
Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija (LMŽD) kartu su asociacija Ekosistemų apsaugos centru pradeda aplinkosauginę akciją “Atsakinga šienapjūtė su šalies medžiotojais”. Tai akcija apie atsakingą šienapjūtę jauniklių vedimo laikotarpiu.
Esmė – išsaugoti kiek įmanoma daugiau stirnų jauniklių šienapjūtės metu, todėl LMŽD kviečia ūkininkus prisijungti prie akcijos ir prieš pradedant šienavimą savo laukuose informuoti medžiotojus.
Panašios akcijos vyksta daugelyje Europos šalių ir bendromis medžiotojų bei ūkininkų pastangomis pavyksta išgelbėti daug stirnų ir kiškių jauniklių. Kartais tokių akcijų metu iš šienaujamų plotų išgąsdinami ir kitų gyvūnų jaunikliai, taip sumažinant nuostolius laukinėms rūšims.

„Stirnos jauniklius veda pavasario pabaigoje – vasaros pradžioje. Šis laikotarpis gamtoje sutampa su šienapjūtės laikotarpiu ūkininkų laukuose, todėl gali turėti tragiškų pasekmių ką tik gimusiems stirniukams ir mažiems kiškučiams. Kiekvienais metais šienapjūtės metu visame pasaulyje žūsta tūkstančiai jauniklių. Tad jungiamės prie pasaulinės medžiotojų bendruomenės iniciatyvos, kuri kitose šalyse (Ispanija, Slovakija, Vokietija ir kt.) vykdoma jau ne vienerius metus ir kviečia ūkininkus šienauti atsakingai. Be jau naudojamų techninių priemonių ant šienapjovių, kurios baido žolėje besislepenčius gyvūnus, medžiotojai nori ateiti į pagalbą su tilktį darančiais šunimis, bei dronais apžiūrėti pievas, prieš pradedant šienavimą jose”, – sako LMŽD direktorius Laimonas Daukša.
Pirmą kartą tokio mąsto organizuojamos iniciatyvos metu bus siekiama išsaugoti kiek įmanoma daugiau stirnų ir kiškių jauniklių šienapjūtės metu, todėl ūkininkai yra kviečiami prieš šienavimą savo laukuose informuoti vietos medžiotojus ar draugijas, kurie jų laukų apžiūrą atliks neatlygintinai. Iniciatyvą organizuoja LMŽD organizacija, kurios gretose – medžiotojai su specialiai tam paruoštais šunimis bei dronais ir aplinkosauginė asociacija Ekosistemų apsaugos centras.
Kaip medžiotojai gelbsti stirniukus šienapjūtės metu

Stirnų patelės, pirmas kelias savaites savo jauniklių kartu nesivedžioja, nes jie tiesiog yra per silpni. Stirnos jauniklius saugiai palieka pievose, ir nors žmonėms dažnai gali pasirodyti, jog jaunikliai yra vieniši našlaičiai, tačiau motinos visada būna netoliese. Esant reikalui jos gali nuvilioti plėšrūnus nuo jauniklių, kurie yra per silpni pasipriešinti ar pabėgti.
„Todėl radus pievoje stirniuką, niekada nereikėtų jo liesti ar artintis, nes jūsų paliktas kvapas, gali būti tiesiausias kelias plėšrūnams iki stirnų jauniklių’ , – pažymi LMŽD direktorius Laimonas Daukša. Elninių žvėrių populiacija yra smarkiai padidėjusi, todėl tokia iniciatyva įgauna vis didesnę reikšmę, nes jauniklių kasmet irgi atsiranda daugiau. Nors didesnė stirnų populiacija gali būti lyginama su didesne žala ūkininkams, tačiau tai nereiškia, kad galima populiaciją reguliuoti tokiu žiauriu būdu.
„Kiekvienas tikras ūkininkas, kuriam bent kartą gyvenime yra tekę susidurti su stirniukais pievose šienapjūtės metu, pripažins, jog tai tikrai nebuvo malonus įvykis jų gyvenime”, – papildo Ekosistemų apsaugos centro vadovas Petras Adeikis.
Jauni stirniukai, žalos laukams nedaro. Tačiau stirnos yra svarbi ekosistemos dalis – jaunikliai yra lengvas grobis plėšrūnams, todėl jų kiekis tiesiogiai koreliuoja su plėšrūnų populiacija. Taip pat, gamtoje kiekvienas žvėrelis turi savo vietą ir gyvenamą arealą. Kol jame yra stirnų, mažiau bus stambiųjų kanopinių žvėrių, tokių kaip elnių ar briedžių, kurie ūkininkų laukams gali padaryti nepalyginamai daugiau žalos.
„Lietuvos ūkininkai jau supranta, kas yra atsakingas ūkininkavimas. Laukai yra purškiami naktį tam, kad išsaugotume bites. Tam, kad būtų išsaugoti stirniukai, tereikia tik patikrinti lauką, o radus jauniklių, juos nugabenti į saugią vietą. Tad kviečiame visus prisijungti prie atsakingos šienapjūtės, ypatingai tuos, kurie turi termovizorinius dronus ar tilktį darančius medžioklinius šunis”, – sako LMŽD direktorius Laimonas Daukša.
Kaip vyksta stirniukų paieška?
Jauniklių galima ieškoti trimis būdais:
Vaikščioti per plavą ir ieškoti gyvūno. Stirnų jauniklius galima rasti ir stebint stirnų patelių elgesį. Ten, kur stirna sustoja ir ilgai stovi vietoje, žolėje gali būti paslėptas stirniukas. Lygiai taip pat patyrusios lapės ieško jų.
Su termo daviklius turinčiais dronais, skraidant virš planuojamo šienauti lauko anksti ryte, kol žolės dar nėra šilusios ir stirniukai savo šiluma išsiskiria iš vėsesnės aplinkos.
Trečias būdas – šukuojant lauką su pointeriais – medžiokliniais šunimis, kurie daro tilktį, arba paprasčiau sakant, sustingsta pamatę laukinį žvėrelį. Vienintelis dalykas, galintis apsunkinti šią užduotį, yra mažiems kiškiams ir stirniukams būdingas gynybos mechanizmas – visiškas savo kvapo nebuvimas. Tik paaugus šių gyvūnų kūnas turi savo kvapą, tačiau kol jie maži ir slepiasi žolėje, jie nekvepia.
Todėl LMŽD ieško medžiotojų, kurie galėtų padėti gegužės-birželio mėn. surasti laukuose stirniukus su termo dronais arba šunimis pointeriais, darančiais tilktį!
Galinčius prisidėti prie akcijos prašome kreiptis:
+37062684111
lietuvosmzd@yahoo.com
https://lmzd.lt/lietuvos-medziotoju-ir-zveju-draugija…/

Naujasis priedas. Medžioklės ginklai ir šaudymas
