Medžioklės reikmenys

Kokius peilius naudoja medžiotojai0

Nuotrauka: Linda Dombrovska

Kiekvienas žinome, kaip naudinga turėti pažįstamą dantistą, šeimos gydytoją, peilių meistrą ar pardavėją – ir nesvarbu, ar bandelių, ar ginklų. Smagu žinoti, kad kirpėjas padarys viską „kaip savam“. Patikėdami savo daiktus specialistui, norime būti tikri, kad jais bus geriausiai pasirūpinta ir gausime ypatingą, draugišką aptarnavimą. Vieną dieną, kaip įprasta, lankiausi pas savo kirpėją ir aistringą medžiotoją Janį jo „medžiotojų spa“ – vietoje, kur visada gali gerai praleisti laiką. Pasikalbėsi apie medžioklės aktualijas, išgirsi kokią įdomią istoriją. Taip greitai pasišnekėjome apie peilius ir jų naudojimą.

Medžiotojas ir kirpėjas Janis Znuotinis

„Medžioklėje reguliariai naudoju savo EKA Swingblade G3. Turiu ir kitą EKA peiliuką – modelis Swede88, jį paprastai naudoju virtuvėje, susitepu kokį sumuštinį ar ką nors papjaustau. Su Swingblade nepjaunu nei medienos, nei ko kito, naudoju tik medžioklėje, tik darbui lupykloje. Mano supratimu, tai per geras peilis gadinti į medį. Geležtės storis optimalus doroti, bet ne pjaustyti duoną ar kitą maistą. Peilį aštrinu tik deimantiniu galąstuvu – nedidelį, plokščią firmos Lansky galąstuvą visada turiu kišenėje, jis neužima daug vietos. Kietis labai geras, bet jeigu tenka pjaustyti kaulus ar metalą, vežu galąsti pas meistrą, paprastai du kartus per sezoną. Mažąjį Swede88 naudoju viskam, išskyrus dorojimą.

Gerai, kad pas mus dar liko šernų. Turiu įdomų pastebėjimą. Pernai kolektyvo sumedžioti šernai buvo drūti, geromis iltimis, o šiemet jau gerokai sumenkę, nors iltys vis dar geros. Šernus mano peiliu doroti labai patogu, ypač pjauti prie kojos – įpjauni mažą ruoželį, peilis neatšimpa ir darbas padarytas. Galandu čia pat, Rygos centre, netoli darbo, ten nešame ir kirpėjų žirkles. Bet reikia žiūrėti, kaip kuris meistras dirba – aš nešu vienam vyresnio amžiaus ponui, kuris atidžiai ir gerai išgalanda mano medžioklinį peilį. Yra ir kitas meistras, kuriuo nebepasitikiu, nes kokybė skiriasi. Senasis meistras gerai supranta, koks peilis atneštas, koks jo metalas ir kietis, taigi supranta, ko kaip medžiotojas noriu. Anksčiau nešdavau ir savo Moras peilį – meistras pasakė, kad tai tik paprastas turistinis peiliukas, bet ir jis gerai pjaudavo. Metalas buvo minkštesnis, bet porą kartų pertrauki per galąstuvą – ir vėl gerai.

Turiu istoriją apie tėvo peilį. Jo svainis buvo tekintojas ir mano tėvui kadaise padovanojo peilį – tvarkingą, patogų, ragine rankena. Buvome medžioti Zvardėje (Latvija), ir vieną dieną skrodžiant gyvūną peilis pasimiršo miške. Taip ir liko kažkur prie kelio. Praėjus kuriam laikui, po medžioklės vienas kolektyvo narys sėdėdamas prie stalo namelyje išsitraukė peilį ir pradėjo pjaustyti dešrelę. Tėvas paklausė, iš kur peilį gavo, tas sako – radau miške. Tėvas pasidomėjo, ar ne prie kelio, ir kolega, jau kiek nustebintas, patvirtino. Taip už vieną butelį tėvas peilį atgavo. Tai buvo principo reikalas, nes peilis – svainio atminimas. Dabar peilis guli seife nebenaudojamas, o ši istorija jam suteikia ypatingą prasmę – jis tarsi relikvija, iškart kita vertė. Vienais peiliais dirbama, o kitus norisi padėti į seifą ir tik apžiūrėti prisimenant kokią istoriją.

Gerai, kai turi kokį kokybišką ir gerą daiktą. Jeigu ką nors sau renkiesi, rinkis kokybišką daiktą, kad būtų malonu eiti į medžioklę.“

Medžiotojas Indulis Burka, žurnalas Medžioklė

„Savo pirmąjį medžioklės sezoną naudojau turistinį peilį už kelis latus. Jo geležtė buvo iš minkšto metalo, reikėjo dažnai galąsti, bet savo užduotį vykdė – galėjai ir stirną išdoroti, ir dešros atpjauti.

Vienoje kelionėje į Lenkijos gamtos parkus laisvu laiku pasivaikščiojau po vieną nedidelį miestelį. Jo aikštėje buvo turgus – parduodami ir perkami įvairiausi daiktai. Vienas vyras ant stalo buvo padėjęs peilių. Dauguma modelių verti veiksmo filmų herojų – stambūs, su keliomis skylėmis, kurių vienintelė paskirtis atrodė gąsdinti lengvatikius ir užtikrinti abejotiną statusą.
Paklausiau, ar neturi peilio praktiškesnėms reikmėms, pavyzdžiui, medžioklei, kad peiliu būtų galima ne tik dešrą pjaustyti, bet ir sumedžiotą gyvūną išdoroti ir padalyti.

Trumpai pagalvojęs vyras iš po prekystaliu padėtos dėžutės ištraukė gražų peilį apvaloka, plačia geležte, besitęsiančia per visą rankeną. Patogiai lipo prie rankos, ir atrodė, kad bus patogus bet kokioje medžioklės situacijoje. Susitarėme dėl demokratiškos kainos, ir prie mano medžiotojo diržo jau buvo peilis, ant kurio geležtės – ženklas Taurus.

Jis iš tiesų puikiai pjovė, tereikėjo geležtę kelis kartus atnaujinti smulkiu galąstuvu.

Ilgainiui geležtė vis dėlto prarado pradinius galandimo kampus. Susitikęs su vienu medžiotoju pasikalbėjau apie peilių galandimą, jis parodė savo išrastą aparatą, kuriuo peilį galima išgaląsti norimu kampu, nors tai ir užtrunka. Truputį pagalvojęs pats pasigaminau panašų įrenginį ir jau ilgiau nei metai aštrūs peiliai mano namuose yra kasdienybė. Galiu lengvai išgaląsti ir mėsininko, ir virtuvinį, ir medžioklinį peilį. Be to, smulkesniais galąstuvais geležtės ašmenys nupoliruojami. Medžioklinį peilį užtenka kartą išgaląsti, kad išskrostum ir supjaustytum briedį, nė karto peilio papildomai nepaaštrinęs.

Ilgainiui pamačiau, kad šiuo peiliu galima išskrosti briedį, šerną, išpjauti krūtinę ir net nuo stuburo atpjauti šonkaulius. Na, o pjaunant odą reikia būti atsargiam, kad aštrus galas neįpjautų vidaus organų. Taip pat tai labai geras įrankis, kai reikia greitai nutraukti sužeisto gyvūno kančias, o papildomas šūvis neatrodo geriausias sprendimas. Visiškai netinka tik bebrams ir smulkiems kailiniams žvėreliams skrosti.

Šį pavasarį mano medžioklinių peilių rinkinys itin pagausėjo. Smulkiesiems plėšrūnams ir bebrams skrosti įsigijau elegantišką prancūzų peilį – sulenkiamą Opinel Nr. 9. Jo plona, 9 cm ilgio nerūdijančiojo plieno geležtė tiesiog sukurta smulkesniems darbams. Geležtė – iš labai patvaraus Sandvik 12C27. Gluosnio rankena puikiai limpa prie rankos.

Kolegų dėka gavau ir EKA Swingblade G3 dvipusės geležtės medžioklinį peilį. Viena geležtės dalis skirta gyvūnams skrosti, kita – odai pjauti. Kad pakeistum puses, tereikia paspausti mygtuką peilio rankenoje. Ir šio peilio geležtė pagaminta iš aukštos kokybės švedų nerūdijančiojo plieno Sandvik 12C27.

Susiję straipsniai

Naujasis peilis savo premjeros dar tik laukia, tačiau jo patogumas rankoje ir geležtės plienas rodo, kad senąjį peilį reikės palikti sunkesniems darbams, o dorojant naudoti naująjį švedų meistrų gaminį.“

PRENUMERUOKITE Žurnalą nuo vasario 2 d iki 2023 metų pabaigos!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.