Medžioklės reikmenys

Pasaulio medžioklinių ginklų šešetukas0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Įvardyti geriausius ginklus labai sunku, nes pasirinkimą lemia daug veiksnių, kuriuos sunku sudėti į vieną dėžutę, tačiau galima įvertinti kelis kriterijus: funkcionalumą, populiarumą, istorinę reikšmę ir tai, kaip konkretus ginklo modelis atlaikė laiko išbandymą.

Čia minėsiu klasikinės spynos ginklus, nes mūsų platumoms jie daug artimesni. Aišku, apie šį šešetuką galima diskutuoti ir sudaryti visiškai kitokį, todėl neskirsime konkrečių vietų, o tiesiog abėcėlės tvarka apžvelgsime kelis svarbiausius graižtvinius medžioklinius ginklus. Beje, rinkos tendencijas istoriškai labiausiai lėmė JAV – vien todėl, kad ten daugiau ginklų naudotojų, bet daug kas pasiskolinta ir iš Europos.

Pusautomatis Browning BAR

Pusiau automatinių ginklų esmė ir pranašumai iš principo telpa į Browning ginklą BAR Mark II. Tai gražus graižtvavamzdis, kuris iš tiesų dirba efektyviai. BAR būdingas stabilus patikimumas, patvarumas ir galia, todėl tai vienas populiariausių pusautomačių pasaulyje.

Lietuvoje jis kiek mažiau žinomas, bet tai greičiau lemia mūsų vidaus rinkos specifika ir įvairūs istoriniai veiksniai. BAR pradėtas gaminti 1967 metais ir jis gaminamas iki šiol su įvairiomis modifikacijomis pagal šiuolaikinius poreikius. Vadinasi, laiko testas išlaikomas jau daugiau kaip penkiasdešimt metų. Santrumpa BAR reiškia Browning automatinį graižtvavamzdį (Browning Automatic Rifle), bet jo nereikėtų maišyti su BAR kariniu ginklu, kurį naudojo JAV per Antrąjį pasaulinį karą.

Tai du skirtingi ginklai. Nepaisant įvairių Browning BAR modifikacijų, jo pertaisymo sistema iš principo liko tokia pati. Ji gerokai sumažina atatranką, o tai didelis privalumas šaudant stambiais kalibrais, ypač magnumais. Atatranka mažesnė, ginklas pertaisomas automatiškai. Pasak gamintojo, .338 Magnum BAR sustabdytų net puolantį liūtą. Vienas populiariausių pasaulio modelių yra BAR Mark II Safari, sukurtas 1993 metais ir gaminamas iki šiol. Daugelis žino 1994-aisiais sukurtą BOSS kompresorių, kuriuo siekiama pagerinti tikslumą.

Gamintojo reklaminė nuotrauka

Mannlicher-Schoenauer karabinas

Nors Mannlicher yra garsus prekės ženklas, Mannlicher-Schoenauer yra visai kas kita. XX a. pradžioje Mannlicher-Schoenauer ir vokiečių Mauser 98 buvo didžiausi konkurentai dėl geriausio karabino titulo.

Ferdinandas Ritteris von Mannlicheris buvo atsakingas už spynos ir lizdo mechanizmą, o Otto Schönaueris sukūrė galinę spynos dalį ir dėtuvę, todėl pavadinimą ir sudaro abi pavardės. Spyna rakinama 90 laipsnių kampu, o abiejų ginklų meistrų sukurtas mechanizmas yra vienas didžiausių išradimų, nes leidžia ginklą pertaisyti visiškai lengvai.

Šis ginklas masiškai pradėtas gaminti 1903 metais ir išliko gamyboje iki 1971-ųjų, bet tada staiga išaugo gamybos išlaidos ir „geriausias pasaulio ginklas“ buvo išstumtas iš rinkos. Aišku, ginklas per šį laiką patyrė įvairių modifikacijų ir buvo gaminamas skirtingais kalibrais. Ginklas gamintas su daline ir visa buože. Pastaroji iki šiol vadinama Mannlicherio buože, nesvarbu koks gamintojas. Ruger ir CZ gamina ginklus su Mannlicherio buože klasikiniams karabinams.

Dar vienas atpažįstamas niuansas yra vadinamoji sviestinio peilio spynos rankenėlė, kuri vis dar naudojama Steyr-Mannlicher dizainui. Šis niuansas atskiria ją nuo įprastos klasikinės spynos su rutuliuku rankenėlės gale. Kita išskirtinė ginklo savybė – dviejų nuleistukų mechanizmas. Patraukus užpakalinį nuleistuką, priekinį daug lengviau nuspausti, tai tam tikra prasme kaip greitintuvas. Ginklu šaudyta tiesiog nuspaudžiant priekinį nuleistuką.

Gamintojo reklaminė nuotrauka

Mauser 98 karabinas

Mauser 98 sukurtas 1898 metais. Taip taip, ginklas vis dar gaminamas daugiau kaip 120 metų! Jį galime laikyti visų laikų labiausiai kopijuotu klasikiniu karabinu tiek medžioklės, tiek karinėms reikmėms. Šio ginklo spynos sistema integruota praktiškai daugumoje medžioklinių ginklų. Deja, tikrąjį Model 98 karabiną pagaminti nėra pigus malonumas, todėl dauguma pataisymų atlikti bandant atpiginti gamybą ir išvengti Mauser patento apribojimų.

Mauser Model 98 sudaro vienos dalies spyna, kurios rankenėlė rakinant pasukama 90 laipsnių kampu. Garsusis ir populiarusis Browning FN buvo paremtas Mauser 98 principais, taip pat švedų Husqvarna HVA buvo kiek modifikuotas Model 98. Tačiau viena žinomiausių Mauser modifikacijų buvo amerikiečių Model 1903 Springfield. Taip pat daugelis JAV gerai pažįstamų ginklų buvo tik Mauser kopijos – Winchester Model 70, Ruger Model 77. Ir Remington Model 700 bei Savage 110 sukurti tikrojo Mauser 98 stiliumi. Dėl patvarumo, kokybės, ežektorių ir pertaisymo sistemos Mauser 98 visada laikytas vienu patikimiausių ginklų pavojingų gyvūnų medžioklei.

Gamintojo reklaminė nuotrauka

Remington Model 700

Šis legendinis ginklas 1962 metais buvo sukurtas kaip patobulinta kitų modelių versija. Per trumpą laiką ginklas pateko tarp geriausiai parduodamų klasikinio tipo medžioklinių ginklų istorijoje – pagaminta jau kokie penki milijonai Remington Model 700. Skaičiuojama, kad šis ginklas greitos sėkmės ir didelio populiarumo susilaukė dėl patrauklios ir funkcionalios riešutmedžio buožės, kuri buvo originaliuose modeliuose. Ir šiandien įvairūs šio ginklo modeliai patrauklūs būtent dėl buožės.

Bazinis dizainas paremtas Mauser 98 koncepcija, modifikuotas taip, kad sukurtų pigiausią įmanomą ginklą, naudojant XX a. viduryje prieinamas technologijas. Vis dėlto ginkle buvo integruoti įvairūs pataisymai, kuriais pagerintas patvarumas, užtaisymo greitis ir įdėtas dviejų laipsnių sistemos saugiklis bei puikus nuleistuko mechanizmas. Remington 700 populiarus ir šiandien. Laikui bėgant Remington 700 patyrė daug įvairių modifikacijų ir kalibrų – pradedant .17, baigiant .45.

Gamintojo reklaminė nuotrauka

Weatherby Mark V

Visame pasaulyje gerai žinomas ir populiarus ginklas. Roy’aus Weatherby sukurtas Mark V turi daug įvairių Mauser 98 savybių ir dizaino elementų, bet jis ypatingas savaip. Ginklas pradėtas gaminti 1958–1959 metais, jis buvo gaminamas įvairiose vietose – Vokietijoje, Japonijoje ir JAV. Nesvarbu, kur gamintas, ginklas visada išsiskyrė aukšta kokybe ir gavo tarsi simbolinį statusą tarp šaulių. Šis ginklas dažniausiai atpažįstamas kaip šautuvas stambiųjų gyvūnų medžioklei.

Tai didelės galios ginklas, nes Weatherby šoviniai veikia su dideliu slėgiu. Ginklo uoksas sukurtas iš vientiso plieno, dėl ypatingo jo dizaino ginklą itin lengva užtaisyti. Visiškai atidaryta ir iki galo atitraukta spyna nekliba. Taip pat ir spyna bei jos rankenėlė sukurtos iš vientiso plieno. Spyna sukasi 54 laipsnių kampu, todėl Mark V yra vienas greičiausiai užtaisomų klasikinio tipo ginklų.

Galbūt viena žinomiausių Mark V savybių yra garsioji Weatherby buožė – Kalifornijos stiliaus Monte Carlo buožė su nuožulnia priekine dalimi. Buožė sukurta taip, kad šaulio akis būtų taisyklingoje padėtyje taikantis optiniu taikikliu, taip pat sumažintų atatrankos poveikį. Ginklas ir atrodo labai gerai, jį lengva laikyti. Modelis su įvairiomis modifikacijomis ir modernių medžiagų buožėmis gaminamas lig šiol.

Gamintojo reklaminė nuotrauka

Winchester Model 70

Kalbant apie geriausią klasikinį karabiną, paprastai minimos dvi versijos – Mauser 98 ir Winchester Model 70. Daugelis autorių mini, kad istoriškai abu šiuos karabinus tikrai būtų galima laikyti geriausiais medžioklės šautuvais. Daugelis sutiks, kad iki 1964-ųjų gamintą Model 70 ir vėlesnes klasikines versijas tikrai galima laikyti puikiausiais Amerikos klasikinio tipo karabinais.

Daugelis medžiotojų ir šaulių Model 70 laiko tikro klasikinio tipo karabino etalonu. Per ilgą jo gyvavimo laiką pateikta įvairių variacijų, bet populiariausios buvo Standard, Featherweight ir Super Grade. Visi klasikiniai modeliai turėjo riešutmedžio buožes ir buvo ergonomiški. Model 70 yra Mauser 98 versija, bet su tikrais patobulinimais, o ne tiesiog rastas pigesnis gamybos sprendimas.

Nors Mauser ir Winchester turi savo pranašumų, abu karabinai sukurti pagal Mauser 98 spynos koncepciją su dviem dideliais spynos dantimis, specialia šovinio išėmimo sistema, neleidžiančia iššautai tūtai užstrigti uokse. Abu modelius lengviau užtaisyti būtent dėl šio dizaino. Tai irgi yra vienas iš ginklų, kuriuos renkamasi pavojingų gyvūnų medžioklėje. Nereikia nė pridurti, kad įvairios Model 70 variacijos gaminamos iki šiol, reguliariai pasiūlant naujų versijų.

Winchester Model 70

Išvados

Čia minėtas šešetukas yra tik dalis pasaulyje gerai žinomų prekės ženklų ir galbūt nebus pirmasis Lietuvos medžiotojo pasirinkimas, tačiau jie veikė šaunamųjų ginklų gamybos istoriją ir ilgus metus apibrėžė daugelio medžiotojų ir šaulių pasirinkimą. Minėti ginklai gaminami iki šiol ir neabejotinai išlaikė naudotojų pasirinkimo ir laiko išbandymą. Aišku, sąrašą galima tęsti ir greičiausiai ateityje apžvelgsime ir kitus ikoniškus modelius bei gamintojus.

Pasaulyje gausiausių ginklų penketukas

Susiję straipsniai

Kalashnikov AK-47, apytikriai 35–150 mln.
Mauser Model 98, apytikriai 20–102 mln.
Mosin-Nagant, apytikriai 37 mln.
Lee-Enfield, apytikriai 16–17 mln.
M16/M4/AR-15, apytikriai 13–16 mln.

PRENUMERUOKITE Žurnalą kovo 1 d. iki 2023 metų pabaigos!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.