Patirtis

Sausio 13-oji0


Nuotraukoje Spec. būrio „Žvėrynas“ nariai.
Nuotraukoje Spec. būrio „Žvėrynas“ nariai.
Nuotrauka: LMŽD archyvas

Šaltinis: Lietuvos Medžiotojų ir žvejų draugija

Sausio 13- oji, diena svarbi kiekvienam Lietuvos piliečiui. Ši diena, primena mums 1991 m. sausį, kuomet tūkstančiai žmonių, atsiliepę į Tautos atstovybės – Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos kvietimą, atėjo ginti atkurtą Lietuvos Nepriklausomybę.

1991 metais Sovietų Sąjungos karinė agresija prieš Nepriklausomybę atkūrusią Lietuvos valstybę truko beveik devynis mėnesius – nuo 1991 m. sausio iki 1991 m. rugpjūčio pabaigos. Tomis pavojaus dienomis Lietuvos žmonės išsaugojo atgimimo viltį ir parodė ryžtą bei atkaklumą gindami Nepriklausomybę.

Mums medžiotojams taip pat yra garbė prisiminti tuos, kurie ypatingai prisidėjo prie šių gynybinių veiksmų. Niekam ne paslaptis, jog tuomet ypatingą pagalbą ir indėlį padarė medžiotojai. Daugybė jų sunešė savo turimus ginklus ir šaudmenis laisvės gynėjams, kiti patys stojo į pirmąsias gretas su ginklu rankose.

Teko garbės pabendrauti su Specialiojo būrio „Žvėrynas“ nariu, parlamento gynėju, kariu, taip pat ir medžiotoju, Ryčiu Nepu – Vanagu. Rytis neslėpė susižavėjimo ir žmonių reakcijos tomis dienomis: „Kai buvo raginami žmonės prisidėti prie kovos, visi nešė ginklus, šovinius, kas ką turėjo. Medžiotojų buvo išties daugybė, ir jų indėlis negali būti nuvertinamas. Asmeniškai pamenu, kaip atnešę ginklus žmonės net negalvojo apie jų likimą vėliau, kiti sakė: „ jei viskas bus gerai, galbūt, rasim būdą kaip atsiimt…“.

Nebuvo nei sąrašų, nei kažkokių susitarimų- tiesiog žmonės buvo pasiryžę viskam. Medžiotojai prisidėjo visą tą laikotarpį, kai buvo reikalinga pagalba ir veiksmai, tai ne tik sausio 13-osios įvykiai. To nereiktų pamiršti ir šiandieną, jog medžiotojai yra potencialūs šalies gynėjai.“

Nuotraukoje Spec. būrio „Žvėrynas“ nariai.
Nuotrauka: LMŽD archyvas

Apie šią medžiotojų funkciją retai kada susimąstome, nors apie kariuomenę ir karinius reikalus kalbame vos ne kasdien. Medžiotojų skaičius šalyje tikrai yra didelis ( apie 30000) ir toks skaičius ginkluotų asmenų, reikalui esant, tikrai yra didelis vienetas ginant šalį. Tai skaičiais nei kiek nenusileidžia ir pačiai kariuomenei, kurios bendras ribinis karių skaičius 2019 metais nustatytas nuo 19 490 iki 22 450.*

Šalies gynėjams padėjo ir sporto mokyklos, vidurinės mokyklos turėjusios mažo kalibro ginklus. Aukščiausiosios Tarybos rūmų rūsyje, savanoriai 1991 m. buvo įrengę šaudyklą, kurią naudojo turimų ginklų bandymui ir prišaudymui (nuotrauka apačioje).**

Nuotrauka: LMŽD archyvas

Visus medžiotojų bendruomenė narius kviečiame prisidėti prie visuotinės akcijos uždegant žvakę ir pagerbiant žuvusiuosius už laisvę, prisimenant vieningai kovojusiuosius ir jų indėlį į tai, kad šiemet mes galime minėti 30-uosius laisvės metus. Tautoje slypi didi galia, ir tai suprasdami mes jaučiame pagarbą vienas kitam, nes gyvename vieningų tikslų vedami – net jeigu apie tai ir retai susimąstome.

Norintiems daugiau sužinoti apie Spec. būrį „Žvėrynas“ yra sukurtas jų FB profilis.

Taip pat galite paklausyti interviu, kurį davė vienas šio būrio karių

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.