Nors didžiajai žiniasklaidai ir portalams nebūdinga užsiminti apie medžiotojų indėlį, smulkiųjų plėšrūnų populiacijos kontrolė gula tiesiai ant medžiotojų pečių. Tai medžiotojai, kurie savo laiką aukoja lapių ir mangutų medžioklei. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos ir medžiotojų indėlio dėka Lietuva buvo išvaduota nuo šios mirtinos ligos!
Naujienų portalas lrytas.lt rašo, kad Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija įvertino VMVT pateiktą informaciją ir Lietuvos pažangą bei paskelbė šalies, neužkrėstos pasiutlige, deklaraciją.
Tai reiškia, kad Lietuva bus patrauklesnė keliautojams su gyvūnais, eksportuotojams ir importuotojams, nes pasiutligės rizika labai maža. Šis svarbus pasiekimas parodo ir VMVT bei Lietuvos sugebėjimus su ES pagalba valdyti šią labai pavojingą užkrečiamąją ligą.
„Lietuvoje pasiutligė laukiniams gyvūnams nebuvo nustatyta nuo 2018 metų, o naminiams paskutinį kartą buvo nustatyta 2013 metais. To pavyko pasiekti VMVT sistemingai vykdant pasiutligės likvidavimo programą. Dar 2005 m. pasiutligės atvejų buvo net 1652. Daugiausia liga buvo išplitusi tarp laukinių gyvūnų. Iki 2006 m. ligos prevencijai profilaktiškai vakcinuoti tik naminiai gyvūnai augintiniai, o galvijai ir kiti gyvūnai skiepyti tik ligos židiniuose. Pradėjus vykdyti ilgalaikę pasiutligės likvidavimo programą, iš orlaivių visoje šalyje du kartus per metus mėtant oralinę vakciną prieš pasiutligę, teigiami rezultatai buvo stebimi jau po poros metų – 2007 m. pasiutligės atvejų užregistruota net tris kartus mažiau nei 2005 metais“, – konstatuoja VMVT direktorius Mantas Staškevičius.
Pasak vadovo, sumažėjusi rizika gyvūnams augintiniams arba ūkiniams gyvūnams užsikrėsti nuo laukinių, o taip pat mažesnė rizika gyvūnų apkandžiotiems žmonėms – vieni iš svarbių efektyvių ligos kontrolės rodiklių. VMVT primena, kad ligos nepaiso sienų – pasiutligė nustatoma kaimyninėje Lenkijoje ir Baltarusijoje, o gyvūnų laikytojai turi prisiminti savo pareigą reguliariai skiepyti auginamus gyvūnus nuo šios pavojingos ligos, nes tik taikant aktyvias prevencijos priemones pasiutligės galima išvengti. Skaitykite toiau portale lrytas.lt.
Bekontaktė laukinių gyvūnų vakcinacija vyksta Lietuvos teritorijoje, Baltarusijos, Lenkijos ir Kaliningrado pasienyje. Ištiriamas kiekvienas sumedžiotas arba rastas laukinis gyvūnas, keliantis įtarimų dėl galimos ligos. Naminių šunų ir kačių vakcinacija nuo pasiutligės yra privaloma.
Laukinių gyvūnų vakcinacijos nuo pasiutligės efektyvumo tyrimas atliekamas praėjus ne mažiau kaip 30 dienų po vakcinacijos. Vakcinacijos nuo pasiutligės efektyvumas vertinamas pagal tetraciklino žymeklį kauliniame audinyje (apatinio žandikaulio kauliniame audinyje), neutralizuojančių antikūnų kiekį ir pasiutligės paplitimą.