Patirtis

Greenpeace turėtų atlyginti nuostolius inuitams0

Inuitų atstovė Aaju Peter, ginanti ruonių kilmės produktų prekybą, mano, kad neužtenka paprasto „atleiskite!“ už neigiamos kampanijos prieš ruonių medžioklę poveikį, kurį dabar patiria šios Arkties tautos. Anot jos, aplinkosaugos grupės, kurios pasipelnė iš šių kampanijų, turėtų sumokėti kompensaciją nukentėjusiesiems.

A. Peter, gyvenanti Kanados teritorijoje ir siuvanti produktus iš ruonių odos, teigia, kad pagal lėšas, kurias Greenpeace gavo per kelerius metus, kai buvo vykdomos akcijos prieš ruonių medžioklę, kiekvienas inuitas turėtų gauti po milijoną JAV dolerių. A. Peter pasirodė ir dokumentiniame filme Pikta inuitė (2016), kur pasakojo, kaip veikla, nukreipta prieš ruonių medžioklę, galiausiai padarė poveikį visai bendruomenei.

Greenpeace veiklą moteris prilygina sąmoningam kieno nors namų padegimui. Juk jeigu įrodoma kaltė, kaltasis turi kompensuoti nuostolius arba sėstis į kalėjimą. Pasak A. Peter, milijonas galėtų būti pradinė suma deryboms.

2014 metais Greenpeace Canada vykdomoji direktorė Joanna Kerr savo tinklaraštyje paskelbė, kad gailisi 1976 metų kampanijos, nukreiptos prieš ruonių medžioklę, taip pat pabrėžia neigiamą šios kampanijos kultūrinį ir finansinį poveikį inuitų bendruomenei. Pranešime J. Kerr teigė, kad savo žodžius patvirtins darbais. Ji taip pat nurodė, kad mintis sumokėti inuitams kompensacijas yra svarstytina, nors dėl pinigų sumos pokalbių dar nebuvo.

Susiję straipsniai

Greenpeace atstovė teisinasi, kad kampanijos buvo nukreiptos prieš pramoninį ruonių žudymą, o ne inuitus, nors dabar ji turi pripažinti, kad kai kurie inuitai vis dėlto užsiėmė ir tokio pobūdžio ruonių medžiokle. J. Kerr teigė, kad kai kurie inuitai visgi naudos ruonių kilmės produktus komerciniais tikslais, ir tai Greenpeace turi priimti ir gerbti.

Primename, kad dėl Greenpeace pradėtos kampanijos 2009 metais ES priėmė reglamentą, draudžiantį prekybą ruonių kilmės produktais ES viduje. Nors inuitams buvo numatyta išimtis, šis reglamentas ir kita veikla ne tik neigiamai paveikė finansinę bendruomenės padėtį, bet ir padarė didelių nuostolių žuvininkystei regionuose, kur anksčiau buvo plačiai medžiojami ruoniniai. Sumažėjus medžioklės apimčiai, padidėja populiacija ir kyla grėsmė žuvų ištekliams.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.