Medžioklės reikmenys

Išsiaiškink, kodėl šauni pro šalį! Bandome kamerą Tactacam 6.00

Nuotrauka: iš archyvo

Treniruojantis šaudyti kartais pasitaiko klaidų, kurias savo jėgomis išsiaiškinti sunku. Lėkštelė, kaip tyčia, vis nedūžta ir nedūžta, ir neaišku kodėl. Ne visada šalia yra kam pastovėti už nugaros, kad pažiūrėtų per petį ir padėtų nustatyti priežastį. Tokiais atvejais pagelbėti gali prie vamzdžio tvirtinama filmavimo kamera. Ja galima nufilmuoti visą šūvio eigą: vamzdžio padėtį laukimo vietoje, taikinio įvertinimą, šūvio momentą ir vamzdžio judesį po jo.

Žinoma, kamera nėra stebuklingas įrankis, kuris staiga išspręs visas problemas ir šūvis pasidarys tikslus, tačiau ji tikrai suteiks galimybę analizuoti savo veiksmus, aiškiau matyti klaidas. Be to, jos funkcionalumas nesibaigia šaudykla. Yra medžiotojų, kurie vamzdžio kamerą pritvirtina prie medžioklinio ginklo. Sunku spręsti, kiek tai galėtų būti patogu, bet jei po šūvio kyla abejonių dėl rezultatyvumo, galbūt nufilmuota medžiaga padėtų priimti sprendimą, ką daryti toliau.

Nuotrauka: iš archyvo

Pirmieji įspūdžiai

Šį kartą kartu su kolega, šauliu sportininku Nameju Vinovskiu išbandėme Tactacam 6.0 vamzdžio kamerą, kurią siūlo parduotuvė Baltic Optics (Balticoptics.lv). Tiesą pasakius, šio gamintojo pavadinimo nebuvau net girdėjusi, bet internete pavyko išsiaiškinti, kad jis siūlo tiek vamzdžio, tiek miško, tiek vandeniui atsparias (žūklei tinkamas) kameras. Taip, pasirodo, yra ir specialių žūklės kamerų! Taip pat siūlomi ir įvairūs priedai: krovikliai, papildomi akumuliatoriai ir laikikliai.

Išbandydami prietaisą gavome pačią kamerą, microSD kortelę, du laikiklius – vienas graižtviniam vamzdžiui, kitas lygiavamzdžiui ginklui, – šešiabriaunį raktą, papildomą akumuliatorių ir laidą, skirtą įkrauti ir duomenims perkelti. Tačiau kiek vėliau paaiškėjo, kad kameros komplekte yra tik šis laidas. Visa kita, įskaitant laikiklį ir papildomą akumuliatorių, reikia įsigyti atskirai.

Kamera su įdėtu akumuliatoriumi ir laikikliu sveria apie 300 gramų. Tai šiek tiek daugiau, nei įprastai naudojant panašų kito gamintojo įrenginį, bet galima priprasti. Šis papildomo svorio pojūtis labai priklauso nuo kameros vietos. Juntamam svoriui ant vamzdžių sumažinti kamerą galima dėti arčiau lovelio. Jei ji bus per arti lovelio, vaizdo įraše bus matyti vamzdis, kuris greičiausiai trukdys.

Norint visavertiškai naudotis kamera, reikalinga ir nemokama programėlė, kurią galima atsisiųsti tiek Apple, tiek Android išmaniesiems prietaisams, įskaitant planšetinius kompiuterius.

Gamintojo reklaminės nuotraukos

Kameros laikiklis

Laikiklis su guminiais įdėklais, kuriais jį galima pritaikyti skirtingo kalibro ir skirtingo vamzdžio skersmens ginklams. Tie patys įdėklai yra ir kameros tvirtinimo vietoje, todėl galima daryti prielaidą, kad į laikiklį galima įstatyti ir kitus Tactacam kamerų modelius, kurių forma skiriasi.

Vertinant bendrą vaizdą stebina tai, kad tarp prietaiso ir vamzdžio yra gana didelis tarpas. Iš pradžių tai atrodė keista, bet pradėjus šaudyti, priežastis paaiškėja. Prietaiso viršuje yra ekranas, kuriuo galima paleisti, pristabdyti vaizdo įrašą, keisti režimus ir atlikti kitus veiksmus. Kad ekraną būtų galima pasiekti pirštu, tam tikras atstumas tarp vamzdžio ir kameros tikrai būtinas.

Laikiklio viršuje yra trys tvirtinimo varžtai, fiksuojantys jį prie ginklo. Apatinėje dalyje yra dar du varžtai, laikantys kamerą jos vietoje. Tiesa, po kelių šūvių paaiškėjo, kad prietaisas, veikiamas smūgio, kartais linkęs laikiklyje šiek tiek pasislinkti į priekį. Ne tiek, kad iškristų, bet būtent tiek, kad užblokuotų nuimamą dangtelį, po kuriuo yra kameros krovimo, SD kortelės lizdai ir akumuliatorius.

Uždėti ant vamzdžio gana paprasta, bet kartais kildavo sunkumų nuimant. Konkrečiau – atsukus tris varžtus ir bandant atstumti laikiklį atgal, viena jo dalis kartais įstringa. Tikriausiai naudojant kamerą kasdien uždėjimo ir nuėmimo proceso nereikės dažnai kartoti, todėl tai nebus reikšmingas trūkumas.

Nustatymai ir režimai

Nustatymus keisti ir funkcijas reguliuoti galima jutikliniame ekrane prietaiso viršuje, šalia jo esančiu mygtuku, taip pat programėle telefone ar planšetiniame kompiuteryje. Programėlėje yra papildomų nustatymų. Mygtukas ant kameros skirtas įjungti, išjungti prietaisą ir pradėti filmuoti.

Ekrane galima baigti filmavimą, keisti įrašymo režimus ir įjungti bei išjungti belaidžio interneto ryšio funkciją, prijungti nuotolinio valdymo pultą ir pan. Reikia pripažinti, pats ekranas yra palyginti nedidelis – stambiems pirštams galėtų būti sunkiau, bet viskas padaroma. Kamera turi tris įrašymo režimus, pažymėtus skirtingomis spalvomis: Slo-mo (šviesiai mėlyna), Video (žalia) ir Zoom (tamsiai mėlyna). Kiekvienas iš jų turi skirtingus bazinius filmavimo nustatymus.

Slo-mo – tinka greitam veiksmui filmuoti. Vaizdo įrašas be vaizdo priartinimo, 1080 p skiriamoji geba, 120 kadrų per sekundę (pagreitinimas).

Video – skirtas filmuoti įvairiomis sąlygomis, įskaitant blogą apšvietimą. Vaizdo įrašas be vaizdo priartinimo, 4 K skiriamoji geba, 30 kadrų per sekundę.

Zoom – praverčia, jei taikinys toli. Vaizdo įrašas su aštuonių kartų didinimu, 2,5 K skiriamoji geba, 60 kadrų per sekundę.

Norint suprasti, kuris iš režimų kada labiausiai tinka, pirmiausia reikia šiek tiek paeksperimentuoti. Režimų parametrus kiekvienas vartotojas gali keisti ir pritaikyti pagal savo pageidavimus.

Naudojimas

Kiekvieną kartą įjungiant ir išjungiant kamera suvibruoja. Taip pat filmuojant vibracija yra apčiuopiamas indikatorius, kad prietaisas veikia ir atlieka savo funkcijas. Dar prieš šaudant būtina sukalibruoti raudonąjį tašką. Tai padaryti patogiau bus dviese. Šauliui ginklu su prie jo pritvirtinta kamera rodant į kokį nors objektą, kitas žmogus programėlėje atitinkamai sureguliuoja raudonojo taško padėtį.

Norint filmuoti, prieš kiekvieną šūvį pačiam reikia spustelėti mygtuką ant kameros. Tuo tarpu po šūvio vaizdo įrašymą reikia sustabdyti paliečiant ekraną. Jei prisitingi, filmavimą galima įjungti ir palikti ilgesnį laiką, tačiau dėl to išeina dideli failai, kuriuos vėliau dėl dydžio gali būti sunku atkurti ir išsaugoti. Tiesa, yra ir atskiras režimas, kuriame pati kamera bando suprasti, kada vyksta šūvis, ir įrašyti akimirką prieš jį ir trumpą akimirką po jo. Tačiau praktikoje paaiškėjo, kad kartais prietaisas suklysta ir įrašo ne tą momentą, todėl atrodė saugiau filmavimą įjungti ir išjungti rankiniu būdu. Kad nereikėtų kaskart tiesti rankos į kamerą, gamintojas siūlo ir atskirą nuotolinį pultelį, tik šį kartą jo išbandyti nepavyko.

Kartą nemaloniai nustebino tai, kad objektyvas staiga aprasojo iš vidaus. Tada filmavimą tenka nutraukti, nes vaizdas tampa visiškai miglotas. Jei taip atsitinka, gamintojas rekomenduoja atsukti fotoaparato dangtelį ir leisti prietaisui išdžiūti.

Vaizdo stabilizavimas

Kamera taip pat turi vaizdo stabilizavimo funkciją. Iš pradžių atrodė, kad idėja ne tokia bloga – pašalinami visi nereikalingi judesiai ir vaizdo įrašas tikrai galėtų būti akiai daug malonesnis. Tačiau po kelių pirmųjų taikinių paaiškėjo kai kas labai keisto. Vaizdo įraše kameros judesiai buvo ramūs, sklandūs, bet susidarė įspūdis, kad raudonasis taškas kartais neatitinka tikrojo vamzdžio judesio.

Pirma, vaizdo viršuje matyti apatinis vamzdžio kraštas, kartkartėmis jis sujuda nepriklausomai nuo raudonojo taško. Antra, šūvio momentu taškas yra už lėkštės, o taikinys sudūžta. Galima manyti, kad ši funkcija gali būti naudinga situacijose, kai vamzdžio judesiai yra ne tokie staigūs, pavyzdžiui, šaudant nuo atramos ar lėtai judančio taikinio. Gera žinia ta, kad vartotojas šią funkciją gali įjungti ir išjungti įrenginio nustatymuose.

Failų peržiūra

Jei kamera sujungta su programėle, vaizdo įrašus galima iš karto peržiūrėti telefone ar planšetiniame kompiuteryje. Tačiau šį kartą pasirinkome kamerą rinkinyje esančiu USB laidu prijungti prie kompiuterio ir peržiūrėti įrašus tiek VLC, tiek QuickTime grotuvais. Reikėtų atsiminti, kad neužtenka tik prijungti kamerą prie kompiuterio laidu, ją taip pat reikia ir įjungti. Po to įrašus galima peržiūrėti ir, jei reikia, išsaugoti.

Pasirodė keista, kad skirtinguose įrenginiuose skiriasi vaizdo įrašų atkūrimo greitis. Pavyzdžiui, vaizdo įrašai, nufilmuoti realiu greičiu, Windows įrenginyje rodomi pagreitinti, o Apple – ne. Vėliau paaiškėjo, kad tai lemia vaizdo grotuvai. Konkrečiai – gamintojas rekomenduoja failus žiūrėti QuickTime grotuvu, pagal numatytuosius nustatymus naudojamu Apple įrenginiuose, tačiau jį galima įdiegti ir Windows sistemoje. Naudojant jį taip pat dingsta dirbtinis pagreitinimas. Be to, kad vaizdo įrašai nebūtų iškraipyti, reikia pasirinkti tinkamą SD kortelę: su U3 įrašymo greičiu, 64–128 GB talpos ir palaikančią FAT32 formatą.

Išvados

Įrenginys iš esmės visas pagrindines funkcijas atlieka – leidžia nufilmuoti šūvį, dar kartą jį peržiūrėti keičiant rodymo greitį. Pačioje pradžioje kamerą naudoti nėra taip įprasta, kaip norėtųsi, o be instrukcijų išsiversti sunku. Vėliau, kai pagrindiniai dalykai pasidaro aiškūs, naudojimas nebeatrodo sudėtingas. Tactacam 6.0 kaina, palyginti su kitomis prie vamzdžio tvirtinamomis kameromis, yra daug mažesnė, tačiau teks papildomai pirkti priedų, kurie paprastai būna rinkiniuose su įrenginiais. Džiugina kokybiška programėlė, kurioje yra daug nustatymų, negalima skųstis ir vaizdo kokybe.

Specifikacijos

Pagaminta: JAV
Vaizdo didinimas: iki 8 k.
Maksimali skiriamoji geba: 4 K
Jungties rūšis: WiFi
Akumuliatoriaus veikimo laikas be pertraukos įrašinėjant vaizdo įrašą: iki 2,5 h
Siūlo: parduotuvė Baltic Optics

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

Naujasis priedas. Medžioklės ginklai ir šaudymas

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv