Maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja medžiotojų būrelius, pabrėždama šios informacijos svarbą Vilkaviškio ir Šakių medžiotojų klubams ir būreliams, jei buvo sumedžiotas šernas su antkakliu, būtina informuoti tarnybą.
Prieš metus pokalbyje su VMVT specialistu, Skubios veiklos skyriaus patarėju Pauliumi Bušausku kalbėjome apie projektą, kurio metu tarnyba šernus gaudė specialiais spąstais ir aprūpino juos antkakliais bei GPS siųstuvais.
Šiuo metu VMVT informuoja, kad 2021-10-05 d. gautas signalas iš šernų žymekio (responderio) apie tai, kad žymeklis nuimtas nuo šerno, kuriuo buvo pažymėtas gyvūnas. Kaip atrodo žymeklis vaizdas nuotraukoje.
Žymeklis galėjo būti nuimtas galimai sumedžiojus šerną arba nugaišus šernui ir likus miške. Šernas buvo paženklintas Paežerių miško Vilkaviškio r. sav. medžioklės plotuose, tačiau 2021-10-05 d. žymeklio esama vieta užfiksuota Griškabūdyje Šakių r. sav.
“Prašome informuoti Vilkaviškio ir Šakių medžiotojų klubus ir būrelius, kad sumedžiojusiems šerną, ar radusiems žymeklį privalo pranešti artimiausiam VMVT teritoriniam padaliniui ir jį grąžinti”, – teigiama tarnybos atsiųstame laiške.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) jau trečius metus dalyvauja tarptautiniame „Defend“ projekte, kuris įgyvendinamas tarptautinių mokslo, industrijos ir vyriausybinių organizacijų partnerystės pagrindu. Institucijos siekia rasti naujų būdų ir metodų kontroliuoti afrikinį kiaulių marą (AKM), įgyti naujų žinių apie šios ligos eigą ir galimus jos likvidavimo būdus. Lietuva dalyvauja projekto veiklose, susijusiosiose su AKM prevencija, šios ligos valdymu ir kontrole kiaulininkystės ūkiuose bei laukinėje faunoje – tarp šernų.
Įgyvendinant projektą yra siekiama geriau suprasti AKM viruso savybes ir plitimo būdus tarp šernų, nustatyti atstumus, kuriais užkratas gali būti perduodamas kitiems šernams natūraliu būdu, užfiksuoti šernų judėjimą per parą, atstumus, kuriais šie gyvūnai juda AKM užkrėstose teritorijose ir kokios yra skirtingų šernų grupių kontaktų tikimybės perduodant virusą. Dėl to AKM užkrėstose vietovėse privaloma sugauti skirtingų amžiaus grupių ir lyčių šernus bei juos paženklinti, panaudojus specialius antkaklius su globalaus pozicionavimo sistemos (GPS) davikliais. GPS pagalba bus sisteminti duomenys apie šernų judėjimą medžioklės ploto vienetuose skirtingais metų laikais, surinkta informacija apie šernų gyvenimo arealą ir judėjimo diapazoną. Šiuo darbus Lietuvoje numatyta atlikti iki 2021 m. pabaigos.