigiu tikriausiai būčiau paskendusi tame purve, todėl buvau dėkinga už tokį svetingumą.
Visą vakarą galėjau stebėti stirnas, besiganančias neartame tarpinių kultūrų lauke. Stirninus su naujais ragais buvo lengva atpažinti pagal švytinčią baltą „karūną“ ant galvos. Man patinka naudoti šiltą baltą (angl. Hot white) režimą, nors šis Thermion taikiklis turi net aštuonis spalvų režimus.
Tarpiniai pasėliai – tai kelių žemės ūkio augalų mišinys. Pupos, žirniai, rapsai, garstyčios ir kiti augalai sėjami dirvožemiui praturtinti ir paliekami lauke. Tai taip pat labai naudinga biologinės įvairovės požiūriu, nes sukuriama papildoma maisto bazė ir prieglobstis stirnoms bei graužikams.
Vienas stirninas turėjo maždaug piršto ilgio ragus, kitas – truputį didesnius, o trečiojo trofėjų įvertinau kaip itin perspektyvų. Mano draugai, vietiniai medžiotojai, patvirtino, kad šioje vietovėje tikrai gyvena stirninas su labai gražiais ragais. Net iš 200 m galėjau puikiai jį apžiūrėti ir įvertinti jo trofėjinę vertę.
Kiek vėliau lauke pasirodė elnio patelė. Jos judesį miške pastebėjau dar tada, kai ji buvo keliolika metrų nuo miško pakraščio. Jai priėjus maždaug 50 m atstumu nuo bokštelio, galėjau įvertinti jos fizinę būklę ir kailio kokybę. Atrodė, kad ji buvo vaikinga. Man beliko jai palinkėti sėkmingo pavasario.
Po to kurį laiką nieko nevyko, išskyrus mano bergždžias pastangas suprasti, kas guli lauke už 300 m. Objektas buvo gyvas, bet visiškai nejudantis. Per didelis kiškiui, bet nieko konkretaus neprimenantis. Tačiau kaip tik tuo momentu, kai įvykiai pasisuko netikėta linkme, paslaptingasis objektas pajudėjo ir paaiškėjo, kad tai dar viena stirna.
Tada, pasižiūrėjusi link miško, maždaug 500 m atstumu pamačiau gana didelį gyvūną. Jis risnojo lauku pirmyn ir atgal, retkarčiais sustodamas ir uosdamas žemę. Didelė galva, vikrūs ir greiti judesiai. Mano pirma mintis – vilkas. Kai gyvūnas įveikė pusę atstumo, padidinau vaizdą ir supratau, kad jis neturi uodegos. Tiksliau, uodega buvo, bet maža. Ir tada supratau – tai šernas. Ir didelis. Ir vienas.
Jūs gi žinote, kaip būna medžioklėje – jei kas nors gali nepasisekti, tai būtinai nepasiseks. Ir aš visai netikėjau, kad šernas tiesia linija per visą lauką ateis tiesiai pas mane. Šalia bokštelio, žinoma, buvo šėrykla, ir jis atėjo patikrinti, ar ten yra ko nors skanaus. Kadangi vėjas pūtė nuo bokštelio į šėryklą, nusprendžiau nelaukti, kol šernas mane užuos.
Gyvūnas nuolat judėjo, bet man pavyko pagauti momentą, kai jis vėl ėmė vilkiškai uostinėti žemę. Galbūt jam vis dar buvo galvoje nesenas rujos laikotarpis, tačiau būtent šios mintys jį ir pražudė.
Techniniai aspektai
Trumpai tariant, Thermion 2 LRF XL60 šiluminiam taikikliui priklauso didžiausias šiuo metu rinkoje siūlomas lęšis – 60 mm. Jo 20 mK šiluminis jutiklis atskiria net menkiausius temperatūrų skirtumus. Beje, žiemą dėl jutiklio jautrumo paprastai nekyla problemų, o vasarą, kai viskas šilta ir net naktį sunku atskirti gyvą būtybę nuo įkaitusių akmenų, toks jautrumas suteikia pranašumą.
Be to, įrenginys turi IPX7 atsparumo vandeniui lygį, tad lietus ar net trumpalaikis panardinimas į vandenį jam nepakenks.
IPX7 reiškia, kad įrenginys turi septinto lygio apsaugą nuo vandens, tačiau jo apsauga nuo dulkių nenustatyta. Tai parodo X raidė kode.
Taip pat jame yra integruotas tolimatis, gebantis nustatyti atstumą iki 800 m. Oro sąlygos gali turėti įtakos šiam rodikliui – mano bandymo metu pavyko išmatuoti 780 m.
Išsamų įrenginio aprašymą rasti ir nusipirkti prietaisą galima svetainėje Pulsar svetaineje.
Privalumai:
• Neįtikėtinai ryškus vaizdas
• Patogus tolimatis
• Lengvai reguliuojamas artinimas ir ryškumas
Trūkumai:
• Valdymo mygtukai ant okuliaro per maži
• Sušalusiomis rankomis juos sunku paspausti
Naujausias žurnalo numeris jau čia!

!PRENUMERUOKITE žurnalą!
