Uncategorized

Prieš penkerius metus sakė, kad po penkerių metų… Redaktorės skiltis0


Linda Dombrovska
Linda Dombrovska
Nuotrauka iš archyvo

Aš iš tikrųjų prisimenu, kur buvau ir ką veikiau, kai perskaičiau gautą pranešimą apie tai, jog Latvijoje pirmąkart nustatytas afrikinis kiaulių maras (AKM). Ėjau gatve Rygoje, buvo popietė. Pasiekė žinia, kad virusas nustatytas kažkur Baltarusijos pasienyje. Taip, ta akimirka išskirtinė, nes po jos iš esmės pasikeitė visas medžiotojų gyvenimas. Lietuvoje AKM jau buvo nustatytas keliais mėnesiais anksčiau, paskui ir Estijoje. Tai, kad AKM pas mus ateis, ir taip buvo aišku, bet visada lieka vilties, kad „man taip nebus“ arba kad tai įvyks kuo vėliau.

Žinoma, daugelis netikėjo, kad tai išvis realu, sklido begalė sąmokslo teorijų: tai kalta Europa, tai kalta Rusija, tai toks buvęs ūkininkų planas… Buvo minčių, kad visa tai sugalvota naminių kiaulių auginimo verslui šalyje sugriauti, o gal net medžioklei sunaikinti. Žinoma, dabar matome, kad liga išplito beveik visame pasaulyje, paveikė daugelį Europos Sąjungos (ES) ir ne tik šalių, o mes tiesiog esame toks vienas mažas žaidėjas.

Tada pasipylė pažadai, kad po penkerių metų viskas baigsis, po penkerių metų bus vakcina. Žinoma, nieko panašaus neįvyko. Praėjo dukart po penkerius metus, ir ne tik kad vakcinos nėra, bet ir maras neišnyko – pasirodo, pernai ir šiemet jau antra banga įsibėgėja. Pernai Lietuvoje buvo nustatyta 600 AKM atvejų, o šiemet – jau 400! Tai reiškia tik viena – maras nesitraukia!

Iš esmės tai reiškia, kad jau beveik grįžtame į pradinį tašką! Viltys, kad liga praeis ir galėsime grįžti į senus gerus laikus, neišsipildė, nes tą akimirką, kai grįžta šernai, kartu su jais grįžta ir maras. Ir šią tiesą medžiotojams labai sunku suvirškinti, nes tiesą sakant, visi esame nuo to pavargę. Netgi tiek, kad pasitaiko atvejų, kai medžiotojai nebelabai nori medžioti šernų, mat prasidės terlionė su tyrimais, rezultatų laukimu, o paskui dar daugiau reikalų, jei šernas buvo užsikrėtęs AKM.

Susiję straipsniai

Ką atneš ateitis? Tiesą sakant, prognozės liūdnokos. Naujoje ES lygmens strategijoje numatoma, kad šernų skaičius turi būti mažinamas net dar drastiškiau nei iki šiol. Medžiotojams vis dar taikomi ribojimai maitinti šernus, nors vos už 100 metrų nuo šėryklos gali būti milžiniškas nenuimtų kukurūzų laukas. Iki šiol daugelis tebemano, kad medžiotojai dėl visko kalti ir nieko negalima padaryti, kad maras būtų sustabdytas. Iš principo mes tiesiog pripratome po šių dešimties metų ir tiesiog gyvename toliau. Ispanijoje maro atsikratyti prireikė 30 metų, bet ten buvo kitokios aplinkybės ir sąlygos. Štai Sardinijos sala su virusu gyvena jau daug dešimtmečių ir jis niekur nedingo. Šiuo metu Lietuvos sąlygomis vienareikšmio sprendimo nėra, todėl belieka elgtis pagal savo sąžinę, ir visgi elgtis teisingai, kad neskatintume pergalingo ligos žygio.

Šaukite pro šalį!
Linda Dombrovska

Paskelbti medžioklės taisyklių pakeitimai, tačiau nekeičiamas vienas iš pagrindinių klausimų

Patogu ir greita! Prenumeruokite arba pirkite žurnalą internetu!


LA.lv