Medžioklės reikmenys

Medžiotojo įrankis ant rankos – laikrodis0


Suunto Traverse Alpha
Suunto Traverse Alpha
Nuotrauka: iš archyvo

Tekstas: Oskaras Treilichas

Tolimųjų Rytų tyrinėtojo, etnografo ir rašytojo Vladimiro Arsenjevo biografiniame kūrinyje apie jo nuotykius Usūrio upės slėnyje pagrindinis veikėjas palydovas Dersu Uzala padeda Vladimirui pereiti begalinius miškų plotus ir išmoko pažvelgti į gyvenimą iš tikro medžiotojo perspektyvos.

Dersu Uzala yra Usūrio plotuose gyvenantis žmogus, kuriam kiekviena gamtos smulkmena nurodo kokias nors permainas. Tai yra fantastiškas gebėjimas skaityti pėdsakus ir gyventi pagal gamtos įstatymus. Be šio medžiotojo ir pėdsekio autorius nebūtų turėjęs tokių gerų šansų pereiti miško tankmę ir taip lengvai atlikti savo darbą. Vladimiras buvo kartografas, žymintis apylinkes, kuriose lankėsi.

Štai pasakojime yra epizodas, kuriame Dersu kviečia greičiau ieškoti pastogės ir įsikurti naktinę stovyklą, nes greitai būsianti stipri liūtis ir vėjas, nors tuo metu niekas to nerodė, spindėjo saulė ir vėjo beveik nebuvo. Šis žmogus gebėjo pagal gamtos procesus nustatyti oro sąlygas, fantastiškai išmanė ir matė pėdsakus, buvo puikus medžiotojas ir laikėsi aukštų etikos reikalavimų. Orientuotis gamtoje, ją suprasti ir nustatyti būsimus procesus siekia kiekvienas medžiotojas.

Kaip dabar atsimenu vieno draugo pasakojimą apie savo senelį: prieš medžioklę jis išėjo iš namų, pasižiūrėjo į kaminą, parėjo atgal ir padėjo šautuvą į lentyną. Jeigu dūmai iš kamino linksta į apačią, medžioklėje nebus ką veikti, būsi suuostas besėdint bokštelyje ir niekas neateis. Bėgant laikui ir vystantis technologijoms mums, medžiotojams, taip pat atsiranda įrankių, padedančių medžioklėje.

Medžiotojai savo įrankiais laiko ginklą, peilį, spąstus, optinį taikiklį, naktinio matymo įrangą, kuprinę, žibintuvą, net gerai įrengtą automobilį galima vadinti medžioklės įrankiu

O kaip yra su rankiniu laikrodžiu? Iki šiol laikrodis nebuvo nieko kita kaip laikrodis: užmeti akį, kiek valandų, ir rengiesi medžioklei. Viskas progresuoja, ir jau seniai laikrodžiai užkariavo daugybės keliautojų, ekstremalaus sporto mėgėjų ir tiesiog poilsiautojų širdis.

Kartais tokio rankinio įrenginio laikrodžiu net nepavadinsi. Specialius, daugiafunkcius laikrodžius pradėjo gaminti daugelis laikrodžių firmų, dedančių į šią mažą dėžutę įvairias funkcijas, pradedant aukščiamačiu, barometru, kompasu, baigiant GPS ir galimybe laikrodžio ekrane matyti, kas skambina.

O kaip su medžiotojais ir žvejais? Ar yra koks įrenginys, skirtas būtent mums? Užduodamas šį klausimą, pats irgi mintyse pasipiešiau, ką kaip medžiotojas norėčiau matyti sau ant rankos, kokie turėtų būti tie įrankiai, galintys man padėti medžioklėje ar žvejyboje. Pirma būtų svarbu žinoti, kiek valandų, ir galėti nusistatyti žadintuvą.

Svarbūs barometriniai rodikliai, kad būtų galima sekti slėgio kaitą atmosferoje, numatyti lietų, vėją ir skaidrų dangų, kad būtų patogu sužinoti saulėtekio ir saulėlydžio laiką ir mėnulio fazes, nes, žinia, miško žvėrys jautriai reaguoja į šiuos pokyčius. Faktiškai norėtųsi suprasti viską, ką gebėjo žinoti minėtasis veikėjas Dersu Uzala, tik kitais metodais ir įrankiais.

Trumpai tariant, turėti ant rankos paruoštuką. Paskui norėtųsi pasižymėti savo medžioklės bokštelius, šėryklas, mylimiausias žūklavietes ir kita. Ne tik pasižymėti, bet ir žemėlapyje matyti iki jų vedantį kelią. O sekant kraujo pėdsakus ir paklydus miške norėtųsi rasti kelią atgal prie automobilio. Ši funkcija realiai praverstų ir grybautojams ar uogautojams, taip pat medžiotojui, besilankančiam nepažįstamoje vietoje. Kone kiekviename medžiotojų būrelyje išgirsi istorijų, kaip per varymą koks varovas dingsta ar išlenda visiškai kitoje vietoje nei planavo.

Suunto Traverse Alpha Stealth
Nuotrauka: iš archyvo

Šį pavasarį Suomijos kompanija Suunto medžiotojams pristatė mažytį siurprizą – naują rankinio laikrodžio Traverse Alpha modelį, gaminamą dviejų versijų – Suunto Traverse Alpha Stealth ir Alpha Foliage.

Kompanijos Suunto aktyviojo poilsio skyriaus vadovas Petteri Hernelahti aiškina: „Matydami, kaip žvejai ir medžiotojai pamėgo mūsų produkciją ir kad rinkoje yra labai mažai laikrodžių, kurie atitiktų jų specialias reikmes, nusprendėme pasiūlyti jiems ypatingą gaminį. Pagal Suunto tradicijas laikrodis Traverse Alpha sujungia patvarų dizainą su unikaliomis funkcijomis, pavyzdžiui, medžiotojams labai aktualų šūvio vietos nustatymą.“

Suunto Traverse Alpha Stealth
Nuotrauka: iš archyvo

Skrodimas

Pasak gamintojų, Traverse Alpha turi daugybę įvairiapusių aktyvaus poilsio funkcijų. Integruota GPS/GLONASS maršruto funkcija padeda grįžti atgal, o elektroninis kompasas su nuolydžio kompensacija – nepaklysti nežinomoje teritorijoje. Baterijos veikimo laikas yra net iki 100 valandų su įjungtu GPS.

Esu išbandęs: valandų neskaičiavau, bet veikia iš tiesų ilgai, per savaitę laikrodį kroviau tik du kartus, ir visa tai aktyviai ir reguliariai naudojant GPS. Taip, laikrodyje yra ličio jonų baterija ir ją reikia krauti kartą per dvi savaites, bet viskas priklauso nuo to, kaip intensyviai laikrodį naudosite. Matricinis laikrodžio ekranas suvartoja daug mažiau energijos nei spalvoti ar „glostomi“ jutikliniai ekranai.

Funkcijos, skirtos medžioklei ir žvejybai

Laikrodis rodo, kokia mėnulio fazė. Jeigu pilnatis, reiškia, miško aktyvumas ir šernų apetitas bus geras. Mėnulio fazių kalendorius paremtas buvimo vieta – įjungus GPS įrenginyje pasirodo aktuali informacija; mėnulio pakilimo ir leidimosi laikas padeda nustatyti geriausią metą, kad laiku nueitum iki medžioklės bokštelio; barometrinio slėgio grafikas informuoja apie oro sąlygų pokyčius.

Įdomi funkcija yra automatinis šūvio atpažinimas: šūviai skaičiuojami ir pažymima vieta, kur šauta. Jeigu medžiojate apsėtuose laukuose sėlindami, žemėlapyje galite pažymėti vietas, kur šernai išlenda ir kur iššaunate. Sudėjus kelių dienų medžioklės žemėlapius, galima matyti, kuriose vietose šernai mielai išeina į lauką ir kur mėgsta būti, taigi galima savo medžioklę analizuoti ir daryti atitinkamas išvadas.

Kad pažymėtumėte savo pamėgtas vietas, šėryklas, bokštelius, medžiotojų namelius, žūklavietes ir kita, galite dėlioti susidomėjimo vietas – POI (angl. point of interest). Pavyzdžiui, per varymą supant šernus įjungiu GPS ir pradedu įrašinėti savo medžioklės kelionę. Vietose, kur nustatyta pėdsakų, galiu vieno mygtuko spustelėjimu pažymėti, kad, pavyzdžiui, šiame kelyje, šioje vietoje yra pėdsakų. Paskui medžiotojo namelyje, sinchronizuodamas laikrodį su telefonu, galiu žemėlapyje apžvelgti, kur kas yra.

Suunto Traverse Alpha Stealth
Nuotrauka: iš archyvo

Pagalvota ir apie medžiojančiuosius naktį – rankinio laikrodžio ekrano apšvietimas raudonas, netrukdantis nei žmogui, nei žvėrims. Net jeigu naudojate naktinius akinius, raudonasis apšvietimas netrukdys pažvelgti į laikrodį. Žiūrint iš kito kampo, raudonai apšviestas ekranas atrodo labai gražiai, tokio nesu matęs kituose laikrodžiuose. Maža to, jeigu automobilyje ar namuose pamiršote šviestuvą, laikrodžio ekranas vienu mygtuku taps žibintuvėliu. Šviesa, žinoma, nėra pati ryškiausia, bet kokioje nors situacijoje gali praversti.

Itin patvarus, atitinkantis kariuomenės standartus

Kaip viskas, kas skirta naudoti lauko sąlygomis ir medžioklėje, laikrodis tinka ir ginkluotosioms pajėgoms. Pasak gamintojo, jis išbandytas pagal kariuomenės standartą MIL-STD-819G, taigi Suunto Traverse tinka aktyviai veiklai, yra patvarus ir atsparus vandeniui. Suunto Traverse Alpha pagamintas su rievėtu nerūdijančiojo plieno rėmeliu (angl. bezel), įbrėžimams atspariu safyro stiklu ir vandens nepraleidžiančiu nailoniniu dirželiu.

Pastaruoju nesu pernelyg sužavėtas, nes, regis, būtent nailoninis dirželis yra silpnoji šio įrenginio grandis: jis ne itin patogus ir, pavyzdžiui, bandant užsimauti ant pirštinės, gali pasirodyti per trumpas. Bet štai sprendimas: už papildomą mokestį galima jį pakeisti silikoniniu dirželiu, kuris, mano galva, daug patogesnis, neslysta ranka ir tvirtai priglunda. Galiu tai drąsiai patvirtinti, nes pats kasdien naudoju Suunto brolį iš kolekcijos Core.

Sportui ir aktyviam gyvenimo būdui

Kaip visuose Suunto Traverse modeliuose, Alpha irgi yra veiklos stebėjimo funkcija, patogiai pasiekiama Android ir iPhone programoje Suunto Movescount per Bluetooth ryšį. Taip pat, jeigu nenorite spaudyti mygtukų laikrodžio šone nuostatoms reguliuoti, galite tai padaryti per telefono programą. Pavyzdžiui, galite įvesti savo asmeninius duomenis, svorį, ūgį ar net pakeisti ekrano spalvą.

Prie laikrodžio prijungę išmanųjį Suunto dirželį, bėgiodami galite stebėti savo širdies ritmą ar greitėjantį pulsą, pamačius palei pievą išlindusį šerną. Jeigu medžiodami išjungėte telefono garsą, galite nustatyti, kad skambutis būtų rodomas laikrodyje, kuris lengvai vibruoja ant rankos. Visi Suunto Traverse laikrodžiai pagaminti ir išbandyti Suomijoje, taigi nereikia būgštauti dėl gaminio kokybės.

Suunto Alpha Foliage
Nuotrauka: iš archyvo

Verdiktas

Turėjau garbės bandyti šį įrenginį beveik dvi savaites, ir mano reziumė tokia: puikus, dailus laikrodis su visomis reikalingomis funkcijomis, atsparus įbrėžimams ir drėgmei. Daugelis medžiotojų mėgsta užsiimti ne tik medžiokle, bet ir kita veikla gamtoje – ar tai būtų irklavimas, plaukimas, žygiai, krepšinis, futbolas, bėgimas, ar ėjimas. Suunto laikrodyje yra viskas, ko reikia šiems pomėgiams.

Pradedant tuo, kad ant rankos visuomet matote teisingą laiką ir datą, turite žadintuvą, kuris iš ryto pakels į darbą. Sportuojant praverčia sporto funkcijos, medžiojant – barometras, mėnulio fazių ir saulėtekio informacija, einant į mišką galima pasižymėti automobilio vietą ir drąsiai bristi į nepažįstamą šilą rinkti baravykų, o radus gerų vietų jas pažymėti ir kitąmet grįžti tiksliai ten pat.

Susiję straipsniai

Iki visiškos laimės tetrūksta šį įrenginį prijungti prie kokios šunų navigacijos sistemos – tuomet iš tiesų prie nieko nebūtų galima prikibti. Žinoma, yra viena silpna vieta – kaina, bet jos neišvengsite pirkdami bet kurį kokybišką daugiafunkcį įrenginį.
Kol kas nesu matęs kito tokio įrenginio, skirto kartu ir medžioklei, ir sportui, ir aktyviam poilsiui, be to, su visomis reikiamomis funkcijomis!

Šaukite pro šalį ir žinokite teisingą laiką!

PRENUMERUOKITE Žurnalą kovo 1 d. iki 2023 metų pabaigos!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.