Vadinamieji perukiniai ragai yra unikalus trofėjus, kuris pasitaiko labai retai. Priežastis – toks ragų ornamentas susidaro tik tuomet, jei gyvūnas turi hormoninių sutrikimų, įgimtų defektų ar patyrė sėklidžių traumą. Todėl sumedžioti tokį stirniną reta sėkmė, o daugelis medžiotojų tokio gyvūno ieško visą gyvenimą, bet retai kam pasiseka.
Medžiotojas Arnoldas Čepokas sutiko papasakoti, kaip jam pavyko gauti šį savotišką trofėjų. „Stirninas pirmą kartą pastebėtas gegužės pradžioje tykant šernų prie pasėlių. Aptiktas temstant termovizoriumi. Iš karto matėsi, kad ragai anomalūs, stirninas – medžiotinas“, – savo pasakojimą pradėjo Arnoldas.
Tą vakarą šūvio medžiotojui atlikti nepavyko, nes už stirnino horizonte buvo namai, nebuvo galimybės saugiai šauti. Keletą kitų medžioklių stirninas nepasirodė, o kadangi šalia yra judrus kelias, kilo mintis, kad jį galėjo nutrenkti automobilis. Vis dėlto kol kas motina Gamta buvo maloni ir įdomaus trofėjaus savininkas nepražuvo. Dar vėliau stirninas buvo pastebėtas besiganantis visai šalia kelio, tarp krūmų esančioje pievoje.
„Kelis kartus prie jo prieiti nepavyko, nes dėl aplink esančios augmenijos prie tos vietos sudėtinga tyliai prisėlinti. Birželio 18-osios vakare atvykęs medžioti jau žinojau, kur visada laikosi stirninas, todėl jo ieškoti nereikėjo. Pasirinkus tinkamą vėjo kryptį ir pasinaudojus pro šalį važiuojančių automobilių sukeltu triukšmu, palengva pavyko prisėlinti prie stirnino labai arti. Jam išėjus į žemesnę žolę atliktas šūvis (apie 50 metrų), stirninas krito vietoje. Toliau jau, aišku, geros emocijos ir kolegų sveikinimai! – pasakojo medžiotojas ir pridūrė: – Beje, stirninas sumedžiotas Anykščių rajone, netoli Vosgėlių kaimo, medžiotojų klubo Elma medžioklės plotuose.“
Kaip formuojasi perukiniai ragai?
Jei stirninas turi atitinkamų sveikatos problemų, genetinių sutrikimų ar patyrė traumą, lemiančią perukinių ragų susiformavimą, tuo atveju, jei stirnino ragai dar neišaugo, jie nustoja vystytis ir susidaro anomalios formos masė ant galvos. Na, o jeigu trauma įvyko, kai ragai jau sukaulėję, stirninas rudenį jų negalės nusimesti. Kitą sezoną ant senų ragų kaip keistas odos darinys užaugs nauji ragai, susipindami į groteskiškus perukinius ragus.
Jų forma neprognozuojama: perukas gali apimti ne tik pačius ragus, bet ir užaugti ant galvos, virš akių ir net pasiekti nosį ar snukio apačią. Medžiotojai pastebėjo, kad tais retais atvejais, kai sutraumuota tik viena sėklidė, perukas susidaro ant vieno rago, tik priešingoje pusėje. Tarp kitko, hormoninio fono pokyčiai, atsirandantys gyvūnui senstant, minimi kaip ragų susidarymo priežastis ir patelėms. Tokie atvejai reti, tačiau Lietuvoje irgi yra sumedžiota ir hermafroditų, ir patelių su raginiais dariniais.
Kodėl termovizoriuje buvo matyti anomalūs ragai?
Po plonu, bet už sveikų ragų daug storesniu peruko viršodžio sluoksniu yra daug kraujagyslių ir kremzlinių audinių. Giliausiuose grublėtų darinių sluoksniuose aksominės odos ląstelės intensyviai gamina baltymus. Taip susidaro baltyminių skaidulų pynė, kuri sukietėja ir kartu toliau auga bet kuria įmanoma kryptimi. Banguoto, nevienodo peruko reljefas ir jo vagos yra ideali aplinka bakterijoms, parazitams ir vabzdžių lervoms vystytis. Anksčiau ar vėliau prasideda uždegimas ir dažniausiai tokie stirninai nugaišta, nebent būna sumedžioti. Viršutinis perukinių ragų sluoksnis yra gyvas, kraujagyslinis, todėl šiltas ir todėl stebint gyvūną juos galima matyti termovizoriumi.