Medžioklės reikmenys

Prieš erkes – su specialia apranga0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Vasara yra vienas žavingiausių medžioklės sezonų, kai naktys trumpos, oras šiltas, o gamta atsiskleidusi visu savo grožiu. Vis dėlto kiekvienas geras dalykas turi ir neigiamų pusių. Žiemą šąla kojos, o vasarą diskomfortą kelia įvairaus dydžio ir agresyvumo skraidantys ir landžiojantys kraujasiurbiai.

Medžioklinį šunį efektyviai nuo erkių ir blusų apsaugo specialūs dirželiai ir lašiukai, o ką daryti žmogui?

Erkės ne tik yra nemalonios, bet ir nešioja įvairias žmogui labai pavojingas ligas, kurios gali ne tik palikti ilgalaikių pasekmių, bet ir nužudyti. Koks sprendimas? Galima kaskart purkštis specialiu aerozoliu, bet jis kartais būna lipnus ir per stipraus kvapo. Taip pat yra įvairaus dydžio erkes baidančių prietaisų.

Pasirinkimų daug, telieka susirasti tinkamiausią. Anksčiau išbandėme ultragarsinį erkių baidymo prietaisą Tickless, kuris pasirodė gana efektyvus. Šį kartą turime progą išmėginti naują produktą – specialiai apdorotą aprangą, atbaidančią erkes. Rovince prekės ženklas atsirado prieš penkerius metus ir, pasak gamintojo, jų produktas yra unikalus.

Nuotrauka: iš archyvo

Patirtis

Bandymui gavome kelnes, kojines ir marškinius. Su tokiu komplektu vasarą, kai augmenija suvešėjusi ir oras šiltas, pats tas eiti į stirninų medžioklę sėlinant. Vis dėlto pirmąjį bandymo vakarą oras pasitaikė šaltas – turbūt dėl pasaulinės klimato kaitos. Pūtė šaltas vėjas, net uodai nepuolė, o erkės, matyt, buvo sustingusios. Taigi vienintelės neigiamos pasekmės – buvo neįtikėtinai šalta.

Antra diena žadėjo daugiau. Apie 23 laipsnius šilumos, uodai skraidė būriais, jokio vėjo, o kelias iki bokštelio pasirinktas per didžiausius brūzgynus. Kirtusi apaugusį, apie kilometro ilgio takelį, patekau į vasarojų lauką, kurio krašte stovi bokštelis. Įsitaisiau su visa įranga, užsinešiau šunį, ir ruošėmės mėgautis maloniu vasaros vakaru. Bet kur tau! Po keliolikos minučių lauko krašte pasirodė traktorius, purškiantis javus, todėl su šuniu kuo greičiau nusileidome.

Ūkininkas, nors ir matė mane, nesustojo, kad galėčiau išeiti takeliu iš lauko, – važiavo toliau, beveik apipurkšdamas ir mane. Išsigelbėjau įšokusi į griovį, šunį laikydama rankose. Kadangi iki takelio nespėjome, teko brautis per krūmus. Iki tol vienintelė stirna, kurią matėme, pasibaidė manęs ir nubėgo. Nuėjome su šuniu į dar vieną potencialiai gerą vietą ir apsistojome laukti. Tačiau kaip patikrinti erkių reakciją į aprangą? Kad nė viena neprikibo prie kelnių, dar nieko neįrodo, nes jos ir taip sugeba patyliukais kur nors įlįsti.

Pamačiau, kad šuniui į kailį lenda vienas geras, riebus egzempliorius. Pačiupau jį ir užsidėjau ant kelnių. Erkė pradėjo labai ryžtingai kopti aukštyn, bet po 38 sekundžių tiesiog sustojo ir nukrito žemyn. Viskas. Kadangi liūdnąjį erkės kelią filmavau, žinau tiksliai, per kiek laiko ji suprato, kad kelnės nebus skanios. Erkė nuo aprangos tiesiog nukrito.

Pojūčiai

Kadangi esu alergiška kai kurioms cheminėms medžiagoms (pavyzdžiui, mano oda nepakenčia kai kurių skalbimo miltelių), nerimavau, kad ši ypatingai apdorota apranga galėtų sukelti kokių nemalonių padarinių. Taigi aprangą bandyti pradėjau atsargiai – iš pradžių ant nuogos odos nesivilkau. Nors gamintojas teigia, kad medžiaga, kuria apranga apdorota, odai nekenkia, niekada negali žinoti.

Po dviejų dėvėjimo kartų nepastebėjau jokios neigiamos odos reakcijos, ir tai yra gera žinia. Pati apranga atrodo patvari ir pakankamai plona, kad būtų galima patogiai nešioti vasarą. Vis dėlto norėtųsi, kad ji būtų kiek malonesnė ant odos, todėl bandyčiau išskalbti ją su skalbinių minkštikliu, bet iš tiesų nežinia, kaip tai paveiktų aprangos paskirtį – apsaugą nuo erkių. Anot gamintojo, aprangą galima skalbti net iki 80 kartų, ir ji nepraras savo savybių.

Thermacell siūlo internetinė parduotuvė medeine.lt

Ar teisingas šis teiginys, kol kas negaliu patikrinti. Kaip Rovince veikia ilgą laiką, bus galima pasakyti po metų, bet pradinis įvertinimas yra labai teigiamas. Negaliu sakyti, kad ši apranga 100 procentų apsaugos nuo erkės įkandimo, bet faktas, kad tam tikrą apsaugą ji garantuoja. Gera žinia, kad prieinamos ir vyrų, ir moterų aprangos linijos.

Palyginti su anksčiau išbandytu Tickless, Rovince technologija visiškai kitokia. Pirmuoju atveju velkamasi bet kokius drabužius ir tik įjungiamas mažas prietaisas, o Rovince visa apranga saugo nuo kraujasiurbių. Didžiausias skirtumas tas, kad Tickless galima netyčia pamesti, o kelnių taip lengvai nepradanginsi. Abi sistemos išbandant buvo efektyvios. Toliau naudosiu ir vieną, ir kitą pagal situaciją.

Specifikacijos

Rovince Europoje parduodama jau daugiau kaip penkerius metus, ir ši apranga yra ypatinga dėl patentuotos medžiagos Zeck-Protec, kuria yra apdorota. Tai yra išvystyta apsauga nuo erkių, sukurta profesionalams, bet gali būti naudojama bet ko, kas tik eina į gamtą. ES bandymais įrodyta, kad Zeck-Protec apsaugo 98 procentais atvejų. Įsigytos aprangos pačiam nereikia niekaip toliau apdoroti. Anot gamintojo, Zeck-Protec yra visiškai saugi ir sertifikuota priemonė. Apranga yra bekvapė, nekenksminga odai, patikrinta UV spinduliais ir gali būti skalbiama. Gamintojo tyrimai rodo, kad apranga ir toliau atlieka savo funkcijas net po 80 skalbimų.

Išleistas naujas žurnalo numeris!

Susiję straipsniai

Žvėriena – žurnalo priedas, skirtas sumedžiotų gyvūnų apdorojimui

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.