Medžioklės reikmenys

Nuo rankos ir nuo atramos0

Nuotrauka: iš archyvo

Jeigu reikia šauti iš medžioklės bokštelio ar lipynės, kur specialiai įrengta atrama ginklui, problemų nekils, nors vis tiek susijaudinęs gali suklysti. Vis dėlto medžioklėje sėlinant ir situacijose, kai reikia prieiti prie bokštelio ar laukti vietoje, kur jo nėra, labai svarbi tampa šaudymo atrama.

Na, nebent esi 100 procentų garantuotas savo šaudymo nuo rankos įgūdžiais. Aišku, reikia mokėti kokybiškai iššauti nuo rankos bent iki 100 metrų, bet atstumui didėjant tai vis sunkiau ir galimybė suklysti proporcingai didėja. Juk kiekvienas nori iššauti užtikrintai, juolab kai nusižiūrėtas ypatingas trofėjus.

Su medžiotoju Oskaru Treilichu susitikome šaudykloje, kad palygintume trijų šaudymo pozicijų rezultatus. Bandymą atlikome .22 LR kalibro TOZ ginklu 50 metrų atstumu. Kodėl .22 LR? Tiesiog todėl, kad šio kalibro amunicija pigi. 5–6 šūviai nuo rankos, paskui nuo vienakojės šaudymo atramos Primos ir dvikojės 4 Stable Stick. Kas nors pasakys, kad akivaizdžiai stabiliau šaunama nuo daugiau kojų turinčios lazdos, bet mes norėjome parodyti skirtumą – kiek įtakos turi įprotis, šaudymo įgūdžiai ir gera šaudymo atrama.

Kas yra Primos?

Primos Trigger Stick yra labai įdomus sprendimas, nes šios kompanijos gaminamos vienakojės, dvikojės ir trikojės atramos sulenkiamos ir ištraukiamos svirtele. Yra įvairių ilgių ir tipų atramų, ir patogiausia būtent vienakojė – ji užima mažai vietos, lengvai sudedama ir tvirta. Nors dabar kompanija siūlo trečiosios kartos šaudymo atramų, bandymui turėjome pirmosios kartos lazdą.

Nuotrauka: iš archyvo

Nuo vienakojės šaudyti nelengva, prie jos reikia priprasti, nes ji juda kairėn ir dešinėn, bet pasitreniravus galima stipriai pagerinti pataikymų grupę. Štai šaudymo rungtyje Europos žvėrys, šaunant graižtviniu ginklu iš 100 metrų, viena iš pozicijų yra šauti naudojant nesutvirtintą pagalį. Tai iš esmės primityvus šluotkotis – istoriškai viena populiariausių šaudymo atramų ir kartu iššūkis, reikalaujantis įgūdžių ir žinių.

Primos nėra tokia primityvi, bet principas tas pats – suteikti paprastą ir patogią atramą. Didelis Primos privalumas tas, kad ją galima greitai ištraukti ir ji jau parengta naudoti. Šaudykloje supratome įdomų dalyką: praeina šiek tiek laiko, kol nustatai reikiamą atramos aukštį, todėl reikėtų šiek tiek pasimiklinti iš anksto, kad atsakingu momentu nepraleistum per daug laiko ruošdamasis ir nepražiopsotum laimikio.

Ką duoda dvikojė 4 Stable Stick?

4 Stable Stick gamintojas teigia, kad tai viena stabiliausių šaudymo atramų rinkoje, ir, anot jo, tai patvirtina daugybė bandymų. Reikia paminėti, kad keletą pastarųjų metų daugelis kompanijų siūlo įvairiausių pamėgdžiotų ir įvairiai papildytų produktų.

Buch Stick, Mountain Stick ir dabar naujojo Ultimate Carbon principas tas pats – dvi atramos kojos ant žemės, du atramos taškai ginklui, judėjimas tik pirmyn ir atgal, bet ne į šonus, nebent medžiotojas juda pats. Dar yra Monteria Stick, skirta būtent šaudyti į judantį taikinį.

4Stable Stick Mountain stick
Nuotrauka: iš archyvo

4 Stable Stick, Monteria stick
Nuotrauka: iš archyvo

Kaskart, kai kam nors parodai 4 Stable Stick, pirmoji reakcija ta pati: ji atrodo pernelyg sudėtinga, bet vos pabandžius nuo jos šaudyti nuomonė pasikeičia, nes rezultatas kalba pats už save. Panašiai žaibo bandyme nutiko Oskarui – iš pradžių jo veido mimika buvo skeptiška, bet išbandęs 4 Stable Stick jis sakė, kad padės Primos atgal į lentyną. Vis dėlto šį kartą kalbėsime tik apie šaudymo rezultatus.

Bandymas

Be treniruočių ir specialaus pasirengimo imame ir šaudome. Lengvas ir nedidelis mažo kalibro šautuvas TOZ prie mano rankos limpa labai gerai, bet Oskarui jis kiek per mažas. Šaudome medžiotojo, o ne biatlonininko stovėsena, stengiamės imituoti medžioklės situacijas.

Šaudysime greitai ir nesieksime jokių sportinių rezultatų, nes imituojame medžioklės sąlygas, kad suprastume, kokią grupę sudarys .22 LR kulkos. Oskaras nuo rankos iššauna 7 kulkas. Rezultatas būtų gana geras, jeigu šiuo nuotoliu būtų šauta į didesnį nei stirna gyvūną.

Iššauti sunku, atsižvelgiant į tai, kad aplink dūzgia musių ir sparvų debesys. Su pauzėmis iššauname dar kelis kartus. Jeigu Oskaras priprastų prie ginklo, ši grupė tikrai taptų glaudesnė ir stabilesnė. Antras raundas – 6 šūviai nuo Primos pirmosios kartos vienakojės. Šaudydamas Oskaras komentuoja, kad iššauti sunkoka, nes atrama laisvai siūbuoja kairėn ir dešinėn. Praeina kiek laiko, kol Oskaras pripranta ir prie 4 Stable Stick, bet nuo šios atramos jau šaudo sklandžiau.

Mano eilė – greitai iššaunu į tris taikinius, trys pozicijos, iš kiekvienos po penkis šūvius. Jaučiu, kad 25 laipsnių šilumoje mažasis vamzdis jau pradeda šilti, bet mūsų užduotis – išsiaiškinti, kokia pataikymų grupė surenkama šaunant skirtingomis pozomis. Jau šaudant darosi aišku, kokie bus rezultatai.

Rezultatai

Trys Oskaro pataikymų grupės rodo jo paties klaidas ir šaudymo atramų privalumus. Oskaras pasipiktinęs savo rezultatais nuo rankos. Anot jo, seniai nesitreniravo, todėl tokie ir rodikliai. Pirmoji grupė išsisklaidžiusi, pataikyta visomis įmanomomis kryptimis, nors galima pateisinti, kad visi šūviai į popierių. Aišku, kad šautuvas šauna kiek į viršų ir kairiau, bet šią problemą galima pataisyti ginklą prišaudant.

Oskarui šaudant nuo Primos aiškiai matyti horizontalus judėjimas, nors reikia pripažinti, kad rezultatas geresnis, pataikymai pradeda formuoti rišlią grupę. Kiek pasitreniravus su šia atrama ir įpratus prie horizontalių judesių, sklaidą tikrai būtų galima patobulinti.

Mano pataikymų grupės irgi nestabilios, nes šaudau gana greitai. Kartais išėjo paskubėti, dėl to ant savęs pykstu. Rezultatas panašus į Oskaro. Šaudant nuo rankos geriausiai matomos paties klaidos – vienas pataikymas nuėjo į viršų, kitas į kairę, o trys gana glaudžiai kartu.

Šaudant nuo vienakojės, rezultatas beveik toks pats. Mano pataikymų grupėje nėra ryškaus nuokrypio į dešinę ar kairę, vienas pataikymas vėl į viršų, nes skubėjau. Vis tiek aišku, kad šaudant nuo atramos rezultatas stabilesnis. Šaudant nuo 4 Stable Stick mano grupė prastesnė nei Oskaro. Turbūt vėl skubėjau, bet tendencija aiški.

Išvados

Susiję straipsniai

Aišku, labiau pasitreniravę ir Oskaras, ir aš tikrai galėtume pagerinti pataikymo grupes nuo rankos ir nuo vienakojės atramos. Šaudant nuo 4 Stable Stick rezultatas geras ir Oskaro, ir mano. Šio stabilumo medžiotojas nepajus šaudydamas karabinu iki 100 metrų, nors ir šiuo nuotoliu pataikoma stabiliai.

Vis dėlto 4 Stable Stick pranašumas akivaizdus, jeigu laimikis stovi, pavyzdžiui, pievoje, snieguotame lauke, kai neįmanoma prieiti arčiau ir reikia šauti iš toli. Tada galimybė klysti gerokai mažesnė, o tiksliai iššauti – didesnė. Įvairių 4 Stable Stick modelių galima rasti svetainėse Outdoorexperts.lv.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.