Medžioklės reikmenys

Pasaulio kalibrai. Dramblių griovėjai .500 Jeffery ir .505 Gibbs0

Nuotrauka: unsplash.com

Esame rašę apie įvairius retus ir įdomius kalibrus, bet tai tik pati ledkalnio viršūnė, nes medžiotojai ir kariškiai yra sugalvoję po kalibrą kone kiekvienai gyvenimo situacijai ir individualioms reikmėms. Lietuvoje tai galbūt ne taip aktualu, bet vis tiek gali praversti, jeigu per šventes koks tolimas dėdė iš Amerikos pakviestų pamedžioti Afrikoje, kad žinotumėte, kokį stambiųjų gyvūnų kalibrą pasirinkti. Ir ne tik kalibrą.

Palyginę skirtingus ginklų modelius, skirtus pavojingų žvėrių medžioklei, daugelis patyrusių medžiotojų pasirinktų Mauser modelį M98, kurį galima laikyti tikra klasikine graižtvinių šautuvų vertybe. Mauser yra pagaminęs daugybę šio modelio karabinų. Dar ypatingesnis jis tuo, kad į jį galima dėti 5 + 1 šovinį.

Grįžtant prie kalibrų, reikėtų rinktis iš dviejų galingų stambiesiems žvėrims skirtų vadinamųjų buivolų griovėjų – .505 Gibbs arba .500 Jeffery.

.30-06 Springfield, .375 H&H, .404 Jeffery, .505 Gibbs
Nuotrauka: Wikipedia

Pagal visus rodiklius .500 Jeffery iš šių dviejų kalibrų yra galingesnis. Jį patyręs medžioklės profesionalas Tony Sanchezas-Ariño pavadino puikiuoju .500 Jeffery. Retas pasaulio medžiotojas gali varžytis su T. Sanchezu-Ariño, kurio sąskaitoje yra 1300 dramblių, 2044 buivolai ir 332 liūtai.

Bendradarbiaudamas su belgų kompanija Dumoulin-Herstal, pagal savo asmeninius poreikius jis sukūrė įvairių pavojingiems medžiojamiesiems gyvūnams skirtų graižtvinių ginklų. T. Sanchezas-Ariño mano, kad .500 Jeffery tinka bet kokiai situacijai, su kokia medžiotojas galėtų susidurti medžiodamas Afrikoje. Taip pat kaip .505 Gibbs, kalibras .500 Jeffery irgi užtikrina rodiklius, kokių net patyręs Lietuvos medžiotojas negalėtų įsivaizduoti. .500 Jeffery geba paleisti 34,6 g (535 greinų) kulką 731 m/s greičiu vamzdžio gale, o kulkos energija pasiekia beveik 8000 J.

.500 Jeffery yra vienas galingiausių stambiųjų žvėrių kalibrų. Jis pasirodė 1920 metais, iš pradžių jį gamino vokiečių kompanija August Schuler pavadinimu 12,7×70 mm Schuler arba .500 Schuler. Vėliau jį perėmė britų įmonė W. J. Jeffery & Co ir pervadino, kad padarytų jį patrauklesnį Didžiosios Britanijos stambiųjų žvėrių medžioklės gerbėjams prieš Antrąjį pasaulinį karą. Šį kalibrą galima palyginti tik su .505 Gibbs, kuris buvo sukurtas anksčiau – 1911 metais, ir tik visai neseniai buvo pritaikytas šiuolaikiniams poreikiams, nors vis tiek .500 Jeffery yra galingesnis.

Su regbininko jėga. Milijonierius Antanas Bosas

Nuotrauka: iš archyvo

Kalibrą .505 Gibbs sukūrė šauliams žinomas George’as Gibbsas iš Bristolio. Iš pradžių jis buvo žinomas kaip .505 Rimless Nitro Express ar tiesiog .505 Rimless. Šio kalibro kulkos skersmuo yra 12,8 mm. Iš pradžių šie šoviniai buvo taisomi 34 g (525 greinų) kulkomis, kurios vamzdžio gale pasiekdavo 700 m/s greitį ir 8360 J.

Pagrindinė .505 Gibbs užduotis buvo sustabdyti dramblį, todėl didelė tūta buvo sukurta tam, kad išjudintų didelę kulką. Kalibrą išgarsino legendinis amerikiečių rašytojas Ernestas Hemingway’us savo 1936 metų novele Trumpas laimingas Fransio Makomberio gyvenimas. .505 Gibbs naudojo ir garsusis škotų dramblių medžiotojas Johnas Hunteris.

Reikėjo kelerių metų, kad .505 Gibbs būtų pradėtas gaminti gamyklose ir taptų prieinamesnis medžiotojams, tačiau jo plėtrą sustabdė Pirmasis pasaulinis karas. 1919 metais profesionalių dramblių medžiotojų era baigėsi, todėl kalibras pernelyg nepaplito, nes nebebuvo taip plačiai naudojamas. Jis būtų įgijęs visai kitą prasmę, jeigu būtų sukurtas prieš keletą dešimtmečių.

Įdomu, kad būtent pastaruoju metu ir .505 Gibbs, ir .500 Jeffery patyrė savo renesansą. Tai yra du konkuruojantys kalibrai: klasikinės britų vertybės (Gibbs) prieš vokiečių galią (Jeffery).

Kad suprastumėte, apie ką kalbama, palyginkite: abu šie kalibrai pasiekia didesnę galią vamzdžio gale negu .458 Win Mag ar .470 NE. Skaičiai lieka skaičiais, nes pavojingų gyvūnų medžioklėje svarbu ir tai, kaip kulka elgiasi realiose situacijose, o apie tai gali spręsti tik medžiotojai, ilgus metus naudojantys šiuos kalibrus toje aplinkoje, kuriai jie ir buvo sukurti.

Susiję straipsniai

Pasaulinio garso medžiotojas ir rašytojas Kevinas „Doctari“ Robertsonas sakė, kad su .505 Gibbs jam pavyko sustabdyti didžiulį puolantį dramblio patiną. Retas kalibras gali suskaldyti dramblio peties kaulą, bet .505 Gibbs tai padarė. Po šūvio dramblys sustojo, nes jo koja palinko keistu kampu, o drambliai negali paeiti trimis kojomis. Atlikus skrodimą paaiškėjo, kad vientisa kulka buvo gyvūno plaučiuose kartu su 18 cm kaulo gabalu, perėjusiu šonkaulius.

Naujasis žurnalo priedas jau prekyboje!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.