Medžioklės reikmenys

Lygiavamzdis ginklas. 2. dalis. Kaip nustatyti, ar buožė tinka?0

Nuotrauka: iš archyvo

Pasaulyje garsaus šaunamųjų ginklų gamintojo Browning patarimai.

Kad buožė tiktų, svarbūs trys matmenys: atstumas iki buožės nugarėlės (angl. drop at comb), atstumas iki buožės kulno (angl. drop at heel) ir nuspaudimo ilgis (angl. length of pull).

Lygiavamzdžių gamintojai atliko daugybę tyrimų ir eksperimentų ir nustatė, kad būtent šie trys matmenys turi didžiausią poveikį pataikymui.

Nuspaudimo ilgis

Tai yra atstumas nuo buožpadžio vidurio (amortizatoriaus) iki nuleistuko. Ant peties padėta per ilga buožė klius ties pažastimi arba privers traukti petį. Ilga buožė bus nepatogi, ją bus sunku judinti ir gerokai pailgės pasidėjimo ant peties laikas. O jeigu buožė per trumpa, ginklas sukels didesnę atatranką į petį ir skruostą.

Nuotrauka: iš archyvo

Atstumas iki buožės nugarėlės

Kadangi dauguma lygiavamzdžių neturi išorinių taikiklių kaip karabinai, taikomasi naudojant taikymosi juostą iki kryptuko. Dėl to atstumas iki buožės nugarėlės yra labai svarbus. Jeigu buožės nugarėlė per žema, tai šaulio akis irgi bus per žemai, todėl tinkamai pasidėjus ginklą šūvis pataikys žemiau. Jeigu nugarėlė per aukšta, bus šaunama virš taikinio. Be to, skruostą prie buožės kiekvieną kartą reikia dėti toje pačioje vietoje. Negalima keisti skruosto prispaudimo prie buožės būdo, antraip bus šaunama nestabiliai, chaotiškai, vieną kartą pataikant virš taikinio, kitą kartą – po juo.

Atstumas iki buožės kulno

Ir šis matmuo labai svarbus, norint sėkmingai medžioti. Į jį neatsižvelgus gali padidėti ginklo atatranka. Atstumo iki buožės nugarėlės ir iki jos kulno santykis, kuris tinka 95 procentams medžiotojų, yra toks: 4,13 cm iki buožės nugarėlės ir 5,08 cm iki buožės kulno.
Tranšėjinio ir apvalaus stendo šauliams skirtų ginklų buožė yra tiesi, tad atstumas iki nugarėlės ir kulno buožės yra mažesnis, nes taikinys nedidelis ir paprastai šaunama jam dar kylant. Kuo tiesesnė buožė, tuo mažiau galimybių, kad bus pataikyta po lėkštele, neatsižvelgiant į tai, kad šaulys taikinio neuždengia kryptuku.

Vidutinio sudėjimo šauliui reikėtų rinktis standartinių matmenų buožę. Paprastai atstumai iki buožės kulno ir nugarėlės būna pritaikyti. Atskirai pritaikyti buožės ilgį reikia tik tada, kai su lygiavamzdžiu pašaudyta.
Pritaikomos buožės

Amerikiečių įmonė PFS (Precision Fit Stocks) gamina buožes, pritaikomas individualioms bet kurio šaulio reikmėms. Jas naudojant galima ne tik tiksliai pritaikyti atstumą iki buožės nugarėlės ir kulno, jos dar gerokai sumažina ir šūvio atatranką. Tokios buožės gaminamos garsiausiems pasaulio lygiavamzdžių gamintojams, pavyzdžiui, Beretta, Krieghoff, Browning, Perazzi. JAV jos kainuoja apie 1000 eurų.

Vamzdžių ilgis

Parduotuvėse daugiausia siūlomi trijų ilgių vamzdžiai – 71 cm, 76 cm ir 81 cm. Vamzdžio ilgis turi didelę įtaką tam, ar patogu su ginklu elgtis ir kaip tiksliai galima juo nusitaikyti.

Trumpas vamzdis yra manevringesnis, juo galima greičiau nusitaikyti, lengviau šaudyti nenuspėjamus taikinius. Trumpi vamzdžiai skirti būtent šaudyti medžioklėje. Ilgi vamzdžiai juda tolygiau, jais lengviau šaudyti nuspėjamus taikinius. Atstumas tarp akies ir ilgo vamzdžio galo yra didesnis, todėl ilgi vamzdžiai yra tikslesni nei trumpi, jais lengviau nusitaikyti.

Ilgesnių vamzdžių šratų iššovimo greitis vamzdžio gale yra didesnis nei trumpų vamzdžių, tačiau skirtumas nėra toks didelis, kad tai pernelyg atsilieptų pataikymo rezultatui, nors šaudymo sporto entuziastai visuomet sakys, kad ilgesniu vamzdžiu galima pataikyti į tolimesnius taikinius, jei tik medžiotojas moka tokiu ginklu šaudyti.

Susiję straipsniai

Smulkesnio sudėjimo šauliams bus sunku manevruoti ilgu vamzdžiu. Paprastai gamintojai trumpesnius vamzdžius siūlo su medžioklei skirtais ginklų modeliais, o ilgesnius vamzdžius – su sportiniam šaudymui skirtais modeliais.

Vertikaliai dvejintų lygiavamzdžių vamzdžių ilgio palyginimas

Žurnalas Medžioklė dabar ir TikTok!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.