Medžioklės reikmenys

Naujasis 6.5 Creedmoor prieš senąjį .308 Winchester0

Nuotrauka: Magnus Pelz, Huntinmotion.com

Išdrįsiu pasakyti, kad .308 Win yra pasenęs kalibras, nes šiais laikais turime labai didelę naujų ir modernių kalibrų pasiūlą. Žinau, kad .308 Win gerbėjai tam paprieštaraus, nes šio kalibro kulkos iki šiol sėkmingai ir tiksliai skrodžia taikinį, o medžioklėje jis visada efektyvus. Vis dėlto, palyginus 6.5 Creedmoor su .308 Winchester, pirmojo rodikliai geresni beveik visais aspektais. Beveik…

Senas geras .308 prieš 6.5 CM, kuris tikrai nėra hipsterių kalibras. Kodėl juos apskritai reikia lyginti? 6.5 CM šiuo metu labai populiarus už Atlanto, o Europoje dar mažai žinomas, nors vis labiau atpažįstamas.

Pradėkime nuo pradžių. .308 Win šovinio tūtos peties kampas – 20 laipsnių.

Pakeitę šį kampą į 30 laipsnių ir kiek sutrumpinę šovinio tūtos kaklelį, gausime 6.5 CM. Šį kalibrą 2007 metais sukūrė Hornady keli mėnesiai po to, kai pasirodė .30 Thompson Center, kuris techniškai yra 6.5 CM pagrindo tūta. Naujesnis kalibras turi keletą privalumų dėl ilgesnės, aerodinamiškesnės 6,5 mm kulkos. 6.5 CM balistinis koeficientas aukštesnis, o tai reiškia viena: skriedama kulka ne taip greitai sulėtėja, taip pat ją mažiau veikia vėjas. Be to, lengvesnė kulka reiškia ir mažesnę atatranką, o tai didelis privalumas.

Ką šie privalumai reiškia praktikoje?

Kulkos kritimą lengva apskaičiuoti šaunant į taikinį iš konkretaus nuotolio. Duomenys rodo, kad 6.5 CM trajektorija 30 proc. tiesesnė nei .308 Win, todėl skaičiavimo paklaida gali būti didesnė. Palyginus su tipiška .308 Win kalibro kulka, 6.5 CM ne taip veikia šoninis vėjas (remiantis duomenimis, 40 proc. mažiau). Šie du kriterijai reiškia jau vien tai, kad tikėtina sėkmingiau pataikyti į taikinį ar etiškai sumedžioti gyvūną.

Kaip skamba kalibro .30-06 šūvis su garso slopintuvu?

https://youtube.com/shorts/co-lc73O35M

Nuotrauka: Magnus Pelz, Huntinmotion.com

Pavyzdžiui, šaunant iš 300 jardų (apie 274 m), esant 4,5 m/s šoniniam vėjui, .308 Win šoninė korekcija yra apie 18,3 cm, o 6.5 CM – 11,9 cm. Taikantis į 25 cm skersmens taikinį, kuris atitinka elniui mirtiną pataikymo zoną, su 6.5 CM greičiausiai pataikysite, užtat didelė tikimybė, kad su .308 Win – ne. Kalbant apie energiją vamzdžio gale, .308 Win yra 338,95 J galingesnis, bet jis savo galią išlaiko tik maždaug pirmus 150 metrų. Taip pat galima atsižvelgti į 6.5 CM aerodinamiką, dėl kurios kulka gali geriau įsiskverbti į kūną. Vis dėlto lieka atviras klausimas: koks skirtumas, ar į taurųjį elnią iš arti šaunama 3250 J, ar 3592 J kulka? Aišku viena: 6.5 CM galima sumedžioti tuos pačius gyvūnus kaip ir .308 Win, o iš tolesnių nuotolių pirmasis galėtų būti pranašesnis. Didėjant nuotoliui, ryškėja ir 6.5 CM privalumai.

Norma Bondstrike
Nuotrauka: Norma

Pasirodo, JAV specialiųjų operacijų vadavietė (USSOCOM) nustatė, kad 6.5 CM daugeliu atžvilgių pranoksta dabar naudojamą .308 Win. Iš 1000 m snaiperių rezultatą šis kalibras pagerina mažiausiai trečdaliu: energiją padidina 50 proc., vėjo poveikį sumažina 40 proc., o atatranką – 30 proc. Todėl 2019 metais planuojama pereiti nuo .308 Win į 6.5 CM, o tai praktiškai reiškia viena – reikės pakeisti ginklų vamzdžius. Visi šie privalumai pravers bet kuriam medžiotojui ir sportininkui, šaunant iš 100, 500 ar 900 metrų.

Vis dėlto .308 Win turi vieną didelį pranašumą – prieinamą amuniciją ir kainą. Creedmoor amunicija tipiškai brangesnė nei .308 Win, tačiau neseniai Sellier & Bellot pradėjo prekiauti gerokai pigesne ir 6.5 CM amunicija, o tai jau geras ženklas. Aišku, galima rasti ir .308 Win šovinių už tokią pačią kainą kaip 6.5 CM, bet reikia suprasti, kad norint šaudyti tiksliai ir medžioklėje, ir varžybose, nieko už dyką negausime.

Kai kurie apžvalgininkai ir šaudymo ekspertai nebemato prasmės pirkti klasikinio .308 Win spyninio karabino, nes daugeliu atžvilgių 6.5 CM yra gerokai pranašesnis. Bet tai nereiškia, kad dabar visi .308 Win kalibro ginklų savininkai turėtų išmesti savo šautuvus ir bėgti pirkti naujų. Tai reiškia tik tai, kad ginklų gamybos pasaulis nuolat vystosi, randama naujų sprendimų ir įgyvendinama įdomių idėjų. Jauniems medžiotojams ir šaudymo sporto entuziastams tai atveria naujų ir platesnių galimybių, bet ir sukelia didesnių sunkumų renkantis.

Susiję straipsniai

6.5 Creedmoor įvertinimas
Mažesnis kulkos kritimas, mažesnis šoninio vėjo poveikis, ilgiau išlaiko greitį ir energiją iš didesnių nuotolių. Rodikliai palyginti pagal Hornady balistinę lentelę.

Ekstra video #15. Kuo skiriasi kompensatorius nuo duslintuvo?

Naujasis žurnalo priedas jau prekyboje!

LA.lv