Šunys

Kraujo paieškos komplektas. Ką turėti kuprinėje?0

Nuotrauka: Linda Dombrovska

Visiems kartais pasitaiko klaidų, netgi tiems, kurie reguliariai praktikuojasi šaudyti. Medžioklėje nė viena situacija nėra visiškai nuspėjama, todėl gali pasitaikyti klaidų. Vis dėlto svarbiausia, jei gyvūnas sužeistas, daryti viską, kad jį surastumėte, o prireikus kuo greičiau nutrauktumėte jo kančias.

Kraujo pėdsakų paieška tam tikra prasme yra labai intymus dalykas. Šuniui tai sunkus darbas, o medžiotojui – didelė atsakomybė. Kiekvienas atvejis vis kitoks, ir vieno recepto čia tiesiog nėra. Kiti šunys ir žmonių minia trukdo. Dėl saugumo geriau eiti dviese – šauliui ir kraujasekiui. Kartu eiti gali ir koks nors padėjėjas, jeigu aišku, kur eiti ir kur ieškoti.

Ieškoti galima su bet kokiu mokytu medžiokliniu šunimi. Norint, kad šuo ieškotų net 72 valandų senumo ir kelių kilometrų atstumo pėdsako, šunį reikia ne tik specialiai apmokyti, bet kraujasekystė turi būti jo vienintelė veikla.

Prieš einant ieškoti reikia nustatyti visas aplinkybes: iš kokio atstumo iššauta, ar gyvūnas stovėjo, ėjo ar bėgo, koks kalibras naudotas, o svarbiausia – kokia buvo gyvūno reakcija po šūvio. Taip pat svarbi gyvūno padėtis medžiotojo atžvilgiu šūvio metu: ar jis stovėjo priekiu, šonu, tiesiai ar pasisukęs. Kas įvyko paskui? Su visa šia informacija jau maždaug galima suprasti, ko galima tikėtis, koks galėtų būti sužeidimas.

Kiekvienas ieškotojas turi savo ekipuotę ir įpročius. Jeigu šuo jaunas ir tik pradeda tuo užsiimti, apibendrinsiu keletą patarimų, galinčių padėti komplektuoti savo paieškos kuprinę. Viskas, kas susiję su kraujo pėdsako paieška, turėtų būti laikoma vienoje vietoje, kad nuvažiavus į mišką ko nors nepamirštumėte.

Ginklas ir taikiklis

Galima naudoti ir lygiavamzdį, ir graižtvinį šautuvą. Šiuo atveju – karabinas. Naudoju raudonojo taško taikiklį Aimpoint – labai tikėtina, kad reikės iššauti iš arti ir greitai, tad ginklas turi būti paruoštas taip, kad galėtumėte greitai ir negalvodami tai padaryti. Su didesniu taikikliu, pvz., 3-12×56, iššauti iš arti galėtų būti sunkiau. Tiks ir lygiavamzdis su taikikliu, taip pat – karabinas su išoriniais taikikliais. Svarbiausia, kad prireikus medžiotojas galėtų sureaguoti greitai ir tiksliai.

Ryškiaspalvė apranga

Būna, kad eidamas ieškoti medžiotojas nusivelka ryškiaspalvę liemenę ir kepurę, kad gyvūnas neva nepastebėtų medžiotojo. Tai klaidinga prielaida, nes gyvūnai spalvų nebijo, o einant dviem medžiotojams svarbu vienam kitą gerai matyti. Tad kuo ryškiau ieškotojas apsirengs, tuo geriau.

Nuotrauka: Linda Dombrovska

Prisimink!

Jeigu ieškoti eina du medžiotojai, padėjėjas visada turi būti už to medžiotojo, kuris laiko šautuvą. Jeigu eina du medžiotojai su šautuvais, abu turi dėvėti ryškiaspalvę aprangą ir visada atidžiai žiūrėti, kur yra kitas medžiotojas.

Ginklo dėklas

Einant per krūmus ar snieguotą mišką, dažnai pasitaiko, kad į vamzdį ar taikiklį patenka šiukšlių, nešvarumų ar sniego. Tada lemiamu momentu negalima iššauti, nes taikiklis ar vamzdis būna nešvarus. Todėl galima naudoti lengvą medžiaginį apsauginį dėklą. Dar vienas pliusas: jeigu tenka išeiti iš medžioklės plotų ar kirsti nemedžioklinius plotus, jeigu nėra užtaisytas, ginklas su tokiu dėklu laikomas supakuotu. Einant su šunimi, šis praneš, ar gyvūnas dar gyvas. Tada telieka paskutinę akimirką dėklą nuimti.

Šuns sekimo antkakliai

Nesvarbu, ar šuo su pavadžiu, ar be jo, geriau jam uždėti sekimo sistemą. Mano atveju tai Garmin Alpha 200, kuris parodo, ar šuo sustojo, taip pat leidžia žinoti, kur esi ir kiek nutolai nuo savo automobilio. Tinka ir bet kokia kita sekimo sistema, leidžianti šeimininkui susigaudyti, kur yra šuo. Šunį paleidus nuo pavadžio, sekimo sistema praktiškai privaloma.

Nuotrauka: Linda Dombrovska
Nuotrauka: Linda Dombrovska


Sekimo pavadis

Tai priklauso nuo šuns paieškos stiliaus ir kaip šeimininkas jį mokė. Yra specialių antkaklių ir pavadžių, skirtų būtent paieškai. Jeigu šuo mokytas ieškoti su specialiu pavadžiu, tai šis bus ženklas, kad metas dirbti. Ilgas pavadis yra iš neteplios sintetinės medžiagos. Mano atveju pavadis yra 12 metrų ilgio. Įvertinęs aplinkybes šeimininkas gali nuspręsti – leisti šunį ieškoti su pavadžiu ar be jo.

Peilis

Peilis visada pravers: pradedant gyvūno vidurių pašalinimu, baigiant, blogiausiu atveju, – paskutinės savigynos priemone. Peiliu galima nupjauti pagalį, kuris pravers traukiant gyvūną, taip pat jis svarbus uždedant dirželį. Peilis praverčia visada!

Vanduo šuniui

Rudenį ar snieguotą žiemą tai nebus labai svarbu, bet vanduo labai reikalingas vasarą ar esant plikledžiui. Šuo pavargsta, todėl jam visada turi būti prieinamas vanduo. Galima neštis specialų butelį ar naudoti bet kokį tinkamą indą. Apskritai labai svarbu pasirūpinti šuns saugumu, sveikata ir gerove. Šuo prisiima didžiausią riziką ir atlieka sunkiausią darbą. Norėdami, kad šuo dirbtų ilgai ir neturėtų sveikatos problemų, visada pirma pasirūpinkite šunimi, tik paskui – savimi.

Vaistinėlė

Šuns vaistinėlėje turi būti visko, ko reikia pirmajai pagalbai: tvarstomosios medžiagos, dezinfekcinių priemonių, žirklės. Dažniau vaistinėlė praverčia pačiam medžiotojui ar kolegoms, bet paklauskite veterinaro, kaip geriausia sukomplektuoti pirmosios pagalbos vaistinėlę savo keturkojui partneriui.

Rankšluostis

Susiję straipsniai

Po paieškos, ypač vėsiu ir šlapiu oru, pasirūpinkite savo šuns gerove. Nepalikite jo kur nors vėsumoje, automobilio priekaboje, o nusausinkite ir įtaisykite šiltai, nes šuo pavargo ir nusipelnė komfortiško poilsio. Trumpaplaukiams šunims galima nupirkti ir šiltą švarkelį ar paltuką, nes tokie šunys sušąla greičiau. Jeigu šuns kailis ilgas ir tankus, pasirūpinkite, kad sušlapęs augintinis negulėtų vėsumoje, nušluostykite jį.

Norite nusipirkti žurnalą internetu arba jį užsiprenumeruoti?

LA.lv