Šunys

Kaip sterilizacija paveikia medžioklinį šunį?0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Tekstas: Mara Lapsa

Mitas, kad patinas po kastracijos arba kalė po sterilizacijos praranda medžiotojo instinktą. Taip nebūna, jeigu šuo neperšeriamas ir netampa mažiau aktyvus. Taigi kiekvienas atsakingas šeimininkas turėtų pasirūpinti augintinio sterilizacija, nes ši operacija pagerina bendrą gyvūno sveikatą ir suteikia jam ilgesnį bei ramesnį gyvenimą.

Hormonų audra

Pasak specialistų, yra daug svarbių priežasčių, kodėl sterilizacija yra protingas ir teigiamas, o ne kietaširdiškas elgesys su gyvūnu. Ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje yra daugybė ligotų valkataujančių šunų, neturinčių šeimininko ir namų. Kasmet gyvūnų prieglaudose užmigdoma šimtai nenorimų šunų. Daugelis jų yra nesterilizuotų partnerių „netyčinio“ poravimosi vaisius.

Ir šeimininkus turintys, ir neturintys nekastruoti šunys rujodami (paprastai tai būna dukart per metus – pavasarį ir rudenį) elgiasi vienodai – tampa suirzę, agresyvūs, puola kitus šunis, bėga iš namų, klaidžioja pavieniui ar būriais, nes juos valdo vienas noras – rasti priešingos lyties partnerę. 6–7 mėnesių amžiaus patinui pradeda išsiskirti vyriškos lyties hormonas testosteronas, kuris jį dirgina, daro agresyvų, skatina žymėtis ir saugoti savo teritoriją.

Tačiau gyvenime užvis svarbiausia nekastruotam šuniui yra rasti kalę. Jeigu netoli namų meilės objekto nėra, šuo keliauja jo ieškoti į tolimesnę apylinkę. Kad nuramintų alkį, suėda ką nors pakeliui ir bėga toliau, kur akys ir lytinis instinktas veda. Dažnai šunys pamėgsta tokį gyvenimą ir valkatavimas tampa įpročiu. 90 procentų atvejų kastravimas sumažina gyvūno polinkį valkatauti.

Šuo rujodamas dažnai elgiasi netinkamai – suprastėja jo dėmesys, gali nuolatos inkšti, atsisakyti ėdalo, braižyti ir draskyti baldus, sienas, durų staktas. Šeimininkas taip pat jam nebėra dievas, nes šėliojant hormonams į šį sostą patenka patelės.

Dar viena nekastruotų patinų fiziologinė išraiška – iš lytinio organo išsiskiria gleivėtas, bakterijų kupinas skystis, kurį jie palieka visur, kur tik būna – lovoje (jeigu šeimininkas leidžia joje gulėti), ant laiptų, sienų ir kitur.

Suaktyvėjus moteriškam lytiniam hormonui progesteronui, kalėms nebūdinga bėgti iš namų ieškoti meilės (kartais būna ir taip), nes paprastai valkataujančių patinų būrys susirenka prie namų durų ar kiemo vartelių, kur ji gyvena. Jei šeimininkas nenori prisiimti rūpesčių dėl neplanuotos vados, kalę reikia sterilizuoti. Be to, turėtina omenyje – jeigu kalė neapvaisinama, jai gali susidaryti tariamas nėštumas, kurį sukelia padidėjęs lytinio hormono lygis.

Šiam reiškiniui pasikartojus, kalės sveikatai nemenkai pakenkiama. Atsiradus tariamam nėštumui, pasikeičia kalės elgesys, ji tampa apvalesnė, gali būti pieno liaukų išskyrų. Ir patinai, ir patelės kenčia nuo nepatenkintų biologinių poreikių.

Išvengti ligų

Sterilizuotoms kalėms daug rečiau ar net niekada nebūna keleto sunkių ligų: gimdos infekcijų, gadinančių inkstus ir kepenis, kiaušidžių cistų ir auglių bei pieno liaukų auglių. Bent pusė šių auglių yra piktybiniai, todėl tenka išpjauti pieno liaukas. Tokia pat sunki liga, paplitusi tarp nesterilizuotų kalių, yra gimdos uždegimas, kylantis, kai kalė rujoja kelis kartus, bet nepatenkina savo lytinio potraukio. Jeigu šis uždegimas negydomas, kalė gali ir mirti.

Iškastravus patiną, išvengiama sėklidžių ir analinės angos auglių, sumažėja rizika išsivystyti prostatos uždegimui ar augliui, kurių paprastai pasitaiko seniems nekastruotiems šunims. Kadangi kastruojant sumažėja šuns agresyvumas, sumažėja ir rizika susižaloti, dažniausiai per rują kovojant su kitais šunimis.

Per operaciją patinui pašalinamos abi sėklidės, o patelei – gimda ir kiaušidės. Tai, kokio amžiaus gyvūną reikia sterilizuoti, priklauso nuo šuns veislės ir dydžio. Yra šuniukų, sveriančių tik pusantro kilogramo ir subręstančių greičiau (apie 6–7 mėnesių amžiaus) nei kiti šunys.

Taip pat yra tokių, kurie gali sverti iki 80 kilogramų, bet lytiškai subręsta vėliau (apie metų amžiaus). Specialistai pataria šeimininkui atkreipti dėmesį į augintinio veislės aprašą, nes jame nurodyta, kada gyvūnas lytiškai subręsta ir kada jį galima sterilizuoti. Kalėms operaciją patariama daryti dar prieš pirmą rują (tai įvyksta tarp 8 ir 18 mėnesio), o patinams – nuo 6 iki 12 mėnesių amžiaus.

Sterilizuoti šunis galima bet kurio amžiaus, tačiau atsižvelgtina, kad kasmet su kiekviena ruja padidėja rizika susirgti minėtomis ligomis. Dažnai vyras, šuns šeimininkas, tapatinasi su šunimi, todėl gana prietaringai žiūri į kastraciją, esą nereikia atimti to, ką dievulis davė.

Poveikis

Veterinarijos vaistinėje galima įsigyti įvairių vaistų, mažinančių gyvūnų lytinio hormono lygį ir numalšinančių potraukį rujoti. Paprasčiausias preparatas, skirtas kalių progesterono lygiui mažinti, yra Perlutex, taip pat galima paminėti Overband. Patinams yra, pavyzdžiui, priemonė Suprelorin – hormonų injekcija, suleidžiama į poodinį sluoksnį, taip sumažinant testosterono aktyvumą. Bet tokia priemonė neveikia visą gyvenimą. Nedideliems šunims ji gali veikti 2–2,6 metų, didesniems – apie pusmetį. Tačiau tai nėra jokia stebuklinga priemonė, be to, brangiai kainuoja.

Specialistai rekomenduoja atsisakyti šių lytinį potraukį malšinančių priemonių, nes jos nėra palankios gyvūno sveikatai, pavyzdžiui, yra rizika, kad kalei kils gimdos uždegimas.

Po sterilizacijos ir patinai, ir patelės atsigauna per 7–10 dienų. Šunims porą dienų negalima leisti išeiti iš namų, reikia pasirūpinti ramiomis sąlygomis, neleisti šokinėti ir draskyti žaizdos siūlių.

Sargo ar medžiotojo darbą kastruotas šuo atlieka taip pat gerai ar net geriau nei anksčiau. Jis būna nebe toks valdingas ir tampa dėmesingesnis šeimininkui. Šeimininkas turi stengtis šuns neperšerti. Neperšertas šuo gali būti toks pats laimingas ir aktyvus kaip prieš sterilizaciją.

Susiję straipsniai

Anglijoje, kur medžioklė labai gerbiama, beveik visi medžiokliniai šunys yra sterilizuoti. Jeigu taip šuns medžiotojo instinktas suprastėtų, gilių medžioklės tradicijų šalyse to tiesiog nebūtų daroma.

Norite nusipirkti žurnalą internetu arba jį užsiprenumeruoti?

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.