Medžioklės reikmenys

Iš archyvo. Matyti naktį – Minox, Dipol ir Pulsar0

Nuotrauka: iš archyvo

Iš istorijos

Minox yra miniatiūrinis fotoaparatas, kurį išrado Baltijos vokiečių fototechnikos konstruktorius Walteris Zappas. 1937 metais jį pradėjo gaminti Valstybinis elektrotechnikos fabrikas (VEF) Rygoje, kur jis gamintas iki 1942 metų. Po Antrojo pasaulinio karo, 1948 metais, jis vėl pradėtas gaminti Vokietijoje. Fotoaparato Minox dizainas laikomas svarbia Latvijos kultūros dalimi.

Moderniosios technologijos, galimybė matyti tamsoje, įžiūrėti daiktus, kurie ką tik buvo nematomi. Šį kartą apžvelgsime tris gamintojus, siūlančius naktines technologijas: latviškų šaknų turintį Minox, nežinomą naujieną iš Baltarusijos Dipol ir mūsų medžiotojams jau pažįstamą prekės ženklą Pulsar. Naktiniai monokliai puikiai tinka gyvūnams stebėti medžioklės plotuose ir padeda geriau suprasti, kas išlindo iš miško. Primename, kad naktinius taikiklius Lietuvoje naudoti draudžiama.

Nuotrauka: iš archyvo

Minox NVD 650

Nors ši legendinė kompanija turi latviškų šaknų, šiandien Minox prekės nei Latvijoje, nei kitose Baltijos šalyse nėra tokios populiarios. Gamintojas siūlo įvairiausių produktų: puikios kokybės miško kamerų, žiūronų, medžioklinių taikiklių, tolimačių ir kaip naujieną – naktinių monoklių. Įdomu, kad visai neseniai kompaniją Minox įsigijo Blaser, ir dabar ji yra po šios didelės korporacijos stogu.

Turėjau progą įvertinti Minox naujieną NVD 650 – skaitmeninį naktinį įrenginį su vaizdo įrašymo funkcija. Deja, proga patyrinėti šį įrenginį truko neilgai ir nepavyko nieko nufilmuoti ar nufotografuoti, kad vizualiai apibūdinčiau savo potyrius, todėl galėjau susidaryti tik paviršutinišką nuomonę.

Pirma, ką pastebi – šis įrenginys gana didelis, lyginant su kitomis alternatyvomis. Tokiu formatu kaip monoklis daugiau teko gilintis į termokameras, bet galbūt ir tai gera alternatyva. NVD 650 optinis didinimas – 6 kartų. Vaizdą galima didinti iki 30 kartų, bet kaip ir su kitais panašiais įrenginiais – kuo daugiau didinama, tuo prastesnis vaizdas. NVD 650 lęšis didelis – 50 mm skersmens, ir jis perteikia geros raiškos bei ryškumo vaizdą.

Jeigu naktis tamsi, matomumui pagerinti galima įjungti integruotą infraraudonąjį šviestuvą, kuris veikia iki 350 metrų. Papildomą šviestuvą galima pritvirtinti ant Weaver bėgelio. Įrenginys leidžia fotografuoti ir įrašyti HD vaizdą, kuris išsaugomas SD kortelėje. Gamintojas pabrėžia, kad naktinius stebėjimus dabar įmanoma įrašyti greitai, lengvai ir aukštos kokybės.

Specifikacijos

– 6 kartų optinis didinimas
– 5 kartų skaitmeninis didinimas
– 5 MP CMOS vaizdo jutiklis
– Galingas infraraudonasis šviestuvas – iki 350 m
– Nuotraukų raiška 2590 × 1944 px
– Vaizdo raiška 1280 × 720 (HD), 640 × 480 (VGA)
– Svoris 765 g

Minox NVD 650
Nuotrauka: iš archyvo

Vertinimas

Gera žinia – tai gana pigus įrenginys: internete galima rasti už 400–450 eurų. Vis dėlto, atvirai sakant, vaizdo prasme tikėjausi daugiau. Net su infraraudonuoju šviestuvu stovint palaukėje toliau nei 100 m nieko nepavyko įžiūrėti. Tada įrenginį pasukau į kaimynų namus, esančius už 350 m, ir įrenginys pradėjo kažką rodyti ir net labai gerai.

Naktis buvo tamsi, be mėnulio, ir žiūrėdama į lauką, esantį bent už 500 m, tikėjausi įžiūrėti bent kokią stirną, tačiau pavyko apžiūrėti tik palaukę ir kelis krūmus griovyje už 100 m. Viskas toliau atrodė kaip migloje. Vėliau supratau, kad norint objektą matyti infraraudonasis šviestuvas turi į kažką atsispindėti, o kadangi lauke objektų nebuvo, nieko nebuvo matyti. Įrenginys gerai parodė elektros stulpą ir ąžuolą. Pasukus į namą, ir jis buvo gerai matyti.

Mygtukai išdėstyti patogiai ir logiškai pagal funkciją, ir prie jų galima greitai priprasti, nes tamsoje juk nė vieno neįžiūrėsi. Reguliavimo galimybės gana plačios, nors ryškumo tik trys laipsniai, kas atrodė per mažai, nes norėjosi, kad vaizdas būtų mažiau ryškus. Apskritai galima pasakyti, kad kokybė iš principo atitinka kainą.

Alternatyva – Dipol

Mažai žinomas baltarusių simbolis, su kuriuo turėjau progą susipažinti medžioklės parodoje Vokietijoje. Gamintojas siūlo naktinius ir terminius įrenginius, taip pat medicininę įrangą. Tai jau kitos kategorijos įrenginiai, kurių kaina gerokai didesnė nei Minox naktinio įrenginio. Gamintojas siūlo ne tik naktinius žiūronus, bet ir monoklius bei taikiklius. Monoklių versijų yra įvairių, bet didžiausia naujiena yra DN37, kuri siūlo 2+ kartos technologijas, naudojamas su dieniniais taikikliais, vaizdo kameromis ar fotoaparatais. Specialiu adapteriu monoklį galima pritvirtinti prie ko tik nori.

Be monoklių, Dipol siūlo ir 2+ kartos žiūronus, pvz., modelį D521R su keturių kartų didinimu ir galimybe stebėti objektus iki 600 m atstumu. Reikia pasakyti, kad šio įrenginio kaina yra apie 2000 eurų, o tai nemaža suma. Vis dėlto tai ne skaitmeniniai įrenginiai, o EOP sistemos naktiniai taikikliai, vadinasi, daug jautresni šviesos poveikiui, tad su tokiais į automobilio žibintus naktį žiūrėti nereikėtų. Įmonės svetainė atrodo labai senoviška, bet joje yra visa reikiama informacija apie gaminius.

Dipol D521R
Nuotrauka: iš archyvo

Įdomi staigmena su Pulsar Edge GS 3.5×50L

Tai pirmosios kartos EOP sistemos žiūronai, į kuriuos iš pradžių nedėjau jokių vilčių, bet jie iš tiesų maloniai nustebino. Didžiausias minusas – integruotas infraraudonasis šviestuvas yra tos nanometrų amplitudės, kokią mato gyvūnai, tačiau jeigu jie nepabaidyti, tada tiesiog stovi ir žiūri, šalin nebėga. Įrenginys puikiai tinka stebėti, juo labiau todėl, kad kaina gana draugiška – 695 eurai.

Pirmą kartą žiūronus išbandžiau lietingą naktį, kai atrodė, kad jais nebus įmanoma nieko įžiūrėti. Už 100 m stovinčias stirnas buvo galima matyti gana gerai, net geriau nei su termokamera, nes sąlygos buvo keistos – šaltas lietus gyvūnus atvėsino ir termokamera negalėjo pagauti jų šilumos. Jeigu žinai, į ką žiūri, įmanoma įžiūrėti gyvūnus ir miške. Taip pat pasitaikė pamatyti elnių lauke už maždaug 150 m, tik jie visai nebėgo šalin, greičiau žiūrėjo į automobilį, o ne baidėsi infraraudonojo šviestuvo.
Apibendrinant šis įrenginys, mano vertinimu, turi geresnes stebėjimo galimybes nei Minox.

Susiję straipsniai
Pulsar Edge GS 3.5×50L
Nuotrauka: iš archyvo

Specifikacijos

– 3,5 karto didinimas
– Objektyvo skersmuo 50 mm
– Matymo laukas 11 laipsnių
– Maksimalus veikimo atstumas 220 m
– Šviestuvas 780 nm
– Svoris 850 g

Užsisakyk žurnalą „Medžioklė“ per prenumeruok.lt

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.