Medžioklės reikmenys

Mūsų neįvertintas Steyr-Mannlicher0


Steyr-Mannlicher Classic
Steyr-Mannlicher Classic
Nuotrauka: Kataryna Šterna

Bendrais bruožais Lietuvos medžiotojas yra klasikinių ir patikrintų dalykų gerbėjas, pirmenybę teikiantis žinomiems kalibrams, pažįstamoms firmoms, išbandytoms draugų ir kolegų. Aišku, yra išimčių, bet nedaug kas rinkdamiesi ginklus pasirengę eksperimentuoti.

Steyr-Mannlicher yra Baltijos šalyse neįvertintas, bet pasaulyje labai gerai žinomas ir pripažintas prekės ženklas, į kurį šį kartą atkreipiame dėmesį, nes visai neseniai Steyr-Mannlicher atšventė 150 metų jubiliejų.

Idėja parašyti apie šią Austrijos karinių ir medžioklinių šaunamųjų ginklų kompaniją kilo Vokietijoje, IWA parodoje Niurnberge, ne tik todėl, kad kompanija šventė didelį jubiliejų, bet ir todėl, kad Steyr-Mannlicher stendas nebuvo nė per nago juodymą mažesnis ar prastesnis nei didžiųjų ginklų srities monstrų Sauer ar Blaser.

Steyr-Mannlicher labai daug dėmesio skiria karinių ginklų gamybai, bet jų medžioklinių ginklų linijos ir kainos, ir kokybės prasme pranoksta ne vieną konkurentą. Steyr-Mannlicher siūlo skirtingų modelių graižtvinius ginklus įvairioms reikmėms. Kompanija anaiptol nemiega ant savo laurų.

Ji seka visas naujoves ir siūlo ne tik labai gražių bei elegantiškų ginklų klasikos gerbėjams, bet ir modernių variantų šiuolaikiniams medžiotojams. Ir reikia iš karto pridurti, kad standartinės versijos ginklai visai nėra brangūs – jie įsitenka į vidutinę kainų amplitudę nuo 1300 iki 2000 eurų.

Steyr-Mannlicher Classic

Sunku paaiškinti, kodėl mūsų medžiotojai mieliau renkasi kitus prekės ženklus, to nesupranta ir Steyr-Mannlicher atstovavimo teisę turinčios parduotuvės. Galbūt tai yra išankstinis nusistatymas, gal tiesiog nežinojimas, bet pakilnojus šiuos ginklus ir įvertinus jų rezultatus iš karto matyti, kad jie nė per plauką ne prastesni už, pavyzdžiui, Lietuvoje itin populiarius Sauer, Tikka ar Sako.
Steyr-Mannlicher Classic

Apžvelgsime karabiną, prieinamą už gana draugišką kainą ir galintį atitikti vidutinio medžiotojo skonį. Šio ginklo graži medinė apdaila nesudaro sunkaus ar grubaus ginklo įspūdžio. Buožė elegantiška, kiaulės nugaros formos, aptakių linijų. Žando atrama palengvina taikymąsi.

Dėl kalimo metodo vamzdis nėra tiesiog lygus, o atrodo kiek išlinkęs. Šis ginklas tikrai labai gerai tiks medžiotojui, klasikine prasme save laikančiam džentelmenu, – aukštų reikalavimų, rafinuoto skonio vyrui, gebančiam mėgautis medžioklės procesu. Medžiotojai, kasdien naudojantys Steyr-Mannlicher, pripažįsta, kad ginklas yra tikslus, lengvai, ilgai ir patikimai naudojamas. Kartą vienas medžiotojas, pasakodamas apie savo austrišką karabiną, pavadino jį gražiai mažybiškai – manlicheriuku.

Itin patikima Classic modelių Safe Bolt sistema su trijų laipsnių saugikliu saugos prasme tikrai pranoksta kitų firmų ginklus, naudojančius dviejų laipsnių saugiklį. Nors prie tokio saugiklio reikės priprasti, jis leidžia išimti šovinį nekeliant nei sau, nei aplinkiniams grėsmės, t. y. saugiklio nereikia išjungti. Su šia sistema spyną galima uždaryti jos neišjungiant, tokiu būdu praktiškai pašalinant galimybę, kad ginklas kokioje nors situacijoje netyčia iššaus.

Spyna pagaminta pagal aukščiausios kokybės reikalavimus. Tai, kad rankoje laikomas premium klasės ginklas, o ne biudžetinis sprendimas, jaučiasi iškart. Tai ypač tinka kalbant apie įvairius smulkius niuansus, pavyzdžiui, spyna slysta tolygiai ir tyliai, saugiklį galima išjungti nesukeliant nereikalingo triukšmo, visa ginklo konstrukcija yra stabili ir tvirta. Tikrai nekils pojūčio, kad šis karabinas vieną akimirką galėtų iširti. Bet už šią kokybę tikrai reikės mokėti, todėl tai nėra ekonominės klasės ginklas. Classic versijoje yra keturių šovinių dėtuvė, pritvirtinama ir išimama nuspaudus dvi svirteles. Ir ši konstrukcija sukurta taip, kad dėtuvė netyčia neiškristų.

Ginklą galima įsigyti praktiškai visų populiariausių kalibrų, pradedant .222 Rem, baigiant 9,3×62, be to, yra septyni magnumo kalibrai. Vis dėlto naujos versijos semi weight vamzdis (sunkesnis ir storesnis nei standartinės versijos) prieinamas tik keturių kalibrų – .308 Win, 7×64, .30-06 Spr. ir 8×57 JS. Vamzdžio ilgis priklauso nuo modelio, pradedant 508 mm, baigiant 650 mm.

Classic ir semi weight versijų vamzdis trumpesnis, o karabino su daline buože ir magnumo kalibro ginklų vamzdis ilgesnis. Į magnumo kalibrų dėtuvę dedami trys šoviniai. Buožė pagaminta iš riešutmedžio, bet ginklo svoris yra 3,3–3,6 kg, priklausomai nuo versijos.

Didžiausias Classic trūkumas tas, kad šis modelis skirtas vien tik medžioklei, nebent kalbame apie ginklą su semi weight vamzdžiu. Vamzdis yra plonas ir greitai įkaista, todėl šaudykloje ir varžybose gali kilti pataikymo paklaidų. Antra vertus, tai galima laikyti privalumu, nes ginklas yra lengvesnis, o tai labai svarbu, jeigu medžiotojui patinka medžioti dinamiškai sėlinant.

Tiesiog yra paprasčiau nešioti lengvesnį ginklą, taip greitai nepavargstama. Taip pat turint ploną vamzdį reikia atsižvelgti, kad kai kurios buožės jam nepatiks, todėl reikia išbandyti įvairią amuniciją, kad rezultatas būtų kuo geresnis.

Kokybė

Kompanijos ginklų kokybę ir praktiškumą liudija modelis Mannlicher Pro Hunter, kurį labiausiai įvertins dinamiškas ir modernus medžiotojas. Šio modelio sintetinė buožė yra itin patvari ir tinka medžioklei įvairiomis sąlygomis. Mannlicher Pro Hunter geriausia būtų palyginti su Sako 85 Black Bear, nes ir suomiai sintetines savo ginklų buožes gamina iš medžiagos, kurią iš tiesų labai malonu paimti į rankas.

Pakilnojus karabinus Tikka T3 Battue Lite ar Thompson/Center Venture Weather Shield, kurie savo klasėje laikomi geros kokybės ginklais, jų sintetinės buožės medžiaga primena tuščią plastikinį indą. Taip, šių ginklų buožės yra patvarios ir gerai atrodo, bet kartu vis tiek jaučiasi, kad tai plastikas.

Štai Mannlicher ir Sako atitinkamų modelių buožės atrodo užpildytos, stabilios ir netuščiavidurės. IWA parodoje labai patiko modelio Mannlicher Pro Hunter versija Flash Camo, karabinas su sintetine buože, ryškiai oranžinės spalvos, bet kamufliažiniu raštu – itin stilingas ir praktiškas ginklas, kurio niekaip nepamesi!

Jeigu už vidutinę kainą norisi įsigyti labai kokybišką ginklą, turintį ne tik puikius medžioklės rodiklius, bet ir seną, įdomią istoriją, tai Steyr-Mannlicher ginklai skirti būtent jums.

Istorija

Steyr-Mannlicher gali pasigirti ilga, turtinga istorija. Nuo XIV amžiaus Aukštutinės Austrijos miestas Šteiras buvo metalo apdirbimo ir gamybos centras, pasaulyje ypač garsėjantis šaunamųjų ginklų gamyba. Dar XVII amžiuje tūkstančiai muškietų, pistoletų ir karabinų kariuomenės reikmėms kasmet buvo pagaminama čia.

1864 m. balandžio 16 d. Josefas Werndlas įsteigė įmonę Josef un Franz Werndl & Comp. Waffenfabrik un Sägemühle in Oberletten, iš kurios vėliau atsirado Österreichische Waffenfabriksgesellschaf, o paskui jau Steyr Werke AG ir Steyr-Daimler-Puch AG, iš kurio tada ir susidarė mūsų laikų firma Steyr-Mannlicher.

Nuo 1867 metų šimtai tūkstančių graižtvinių ginklų, kurių dizainą sukūrė pats J. Werndlas kartu su savo padėjėju, pradėti tiekti Austrijos-Vengrijos imperijos centrinės kariuomenės administracijai. Šiuo laikotarpiu įmonėje dirbo apie 6000 žmonių ir per savaitę kompanija pagamindavo net 8000 ginklų. 1885 metais Austrijos-Vengrijos kariuomenė priėmė naująjį Steyr ginklą su spyna.

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą Steyr šaunamųjų ginklų gamykla buvo viena didžiausių, produktyviausių ir moderniausių pasaulyje. 1914 metais Šteire buvo pastatyta nauja gamykla, nes senoji nebeatitiko augančių reikalavimų ir technologijų plėtros. Prasidėjus karui Steyr sugebėjo per dieną pagaminti apie 4000 ginklų. Be to, jie gamino ir dviračius bei lėktuvų motorus kariuomenės reikmėms.

Po karo Steyr buvo uždrausta gaminti beveik visų tipų ginklus ir 1918 metais įmonė patyrė bankrotą. Šiuo kritišku metu kompanijos vadovybė nusprendė persiorientuoti į automobilių gamybą. Tarpukaryje, kai draudimas buvo atšauktas, vėl pradėta gaminti ginklus, bet po Antrojo pasaulinio karo jų gamyba buvo vėl uždrausta.

Susiję straipsniai

1950 metais JAV generolo Marko Clarko dėka buvo tęsiama medžioklinių graižtvavamzdžių gamyba, taigi garsusis Mannlicher-Schönauer patyrė atgimimą. Kariuomenės reikmėms buvo gaminami graižtviniai ginklai atakoms – StG 58.

7-ajame dešimtmetyje buvo sukurta Steyr-Mannlicher medžioklinių ginklų linija, taikant naujus, inovatyvius konstrukcinius sprendimus. Kadangi šie ginklai išsiskyrė puikiu tikslumu ir konstrukcijos patvarumu, visai netrukus firma tapo vienu didžiausių žaidėjų rinkoje. Lietuvoje šių ginklų kokybė yra neįvertinta. Galbūt tai įvyko dėl geležinės uždangos sukeltų pasekmių, o gal tiesiog pirmenybė teikiama firmoms, kurios dėl įvairių priežasčių mūsų kraštuose yra žinomesnės.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.