Patirtis

Kodėl po šūvio plyšta šovinio tūta?0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Situacija. Senas ginklas Tikka M 695, kalibras – 7mm Rem Mag. Prišaudant naujus Brenneke pagamintus šovinius, kelios tūtos įplyšo ties pagrindu – viena daugiau, kita mažiau. Konstatavęs, kad tai nebuvo pavienio nekokybiško šovinio kaltė, ginklo savininkas nusprendė išsiaiškinti, kas vyksta.

Apžiūrėjęs minėtų šovinių nuotraukas, įmonės Anima Libra steigėjas Dmitrijus Klešninas sako, kad šiuo atveju tai tikrai yra gamybos brokas. „Yra trys galimi paaiškinimai. Pirmas: planuojant gamybos procesą nustatyta neteisinga, per didelė parako dozė. Antras variantas: pakeista parako markė, bet dozė liko ankstesnė. Reikia suprasti, kad didžiosiose gamyklose šovinių netaiso žmogus, tai konvejeris vykdo visas duotas funkcijas. Kad parako dozė būtų kitokia, reikia pakeisti gamybos parametrus ir juos iš naujo nustatyti konvejeriui. Trečias galimas paaiškinimas: parako dozės neatitinkantis tūtos kietis. Bet kuri iš šių priežasčių reiškia gamybos broką“, – teigia Dmitrijus.

„Ginklą reikia valyti po kiekvieno išėjimo su juo iš namų, net jeigu nešauta. Tai itin svarbu žiemą, kai vien pabuvus lauke, o paskui grįžus vidun, ant ginklo detalių susidaro kondensatas. Vasarą įtakos turi dulkės, rudenį lietus, žiemą – sniegas. Tiek užtenka, kad grįžęs namo ginklą būtinai išvalytum“, – sako Dmitrijus.

Patyręs Lietuvos ginklų meistras Ramūnas Kvietkauskas nurodo, kad tokia problema gali kilti ir su savitaisiais šoviniais: „Jeigu tūta naudojama kelis kartus, metalo kietis padidėja ir tūta nusidėvi. Ir antrą kartą užtaisytam šoviniui šaunant gali nuplėšti pagrindą. Vadinasi, parako dozė per didelė ar atitinkamos markės parakas netinka konkrečiam šoviniui.“

Jei šoviniai nėra brokuoti, kaltas gali būti ginklas

Problemos priežastis gali būti ginklo būklė. „Tokia situacija galima, jeigu užterštas ginklo vamzdis. Tai gali būti atsainaus požiūrio pasekmė. Jeigu vamzdžio kanalas užterštas vario ar švino liekanomis ar net rūdimis, kulka atsimuša į tai kaip į kamštį, slėgis padidėja ir tūta gali įplyšti. Tas pats bus, jeigu vamzdyje yra vandens, sniego ar purvo“, – sako Dmitrijus.

Įplyšus tūtai

D. Klešninas ragina bet kokiu atveju būti labai atsargiam. Jeigu šūvis dėl kokios nors priežasties neįvyksta ar sukelia netikėtų pasekmių, pirmiausia reikia galvoti apie saugumą. „Tūtai šitaip įplyšus, jokiu būdu negalima šaudyti toliau, kol viena iš tūtų liks sveika“, – sako Anima Libra steigėjas.

• Nustokite šaudyti ir visus šovinius iš atitinkamos dėžutės padėkite į šalį.
• Išimkite spyną, tada iš buožės pusės, o ne iš priekio pažvelkite į vamzdžio kanalą ir įsitikinkite, kad jis švarus.
• Nuvykite į ginklų parduotuvę pakeisti šovinių ir informuokite apie problemą.
• Jeigu tūta plyšo visiškai ir jos priekinė dalis užstrigo vamzdyje, vykite pas ginklų meistrą, nes jai išimti reikės specialaus instrumento.
• Jeigu spyna po šūvio neatsidaro, palaukite apie 10 sekundžių ir tada vėl bandykite ją atidaryti. Galbūt reikės panaudoti jėgą ar net kokį instrumentą.
• Šaunant tūta paplatėja. Jeigu šūviui kas nors trukdo ar metalas per minkštas, ji gali įstrigti vamzdyje.

Traumos gali būti mirtinos

Naudojant tokį problemišką šovinį galima mirtinai susižeisti. D. Klešninas sako: „Geriausia, kas gali nutikti su tokiu neteisingai užtaisytu šoviniu, tai įplyšti tūta ar visiškai nuplyšti jos pagrindas. Gali užstrigti spyna. Blogiausiu atveju gali sprogti lizdas.

Susiję straipsniai

Labai retai pasitaiko, bet vis dėlto spyna per tokį sprogimą gali nutrūkti, skrieti atgal ir pataikyti medžiotojui į galvą. Nereikia nė pridurti, kad tai gali baigtis mirtimi!“

Norite nusipirkti žurnalą internetu arba jį užsiprenumeruoti?

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.