Patirtis

Lietuvoje kai kurių šernų judėjimas stebimas naudojantis GPS siųstuvais0

Nuotrauka: VMVT

Šaltinis: Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) jau trečius metus dalyvauja tarptautiniame „Defend“ projekte, kuris įgyvendinamas tarptautinių mokslo, industrijos ir vyriausybinių organizacijų partnerystės pagrindu. Institucijos siekia rasti naujų būdų ir metodų kontroliuoti afrikinį kiaulių marą (AKM), įgyti naujų žinių apie šios ligos eigą ir galimus jos likvidavimo būdus. Lietuva dalyvauja projekto veiklose, susijusiosiose su AKM prevencija, šios ligos valdymu ir kontrole kiaulininkystės ūkiuose bei laukinėje faunoje – tarp šernų.

Įgyvendinant projektą yra siekiama geriau suprasti AKM viruso savybes ir plitimo būdus tarp šernų, nustatyti atstumus, kuriais užkratas gali būti perduodamas kitiems šernams natūraliu būdu, užfiksuoti šernų judėjimą per parą, atstumus, kuriais šie gyvūnai juda AKM užkrėstose teritorijose ir kokios yra skirtingų šernų grupių kontaktų tikimybės perduodant virusą. Dėl to AKM užkrėstose vietovėse privaloma sugauti skirtingų amžiaus grupių ir lyčių šernus bei juos paženklinti, panaudojus specialius antkaklius su globalaus pozicionavimo sistemos (GPS) davikliais. GPS pagalba bus sisteminti duomenys apie šernų judėjimą medžioklės ploto vienetuose skirtingais metų laikais, surinkta informacija apie šernų gyvenimo arealą ir judėjimo diapazoną. Šiuo darbus Lietuvoje numatyta atlikti iki 2021 m. pabaigos.

Šiam tikslui pasiekti VMVT specialistai pernai Kauno, Kaišiadorių, Trakų ir Vilniaus rajonų savivaldybėse, pritarus medžioklės plotų naudotojams, Karalgirio profesionaliosios medžioklės plotų vienete, Žiežmarių medžioklės klubo, Skalos medžioklės klubo, Valstybinės miškų urėdijos Trakų regioninio padalinio ir Jovariškių medžiotojų klubo „Elnias“ medžioklės plotų vienetuose įrengė 9 gyvagaudžius šernų spąstus, gavus Aplinkos apsaugos agentūros leidimą.

Minėtose vietovėse šernai vilioti, siekiant juos pagauti ir suženklinti. 2020 m. buvo pagauti 22 šernai (20 jų buvo suženklinti geltonos spalvos ausų įsagu su tel. numeriu, kuriuo sumedžiojusiųjų tokį šerną prašoma paskambinti ir pateikti tikslias sumedžiojimo koordinates ir specialiais antkakliais šernams su GPS siųstuvais).

Nuotrauka: VMVT

Atkreipiamas dėmesys, kad sugauti šernai buvo primigdomi, kad nejaustų streso juos ženklinant ir kuo mažiau žalotųsi, o suženklinant šernus buvo panaudoti skirtingų gamintojų (Ispanijos, Vokietijos ir Lietuvoje pagaminti) antkakliai su GPS siųstuvais, perduodančiais informaciją apie šerno buvimo vietą iki 48 kartų per parą. Medžioklės plotų vienetuose, kuriuose buvo pagauti, suženklinti ir atgal paleisti šernai, jokie medžiokles ribojantys veiksmai nebuvo taikomi.

Iš 20-ies suženklintų šernų (dešimties patelių ir tiek pat patinų) 2 šernai jau rasti nugaišę. Atlikti gaišenų tyrimai neparodė, kad gyvūnai nugaišo dėl AKM, tačiau tikslios jų gaišimo priežasties nustatyti nepavyko. Vienas iš šernų rastas nušautas (tikėtina, kad brakonieriavimo paseka), 3 buvo sumedžioti, 2 – nusimetė antkaklius, o dar 5 šernų antkakliai nebesiunčia signalo dėl, tikėtina, techninių problemų su davikliais arba didelio sukaupto duomenų kiekio vidinėje daviklio atmintyje, todėl šiuo šernus buvo paprašyta sumedžioti, įsitikinant, kad prisegti davikliai kaupia informaciją, kurią bus galima panaudoti tolimesnei šernų judėjimo duomenų analizei.

2021 m. papildomai planuojama suženklinti dar 10 šernų tiek ausų įsagais, tiek ir antkakliais, turinčiais GPS daviklius. Toks kiekis jau būtų pakankamas duomenų kiekis analizei ir tam tikriems rezultatams bei išvadoms suformuoti.

Susiję straipsniai

Todėl VMVT kreipiasi į šalies medžiotojus su prašymu sumedžiojus suženklintus šernus pateikti informaciją gyvūno ausies įsage nurodytu telefonu, o atsargiai nuėmus antkaklį su GPS imtuvu jį pristatyti į artimiausią VMVT teritorinį padalinį.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.