Patirtis

Paradoksas! Medžiotojai kaltinami dėl meškų ir vilkų gausėjimo1

Nuotrauka: Linda Dombrovska

Karelijoje, Archangelsko, Murmansko srityse ir Komijos Respublikoje per pastaruosius dvidešimt metų gerokai pagausėjo rudųjų meškų ir vilkų.

Pranešime apie šią problemą nurodyta, kad meškų populiacija nuo 2000-ųjų padvigubėjo ir šiuo metu siekia 44 tūkst. Daugiausia plėšrūnų gyvena Archangelsko srityje, kur, mokslininkų skaičiavimais, yra 18 tūkst. meškų.

Vilkų pagausėjo nuo 3000 iki 4700.

Kaip pagrindinė populiacijos gausėjimo priežastis minimas sumažėjęs paprastų medžiotojų interesas ir intensyvus trofėjų medžioklės vystymasis. Aišku, populiacijos negausėja be atitinkamos maisto bazės. Rusijos mokslininkai seminare, kuriame ir buvo pristatytas pranešimas, pripažino, kad stambiųjų kanopinių pagausėjo dėl švelnių žiemų, kurios pastaruoju metu vyrauja ne tik Baltijos šalyse, bet net ir Rusijos poliarinio rato regionuose. Bebrų populiacija irgi pradėjo staigiai gausėti, o jie, žinia, yra lūšių, meškų ir vilkų mėgstamas grobis.

Pastaruoju metu medžioklių organizatoriai Rusijoje vis daugiau dėmesio skiria trofėjų medžioklei, o tai reiškia stambių ir galingų meškinų atranką. Meškoms būdingas kanibalizmas – o tai vienintelis natūralus šių stambiųjų plėšrūnų skaičiaus reguliavimo mechanizmas, todėl daug daugiau jaunų patinų išgyvena.

Kodėl trofėjinių gyvūnų medžioklė kelia problemų? Nuolat patruliuodamas po savo teritoriją, suaugęs meškinas nugalabija jaunesnius patinus, drįsusius įžengti į jo valdas. Jeigu meškinas sutinka mešką su jaunikliais, greičiausiai jis išžudys visą šeimą. Jeigu meška rujoja, senasis meškinas išžudys meškiukus ir poruosis su patele.

Susiję straipsniai

Specialistų skaičiavimais, vilkų medžioklės apimtis irgi mažėja. Tai sudėtinga medžioklės rūšis. Netyčia sumedžioti vilką – didelė sėkmė, o medžioklei suorganizuoti reikia daug laiko ir lėšų. Apytikriais skaičiavimais, šiaurės srityse vienam medžiotojui viena išvyka į vilkų medžioklę kainuoja apie 500 eurų (degalai, įranga, laikas). Be to, vilkų medžioklės reikia išmokti – užtrunka daug metų, kad pasiektum rezultatą.

Plėšrūnai dėl įvairių priežasčių dažnai ateina prie žmonių gyvenviečių. Nukenčia naminiai gyvūnai ir galvijai, neretai kyla pavojus žmonių gyvybei. Be to, padidėjusi plėšrūnų ir kanopinių populiacija blogina ir kelių eismo įvykių statistiką. Norint sudominti medžiotojus daugiau laiko skirti plėšrūnų medžioklei, naudojami įvairūs būdai. Štai Vologdos srityje už du suaugusius vilkus medžiotojas gauna briedžio licenciją. Komijos Respublikoje piniginė kompensacija už sumedžiotą mešką ar vilką yra 20 tūkst. rublių (apie 250 eurų). 2019 metais medžiotojai gavo apie 3 mln. rublių ir šiemet numatyta išmokas tęsti.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.