Patirtis

Kaip drėgnu oru užkurti laužą ir ruošti maistą miške0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Sakoma, kad gryname ore viskas daug skaniau. Gal iš tiesų patiekalas skanesnis vien dėl gryno oro, o gal tai nuovargis po žygio ar medžioklės, bet aišku viena: kiekvienas gamtos mėgėjas turi mokėti užkurti laužą, ne tik kad susišildytų per žiemos žygį, bet ir gardžiai pavalgytų gamtoje.

Kaip užkurti laužą drėgnu oru

Šiuo metu miške drėgniau, todėl pirmas ir svarbiausias dalykas, kurį reikia išmokti, – kaip užkurti laužą su drėgnomis malkomis. Daugelis mano, kad tai neįmanoma, bet tai tik mitas. Svarbiausia surinkti įvairaus dydžio pagalių – nuo smulkiausių iki storiausių šakų. Taip pat svarbu miške rasti padžiūvusios žolės kuokštų, kurie greitai išdžius ir užsidegs, taip pat apatinių eglišakių, mat tokie irgi bus sausesni ir puikiai tiks prakurams. Vis dėlto jeigu miške nerandate eglių, ieškokite pušų, nes pušinės malkos centre bus sakų, o šie lengvai užsidegs.

Svarbu prisiminti – tarp pagalių turi būti dideli tarpai, kad galėtų cirkuliuoti oras ir liepsna plistų greičiau. Medžio žievė irgi tiks kaip galimas prakuras, nes ji greitai išdžius ir lengviau užsidegs prastu oru. Jeigu kuprinėje buvo vietos kirvukui, paieškokite padžiūvusių, pavirtusių didelių medžių, kurie negulėtų drėgnose samanose. Juos taip pat patariama naudoti laužui, nes jų vidus išliks sausas net lietuje, todėl laužą iš tokių pavyks lengviau užkurti.

Svarbiausias patarimas – geriau išsirinkti pagalį su sakais ar natūralia sula. Eglės ar pušies malkos greičiau užsikurs, bet beržo ar klevo malkos bus geresnis pasirinkimas, jeigu laužą reikės kūrenti ilgai.

Kaip sukrauti laužą valgiui gaminti?

Kai malkos miške yra sausos ir laužui galima pasirinkti geresnių pagalių, iš pradžių patariama sukūrenti storesnę medieną, pavyzdžiui, ąžuolo ar beržo, nes būtent iš tokios bus galima gauti daugiau anglių. Būtent maistui gaminti daug labiau tinka karštos anglys, o ne atvira liepsna, nes jos palaiko daug aukštesnę temperatūrą. Geroms anglims tiks bet koks laužas, bet geriau sukrauti mišrų, kuriame malkos sudėtos tarsi rąstinis namas ar piramidė. Malkoms virtus anglimis, galima imtis maisto gaminimo. Rinkitės specialų, atvirai liepsnai tinkamą puodą, kurį galima dėti ant anglių ar pakabinti virš jų – valgiui gaminti ar pašildyti gryname ore tiks abu variantai.

Kitas būdas – sukrauti maistui gaminti tinkamą laužą duobėje. Toks laužas atitinka principą nepalikti pėdsakų (angl. leave no trace), bet jam reikia kastuvo. Duobę reikia iškasti tik tiek giliai, kad matytųsi smėlis ir nebūtų galimybės užsidegti žemės paviršiui. Į duobę pirmiausia kraukite eglės ar pušies šakas, nes jos apsaugos laužą nuo šlapios žemės, o ant viršaus galite dėti malkas ir kurti laužą. Baigus valgyti ir visiems žygeiviams susišildžius, laužą užgesinkite, užberkite iškastą smėlį, atsargiai uždėkite atgal paimtas samanas ar velėną. Tiesiog taip paprastai ir nepalikdami pėdsakų.

Prisiminkite, kad laužą reikia krauti atsakingai, laikantis visų priešgaisrinės saugos miške taisyklių. Tai galima daryti specialiose laužavietėse ir ten, kur tai leidžia gamtos draustiniai. Prieš išeidami būtinai įsitikinkite, kad ugnis visiškai užgeso. Taip pat svarbu gamtoje laikytis principo nepalikti pėdsako, kad niekas miške nepajustų žmogaus apsilankymo.

Maisto gaminimo gryname ore alternatyvos

Kai gamtoje negalima ar nėra noro kurti laužą, nuo bado išgelbės kompaktiškas ir viso pasaulio gamtos entuziastų mėgstamas Primus degiklis, kuris yra ne tik lengvas, bet ir sulankstomas, neužima daug vietos kuprinėje. Ant jo galima uždėti ir puodus, ir keptuvę, ir karšto gėrimo puodelį. Vis dėlto ne kiekvieną puodą ir puodelį galima dėti ant atviros ugnies. Reikia rinktis specialius žygio indus, pavyzdžiui, Primus komplektą Essential Trek Pot Set iš lengvo anoduoto aliuminio, – tiesiog idealų žygiams. Tiks ir ilgaamžis Primus 4-Season puodelis iš nerūdijančiojo plieno.

Tinkama apranga – malonaus žygio raktas

Susiję straipsniai

Žygio kulminacija yra laužas, kuris sušildo sušalusius. Tačiau, kad vis dėlto nesužvarbtumėte, dar prieš žygį reikia tinkamai apsirengti – rekomenduojama rengtis sluoksniais, kad sukaitus kurį nors iš jų galėtumėte nusivilkti. Rinkdamiesi žygio aprangą, atkreipkite dėmesį, kad ši būtų iš orui laidžios medžiagos, o megztinį rekomenduojama rinktis tokį, kurio sudėtyje yra vilnos. Nepamirškite ir termoaprangos, kad kūnas išliktų šiltas ir galėtumėte mėgautis grynu oru visais 100 procentų.

Norite nusipirkti žurnalą internetu arba jį užsiprenumeruoti?

LA.lv