Patirtis

Meškos ne tik medų mėgsta…0

Nuotrauka: Daniel Diesenreither, unsplash.com

Šią vasarą Latvijoje ne kartą girdėta apie meškų nuniokotus bičių avilius, o neseniai žurnalas Medžioklė sužinojo, kad meška Alūksnėje užpuolė karvę. Deja, galvijas po įvykio turėjo būti užmigdytas.

Ūkio savininkė Iveta sakė, kad paties incidento nematė, tačiau tai, kad užpuolikė galėjo būti meška, rodė didžiulių nagų žymės ant karvės nugaros.

„Galvijai buvo aptvare, o ryte pastebėjome, kas nutiko, – telefonu sakė šeimininkė. – Karvę teko utilizuoti, nes jos nugara buvo suparalyžiuota. Greičiausiai sulaužytas stuburas. Jeigu per meškos išpuolį gyvūnas būtų nugaišęs, būtų buvę labai dideli nuostoliai. Pas mus tai ne pirmas kartas, kai pasidarbuoja meškos. Daugiausia jos nuniokoja avilynus, tačiau atvejų daugiau, negu pranešama oficialiai.

Sunku pasakyti, ką meška sugalvoja, ypač rudenį. Konkreti meška tikrai vietinė. Esu ją prieš kurį laiką pati mačiusi pamiškėje, ir uogautojai matė guolio vietą. Labai tikiuosi, kad meška nuspręs persikelti toliau nuo žmonių. Nenorėčiau, kad ji dar kartą ateitų.“
Apie įvykį informuota ir Latvijos gamtos apsaugos valdyba, ir Valstybinė miškų tarnyba.

Valstybinės miškų tarnybos medžioklės inžinierius Laimuonis Kliavinis sako žinąs apie šį įvykį. Specialisto teigimu, meškos Šiaurės Latvijoje nėra retenybė ir su jomis reikės išmokti sugyventi:

„Šiemet girininkijos teritorijoje jau registruoti trys atvejai, kai meška padarė nuostolių bitininkams. Du atvejai buvo Padedzėje ir vienas Smiltenėje, dar vienas suardytas avilys ir kitoje vietoje, tik šeimininkas oficialiai nepranešė.

Užpultas galvijas – įprasta. Pavasarį Markalnėje rasta sudraskyta jauna briedė. Girininko manymu, tai irgi meškos darbas. Jos juk plėšrūnės…

Susiję straipsniai

Sekant situaciją būtų galima sakyti, kad meškų turime užtektinai. Šeimininkams rekomenduoju savo nuosavybę saugoti leidžiamomis priemonėmis, pavyzdžiui, elektriniais piemenimis arba tvoromis, o apie įvykius pranešti valstybinėms tarnyboms. Jokiu būdu nereikėtų eiti aiškintis, kur meška nuėjo. Žmogui tiesioginis susitikimas su meška gali baigtis liūdnai. Su meškomis teks išmokti sugyventi ir jų paisyti.

Pats pirmą kartą mešką Latvijos ir Estijos pasienyje pamačiau 1981 metais. Kai papasakojau, niekas nenorėjo manimi tikėti. Šiuo metu žinių apie matytas meškas ir jų pėdsakus gauname dažnai. Fiksuota ir meškų su jaunikliais, vadinasi, meškos jau tapo vietinėmis ir gyvena kaimynystėje. Kalbėti, kad meškos į Latviją ateina ir išeina, buvo galima prieš dešimtį metų, bet ne dabar.“

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.