Patirtis

Kaip rujos metu išvilioti briedį iš miško0

Nuotrauka: Zachery Perry, unsplash.com

Tekstas: Egidijus Žukas

Briedis, didysis miško valdovas, kuris, kirsdamas Lietuvos ir Latvijos sieną, staiga virto elniu*, yra vienas geidžiamiausių laimikių. Skaičiuojama, kad mūsų krašte yra beveik 11 000 šių didžiųjų žvėrių. 2014 metais jų sumedžiota beveik 550.

Briedžių patinus labai efektyviai galima medžioti poravimosi metu, rudenį, priviliojant juos mėgdžiojant konkuruojančio patino „meilės dejones“. Rugsėjis yra geriausias laikas tai daryti. Lietuvoje tai yra ne itin paplitęs medžioklės būdas, nes briedžių medžioklės leidimų nėra tiek daug.

Medžiojusieji briedžius rujos metu teigia, kad tai yra gana sunkus medžioklės būdas, tačiau daug įdomesnis net už tauriųjų elnių patinų medžioklę rujos metu. Briedžių medžioklės entuziastai net sakys, kad tauriųjų elnių medžioklė rujos metu atrodo daug vienodesnė ir paprastesnė, palyginti su tuo, ką medžiotojas patiria medžiodamas briedį.

Medžiojant taurųjį elnią miškingoje apylinkėje, kur vyksta ruja, neįmanoma per visą rujos nesumedžioti kokio gyvūno. Su briedžiu viskas yra kitaip, ypač jeigu nepavyksta gyvūno išvilioti iš krūmų į atviresnę vietą, kur būtų galima nusitaikius iššauti.

Artėjant poravimuisi, vienišas briedis pradeda klaidžioti aplink, ieškodamas sau damos. Jis dažnai nuleidžia galvą, apuosto pėdsakus, ieškodamas sau jaunosios. Poravimosi metu briedžio patinas įdėmiai reaguoja į šakų lūžius ir įvairius trakštelėjimus. Taip pat ir briedžio patelė, jausdama artėjant rujos , nori pritraukti į save dėmesį.

Auštant ji kvies patiną šauksmu, kuris tyliame miške girdimas gana toli. Į šį šauksmą staigiai atsilieps koks nors patinas ir skubiai nubėgs pas damą. Toks briedžių flirtas paprastai vyksta prieš saulėlydį ir saulėtekį. Kiekvienas patinas mergina tik vieną damą, ir tik atstumtas pasileidžia į naujas paieškas. Todėl mokslininkai briedžius vienu metu vadina ir monogaminiais, ir poligaminiais gyvūnais.

Kai patinas suranda savo širdies draugę, jis seka paskui kiekvieną jos žingsnį

Porelė laikosi drauge, beveik niekur neklaidžioja, slepiasi krūmuotose, sunkiai prieinamose vietose. Nors patinas šiuo metu yra labai sujaudintas, jis vis dėlto vengs išduoti savo buvimo vietą konkurentams, todėl tik labai retais atvejais kartkartėmis sudejuos. Jeigu patinas didelis ir galingas, jis visiškai pasiduos savo aistrai ir nebijos, kaip toli skamba jo meilės aimanos.

Jeigu aplinkui klajoja vienišas patinas, jis nedelsdamas seks paskui garsą, kad surastų porelę. Jeigu šis patinas galingas, jis nesibaimins nuginti savo konkurento, o nedidelis patinas prie stipresnio konkurento net nesiartins. Tokiu metu briedžių patinai įsivelia į kovas, neretai net užmušdami ar sunkiai sužalodami savo varžovą.

Briedžių medžioklės rujos metu esmė yra privilioti kokį nors klaidžiojantį patiną, pamėgdžiojus meilės šauksmą, arba nustatyti, kur yra briedžių pora, ir iškviesti patiną taip, kad jis ateitų įsivaizduojamo varžovo link. Tam, kad ši medžioklė būtų sėkminga, reikia pradėti aplinkos tyrimu, ieškant briedžių paliktų pėdsakų – takų, nulaužtų krūmų, ragų požymių ir kt. Tačiau, einant mišku, reikia būti atidžiam, įsiklausyti į miško triukšmus, nes per tokius pasivaikščiojimus neretai galima sutikti kokį briedį. Per mišką reikia eiti tyliai ir atidžiai, negalima kalbėtis. Pasitaiko taip, kad, užlipus ant kokios sausos šakos ir jai sulūžus, tenka pažvelgti briedžio patinui tiesiai į akis.

Patiną galima privilioti iš beržo tošies pagamintu ragu, metaliniu ragu ar buteliu be dugno. Prekybininkai siūlo įvairių gamyklinių briedžių viliojimo įrankių.

Kopijuojant briedžio balsą, reikia išleisti garsą „u-o“, iškvepiant ties antru garsu. Galima pakeisti balso tembrą, tačiau geriausia tai daryti plonesniu balsu. Prie tokio atskubės ir jaunas, ir senas patinas.

Svarbiausia medžiotojui gerai užsimaskuoti, nes jeigu patinas pajus žmogaus buvimą, antrą kartą į šią vietą neis. Įmanoma jį išvilioti į kitą vietą, bet tada gyvūnas bus daug atsargesnis. Geriausia privilioti patiną būnant kokioje nors miško proskynoje ar kirtime, kad būtų galima aiškiai stebėti aplinką.

Iš pradžių reikėtų patino balsą mėgdžioti tyliai, numanant, kad briedis yra netoli. Tada galima šaukti vis garsiau ir garsiau, visuomet būnant vienoje vietoje. Paskui atidžiai apžiūrėtina aplinka ir įsiklausytina, ar nesiartina koks patinas. Jeigu nepastebite jokio judėjimo, galima nueiti į kitą vietą, tačiau einant jokiu būdu negalima triukšmauti.

Situacijų gali būti įvairių, todėl kiekvienoje reikia elgtis skirtingai. Jeigu patinas skubėdamas bėga prie šauksmo, galima beveik nenutrūkstamai mėgdžioti patino balsą. Jeigu patinas traukiasi šalin, jis greičiausiai yra kartu su patele, todėl reikia skubėti jiems iš paskos, garsiai mėgdžiojant jo balsą, sustojant tik kai reikia laužti krūmų šakas, darant tai kuo garsiau ir pastebimiau. Jeigu patinas sustoja ir klausosi, tada ir pačiam reikėtų sustoti ir galbūt kokį kartą tyliai sudejuoti. Jeigu patinas pats veržiasi per mišką, laužo šakas ir šėlsta, tai reiškia tik tai, kad sutikote didelį ir galingą briedį. Tada ir pats drąsiai maurokite ir laužykite šakas.

Žinoma, vėjo kryptis šioje medžioklėje turi labai didelę reikšmę. Kai tik įmanoma išgirsti patiną ir nustatyti jo buvimo vietą, pačiam reikėtų ieškoti vietos, kur pasislėpti, kad nebūtumėte patinui prieš vėją. Tačiau pasitaiko, kad briedžio patinas, porą kartų atsakęs į apgaulingą kvietimą, pasileidžia savo varžovo kryptimi, kartais taip greitai, kad medžiotojas neturi laiko pasislėpti.

Atkuriant briedžio patino rujos dejonę, vienu metu galima kartais palaužyti kokio medžio šaką arba kulnu padaužyti kelmą. Tai pritrauks didelius ir galingus patinus. Atsiminkite, kad jaunesni ir ne tokie stiprūs briedžiai į tokį kvietimą neatsilieps, nes galvos, kad varžovas yra daug pavojingesnis.

Susiję straipsniai

Jeigu vis dėlto niekaip nepavyksta briedžio išvilioti, reikėtų jį palikti ramybėje ir ieškoti kito „meilužio“. Vakare retai kada pavyks surasti daugiau kaip vieną patiną, nes palyginti greitai sutemsta. Medžioklė bus daug sėkmingesnė anksti ryte, kai patinai aktyviausi. Neetiška šauti, jeigu patino aiškiai nesimato, galvojant „galbūt pataikysiu“, todėl šioje medžioklėje reikia būti labai kantriam ir pasiruošti situacijai, kad gyvūno sumedžioti nepavyks. Beprasmis šūvis turės labai neigiamų pasekmių, žvėrį sužeidžiant arba prašaunant pro šalį, taip sutrikdomas visas poravimasis.

* Latvių kalboje lietuviškas žodis „briedis“ atitinka latvišką „alnis“, o lietuviškas „elnias“ latviškai yra „briedis“.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.