Išsirinkti lygiavamzdį turėtų būti paprasta, nes be klasikinio dvivamzdžio gamintojai siūlo ir kitų galimybių.
Vienvamzdžiai
Prisimindami savo medžiotojo kelio pradžią, kai kurie vyrai pasakoja apie pirmuosius savo šautuvus, į kuriuos dėdavo tik vieną šovinį, taigi kiekvienam laimikiui tekdavo po vieną šūvį. Manoma, kad tokio tipo ginklas disciplinuoja, nes nėra antro šūvio, kuriuo galėtum pataisyti pirmąjį, nesėkmingą. Duota tik viena galimybė!
Paprastai vienvamzdžiai būna ir gerokai pigesni, bet pamažu jų paklausa mažėja būtent dėl to, kad šaulys turi tik vieną šūvį. Kad iššautum antrąkart, ginklą reikia pertaisyti. Kai kurie modernieji gamintojai nepamiršo ir šių ginklų, pavyzdžiui, Browning serija BT-99, kuri, reikia pasakyti, nėra pati pigiausia. Vienvamzdžiai dabar dažniausiai naudojami šaudyti į bėgančio šerno taikinį iš 35 metrų, nes tokiam taikiniui yra patogūs.
Pompiniai lygiavamzdžiai
Pompiniai lygiavamzdžiai yra populiaresni už vandenyno, JAV. Pas mus iš šiuos šautuvus naudojančių šaulių mėgstama pasišaipyti, jiems patariama įsigyti rimtesnį ginklą. JAV šie ginklai naudojami labai plačiai, nes jų kaina daug draugiškesnė, nors, aišku, yra ir brangesnių modelių. Pompinį lygiavamzdį reikia pertaisyti po kiekvieno šūvio, patraukiant lovelį ir išimant tūtelę. Pastūmus lovelį atgal, ginklas grįžta į šūvio padėtį. Populiariausias pompinis lygiavamzdis yra Remington Model 870, į kurį telpa 7 šoviniai.
Kadangi tai nėra pusiau automatinis ginklas, į jį leidžiama dėti daugiau kaip 3 šovinius. Model 870 prieinamas įvairių versijų: Express Tactical Magpul yra stambus ginklas, labiau primenantis karinį šautuvą, o kadangi tai toks suaugusių vyrų žaisliukas, gamintojai prisitaiko prie rinkos reikalavimų.
Gamintojai naudoja įvairius rinkodaros triukus, kad pritrauktų naujų klientų. Remington savo ginklų modeliams sugalvojo keistų pavadinimų, pavyzdžiui, Model 887 Nitro Mag Bone Collector – „kaulų rinkėjas“.
Pompinių lygiavamzdžių siūlo ir amerikiečių gamintojas Weatherby. Šie ekonominės klasės ginklai Amerikoje kainuoja vidutiniškai apie 350 eurų.
Pusautomačiai
Mūsų medžiotojai skirstomi į dvi grupes: tie, kuriems pusautomačiai patinka, ir tie, kurie šio lygiavamzdžio nelaiko ginklu. Abi pusės savaip teisios. Pusautomatis rekomenduojamas jauniems medžiotojams, nes šių ginklų gerokai mažesnė atatranka. Tai todėl, kad pusautomačio sistema naudoja šūvio energiją, kad ginklą pertaisytų. Štai italų Benelli savo pusautomačiams naudoja modernią ComforTech sistemą, dėl kurios ginklą naudoti ypač patogu.
Kai kurie medžiotojai pusautomatį renkasi todėl, kad šiame ginkle yra tik vienas vamzdis, taip pašalinant dvivamzdžių problemą – vamzdžių suderinimą šaudant kulkomis. Vienas vamzdis, viena amunicija, nereikia galvoti, ar vamzdžiai šauna vienodai. Štai Lietuvos sąlygomis neįmanoma iki galo pasinaudoti šių ginklų privalumais – galimybe iššauti penkis kartus per paukščių medžioklę. Tai riboja privaloma Europos direktyva dėl laukinių paukščių apsaugos – į pusautomatį negalima dėti daugiau nei trijų šovinių.
Dvivamzdžiai
Horizontaliai dvejintas dvivamzdis yra klasikų klasika, kuri dabar naudojama daugiausia todėl, kad toks šautuvas buvo paveldėtas, arba dėl stiliaus. Apsirengti šventiniais medžiokliniais drabužiais ir su tokiu ginklu eiti medžioti ančių – tai iš tiesų sukelia senųjų dienų nostalgiją. Vis dėlto, jeigu yra galimybė pasirinkti, pranašesnis yra vertikaliai dvejintas lygiavamzdis, kad ir todėl, kad jo lovelis didesnis ir jį lengviau išlaikyti rankoje. Praktiškai įrodyta, kad vasarą šaudant horizontaliai dvejintu dvivamzdžiu į skraidančius taikinius, vamzdžiui įkaitus ginklą iš tiesų sunku išlaikyti rankoje.
Vamzdžio siaurinimo priemonės – droseliai
Droselis naudojamas vamzdžio galui susiaurinti iki tokio skersmens, kuris šratų spiečių padaro glaudesnį, taip pat leidžia šratams skristi toliau, kartu išsaugant jų tankį. Droselio dydis nustato, kokio dydžio bus šratų spiečius. Kuo siauresnis droselis, tuo tankesnis šratų spiečius. Kuo šratų spiečius platesnis, tuo didesnė galimybė pataikyti į taikinį, bet tokiu atveju sumažėja šūvio atstumas. Gamintojai siūlo dviejų tipų droselius – fiksuotus ir keičiamus. Fiksuoti yra vamzdžio dizaino dalis ir jų keisti negalima. Naudodamas keičiamus droselius, šaulys atitinkamu metu gali parinkti tinkamus droselius. Kulkomis nepatariama šauti per pilną droselį, nes taip galima sugadinti ginklą.