Patirtis

Įdomūs faktai! Kanopinių ragai0


Danielius (Dama dama)
Danielius (Dama dama)
Nuotrauka: unsplash.com

Patogu ir greita! Prenumeruokite arba pirkite žurnalą internetu!


___________________

Ar žinojai, kad…

Kaulinis audinys, atsakingas už kanopinių gyvūnų ragų augimą, 2016 metais netgi buvo įtrauktas į Gineso rekordų knygą kaip greičiausiai augantis žinduolių audinys? Pavyzdžiui, elnio patinas aktyvaus augimo laikotarpiu ragų masę gali didinti iki 500 gramų per dieną.

Patinai žiemai baigiantis ir pavasarėjant ragus meta dėl sumažėjusio testosterono lygio. Trūkstant šio hormono ragų pagrindai tampa trapūs ir ragai nukrinta.

Baltauodegio elnio ragus labai vertino Amerikos vietiniai gyventojai čerokiai. Elnio ragus ši gentis laikė ypatingu sėkmės talismanu, o norėdami jį gauti prieš medžioklę medžiotojai dainuodavo ritualines dainas ir melsdavosi.

Nukritę ragai dažnai siūlomi šunims graužti, tačiau pasiteiravus veterinarijos gydytojų nuomonės paaiškėjo, kad šeimininkas su jais turėtų būti atsargus. Visų pirma, ragus graužiantį šunį būtina prižiūrėti, nes šis gali užspringti, susižaloti. Antra, dažnai šuns organizmas negali įsisavinti raguose esančių mineralų, nes šuo praryja per didelius rago fragmentus, kurių skrandžio sultys nepajėgia suskaidyti.

Kad šiluminiuose prietaisuose būtų matyti, ar porakanopis turi ragus, ar ne, jų temperatūra turi skirtis nuo aplinkos oro temperatūros. Žinoma, koks turėtų būti šis skirtumas, priklauso nuo šiluminio prietaiso galimybių. Lengviausia bus įžiūrėti pūkuotus ragus, nes jie tebeauga ir juose cirkuliuoja kraujotaka.

Porakanopių numesti ragai iš esmės niekam nepriklauso, kaip ir uogos bei grybai miške. Vienintelė išimtis jiems rinkti yra tada, kai žemės savininkas yra uždraudęs vaikščioti jo žemėje. Žinoma, ragų rinkėjai neturi teisės gadinti miško paklotės ją išvažinėdami – tai baustinas pažeidimas.

Numesti ragai kaip medžiaga istoriškai buvo naudojami įvairiems įrankiams gaminti. Nuo paleolito iš ragų buvo gaminami harpūnai, kirvių kotai ir reikmenys maistui ruošti.

Susiję straipsniai

Tradicinė kinų medicina ypač vertinga žaliava laiko būtent pūkuotą ragų odą jiems tebeaugant. Iš jos gaminami tonizuojantys gėrimai ir kiti maisto papildai. Manoma, kad jie gerina libido, padeda nuo artrito, anemijos.

Neįtikėtini miško kameros kadrai! Trys vilkai užpuola elnią, o jis atremia plėšrūnus savo ragais!

Draudžiama vogti stirnų jauniklių iš gamtos!

LA.lv