Šaltinis: VMVT
Rugsėjo 29 dieną pradedamas antrasis šiųmečio laukinių gyvūnų vakcinavimo nuo pasiutligės etapas. Iki gruodžio virš Lietuvos miškų ir laukų iš orlaivių planuojama išmėtyti daugiau nei pusę milijono vienetų jaukų su vakcina nuo pasiutligės. Naudojant šią priemonę Lietuvoje nefiksuojama nei vieno pasiutligės atvejo trejus metus iš eilės.
„Šie metai yra treti iš eilės, kai Lietuvoje nepasitaikė nei vieno pasiutligės atvejo. Tai reiškia, kad jau šešerius metus vykdoma laukinių gyvūnų vakcinacija iš orlaivių yra efektyvus ir veiksmingas būdas kovoje su šia liga. Šiais metais dėmesį sutelksime ties pietrytine Lietuvos dalimi, daugiausia – ties siena su Baltarusija, kur pasiutligės suvaldyti nesiseka. Lietuvoje nuo pasiutligės saugomės efektyviai, o tą patvirtina pernai Europos Komisijos suteiktas laisvos nuo pasiutligės šalies statusas“, – sako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus Vyriausias veterinarijos gydytojas valstybinis veterinarijos-inspektorius Antanas Paliutis.
Video + Foto. Pasiutusi lapė užpuola moterį. Kaip baigėsi kova?
Vakcinavimui pasitelkti du lengvieji Cesna ir vienas AN-2 tipo lėktuvas, kurie kils iš Paluknio, Molėtų bei Aleksoto aerodromų. Jaukas su vakcina į orlaivius bus saugiai gabenamas specialiai sukomplektuotame mobiliame šaldytuve, palaikančiame reikalingą temperatūrą. Skrydžių metu specialūs aparatai jauką paskirstys beveik 4 tūkst. kilometrų plote, daugiausia – su Baltarusija ir Rusija besiribojančių pietryčių Lietuvos Lazdijų, Druskininkų, Varėnos, Alytaus, Prienų, Birštono, Marijampolės ir Kalvarijų savivaldybių teritorijose. Siekiant kuo geresnių rezultatų, vakcinos šiose zonose mėtomos dvigubai tankiau.
„Jaukas su vakcina nuo pasiutligės laukiniams gyvūnams atrodo kaip keletos centimetrų dydžio kapsulė, panaši į dėlionės detalę. Radus tokį daiktą geriau jo neliesti, o pranešti artimiausiam VMVT teritoriniam padaliniui, kad atvykę specialistai saugiai jį pašalintų. Nors nei žmonėms, nei naminiams gyvūnams medikamentai nepavojingi, tačiau nepatartina jauko duoti namuose ar ūkyje laikomiems keturkojams, nes gali kilti nemalonių komplikacijų. Todėl jei šuo, katė ar šeškas paragavo lapėms, vilkams bei usūriniams šunims skirtos vakcinos, gyvūno augintinio būklę reikėtų stebėti bent keletą dienų“, – pataria VMVMT inspektorius A. Paliutis.
Kaip žinia, pasiutligė yra tiek žmonėms, tiek gyvūnams pavojinga virusinė liga, kuria užsikrečiama nuo pasiutusio gyvūno įkandimo su jo seilėmis virusui patekus į žaizdą. Pasiutligės profilaktikai naminius gyvūnus augintinius injekcijomis skiepija veterinarijos gydytojai. Pastebėjus įtartiną gyvūną, jei jis elgiasi nervingai ir agresyviai, matomas akivaizdžiai padidėjęs jo seilėtumas būtina nedelsiant pranešti VMVT ir kitoms gyvūnų sveikatingumu bei gerove besirūpinančioms tarnyboms ar organizacijoms.