Medžioklės reikmenys

Pasaulio kalibrai. Kas yra 7×65R?0

Reklaminės nuotraukos

Žinomiausias 7 mm medžioklinis kalibras yra 7×64, sukurtas vokiečių amunicijos ir ginklų konstruktoriaus Wilhelmo Brennekės. Jo vardas labiau asocijuojasi su Brennekės kulka – labai efektyvia ir populiaria švinine lygiavamzdžio kulka.

W. Brennekė 7×65R sukūrė 1917 metais, ir nuo tada tai yra vienas populiariausių užtaisų dvivamzdžiams atlenkiamiems karabinams ir kombinuotiesiems ginklams. Balistinių savybių prasme 7×65R yra labai artimas 7×64 ir idealiai tinka visiems Europoje ir ypač Centrinėje Europoje medžiojamiems gyvūnams.

Kaip nustato Nuolatinė tarptautinė šaunamųjų ginklų bandymo komisija, maksimalus šio kalibro slėgis yra 380 MPa, taip pat jis atitinka visus reikalavimus, kad būtų galima medžioti visus Europos stambiuosius medžiojamuosius gyvūnus – briedžius, meškas, tauriuosius elnius ir šernus.

Kadangi šio kalibro tūta yra su išsikišusia dalimi – rantu, ji skirta naudoti su atlenkiamais dvivamzdžiais ir drilingais (kaip tik dėl vokiečių susižavėjimo atlenkiamais ginklais šis kalibras ir buvo sukurtas). Geriausių rezultatų tokiais karabinais pasiekiama naudojant būtent šovinius su rantuota tūta, todėl ir buvo sukurta atitinkama 7×64 versija.

Europoje įprasta kalibrą 7×65R naudoti su 65 mm ilgio tūta ir 7 mm skersmens kulka. Didesni Europos amunicijos gamintojai siūlo pramoninius šio kalibro šovinius – Sako, RWS, Lapua, Blaser. JAV Norma siūlo keturis kalibro 7×65R šovinius, pradedant 170 gr (11 g) ir baigiant 156 gr (10 g) kulkomis. Pavyzdžiui, Norma Oryx 156 gr kulkos greitis yra 830 m/s, o energija – 3483 J, Norma Vulkan 170 gr kulkos greitis yra 809 m/s, o energija – 3614 J. Jeigu planuojate taisyti šovinius patys, Hornady instrukcija pataria, kad IMR4831, IMR4350 ir VIHT N-160 parakas šiam kalibrui patinka labiausiai.

Reklaminės nuotraukos

Mūsų medžiotojai nurodo, kad 7×65R rodikliai beveik 99 procentais prilygsta 7×64, skirtumas tik tas, kokiam ginklui jis naudojamas, t. y. klasikiniam karabinui ar atlenkiamam ir kombinuotajam ginklui. Vis dėlto, lyginant rodiklius, 7×65R nuo savo bendražygio šiek tiek atsilieka. 7×64 yra galingesnis ir kulkos greičio, ir energijos prasme. Šis kalibras laikomas idealiu medžioklei tykant, nors naudojamas ir varant. Rodikliai iš esmės geresni nei populiariųjų .30-06 Springfield ir .308 Win.

Medžiotojai nurodo, kad gerai pataikius gyvūnas krinta kaip reikiant, o pasirinkus tinkamą amuniciją ir žala mėsai bus minimali. Kai kurie medžiotojai nurodo, kad šiame medžioklės sezone šaudant kombinuotuoju ginklu rezultatyvumas yra puikus – paleidus 11 šūvių gauta 10 laimikių. Pagrindinė problema ta, kad amunicijos pasirinkimas mažesnis nei tų pačių .30-06 Springfield ir .308 Win.

Pavyzdžiui, elektroninės parduotuvės purnavumuiza.lv kataloge yra 13 skirtingų šio kalibro amunicijos variantų, kainos svyruoja nuo 1,85 iki 4,50 euro. Oksalio kataloge šios amunicijos kainų amplitudė yra nuo 1,70 iki 5,50 euro už šovinį. Štai e-medziokle.lt siūlo Sellier&Bellot SPCE 11,2 g šovinius po 1,01 euro.

Susiję straipsniai

Apibendrinus galima pasakyti, kad 7×65R yra medžioklinis kalibras, skirtas konkrečiam ginklų tipui ir medžiotojui, mėgstančiam atlenkiamus ir kombinuotuosius ginklus. Šio kalibro rodikliai geri, nors reikia dar kartą priminti, kad dažnai sėkmė medžioklėje priklauso ne nuo pasirinkto kalibro (nors konkrečiam gyvūnui ir reikia naudoti atitinkamo kalibro ginklą), o nuo šaudymo įgūdžių. Turime gana didelį amunicijos pasirinkimą, ir kainos prasme tai nėra vienas brangesnių kalibrų.

Nepavyko prenumeruoti metams? Prenumeruokite nuo vasario 2 d. iki metų pabaigos!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.