Medžioklės reikmenys

Graižtvinių ginklų dalys. Būna įvairių spynos sistemų0

Nuotrauka: Linda Dombrovska

Yra įvairių sistemų graižtvinių ginklų, įvairaus ilgio ir storio vamzdžių. Ką tai reiškia ir kam reikalingi tokie skirtumai?

Kiekvienas ginklų gamintojas siekia rasti konkrečius potencialius pirkėjus, ar tai būtų paprasti medžiotojai, ar sportininkai. vienam patinka klasikiniai dalykai, kitam – modernumas, o dar kitam prie širdies kas nors visiškai nepaprasto.

Klasikinė sistema (pvz., Tikka, Sako, Steyr-Mannlicher, Sauer, Merkel ir kt.) yra labiausiai paplitusi, tokių modelių siūlo praktiškai visi gamintojai. Paprastai klasikinė spynos rankenėlė atsilenkia 60 laipsnių kampu (jis gali skirtis priklausomai nuo gamintojo). renkantis ginklą atkreipiamas dėmesys į dantukų skaičių ant spynos: paprastai kuo jų daugiau, tuo rankenėlės kampas mažesnis ir ginklą galima pertaisyti greičiau. Tai labai saugi sistema, naudojama jau kelis dešimtmečius, nors kiekvienas gamintojas vis bando ją tobulinti.

Pliusai

– patikrinta, saugi sistema; siūlo praktiškai bet kuris gamintojas
– itin plačiai prieinama tarp
– ekonominės klasės gamintojų

Minusai

– reikia priprasti prie
– pertaisymo
– pertaisyti trunka ilgiau

Tiesioji spyna (pvz., Blaser R93, Blaser R8, Browning Maral, Merkel Helix). Tiesiosios spynos yra šiuolaikinis sprendimas, kad klasikiniu, o ne pusautomačiu karabinu būtų galima iššauti labai greitai. Tiesiosios spynos privalumas – jos nereikia kaip klasikinės pakelti į viršų ir tada patraukti į save. Tiesiąją spyną po šūvio ir išimant šovinį reikia patraukti tik į save. Blaser R8 privalumas ir tas, kad dėtuvė ir nuleistuko mechanizmas sujungti į vieną ir dėl to ginklas yra apie 10 cm trumpesnis, taigi ir lengvesnis. iš principo mechanizmas veikia kaip pusautomačio, tik po šūvio medžiotojas turi ranka spyną patraukti į save, kad ginklą pertaisytų.

Pliusai

– moderni sistema
– greita ir paprasta pertaisyti
– ginklas (priklauso nuo modelio) trumpesnis ir lengvesnis
– patikima ir patogi saugiklių sistema

Minusai

– ginklai nepigūs
– kai kuriais atvejais tiesioji spyna neatlaiko šūvio slėgio ir gali sužeisti šaulį (Blaser su savitaisiais šoviniais)

In-line Repeater, arba pompinis graižtvinis ginklas. Žinomiausias modelis yra Krieghoff Semprio – labai neįprastas ir įdomus ginklas. anot Krieghoff, šiuo modeliu jie metė iššūkį tradicijoms, pradėdami visiškai naują erą. Semprio naudoja atatrankos sukeliamą ergonominę ir kinetinę jėgą, kad pertaisyti būtų dar paprasčiau.

Remiantis šiuo nauju požiūriu į atatranką, į jos galią atsižvelgta kuriant naują medžioklinio karabino dizainą. Semprio pompinio ginklo pertaisymo principas paremtas atatranka. Šia prasme tai nėra klasikinė pompinio ginklo pertaisymo sistema, kai mechanizmas ranka pastumiamas į priekį. Semprio atveju būtent atatranka atjungia pertaisymo mechanizmą, intuityviai vesdama ranką į priekį. judesys į priekį išlaiko atatrankos energiją ir leidžia ginklą tvirtai išlaikyti prie peties.

Pliusai

– naujoviškas sprendimas
– dinamiška sistema

Minusai

– nepigus sprendimas
– reikia priprasti prie sistemos

Pusautomačiai graižtvavamzdžiai (Browning Bar, Sauer 303 ir kt.) veikia tokiu pačiu principu kaip pusautomačiai lygiavamzdžiai. Į dėtuvę dedamas tam tikras skaičius šovinių, iššaunama nuspaudžiant nuleistuką ir ginklas pertaisomas automatiškai. Kadangi pertaisant naudojamos išmetamosios dujos, reikia specialių modifikacijų, kad ant šio tipo ginklų užmontuotum duslintuvą. Dažniausiai ir kulkos skriejimo greitis yra mažesnis, ir dar nurodoma, kad pusautomačiai nėra tokie tikslūs kaip klasikiniai karabinai, tačiau tam įtakos turi įvairūs veiksniai. Pusautomatis turi kelis privalumus – galima šauti nepertaisant ginklo, o atatranka mažesnė. Vis dėlto pusautomačio mechanizmas sudėtingesnis, daugiau judrių dalių.

Pliusai

– šaudoma nepertaisant
– mažesnė atatranka

Minusai

Susiję straipsniai

– teisiniai apribojimai šovinių skaičiui dėtuvėje
– daug judrių dalių – didesnė gedimų galimybė
– sunkiau montuoti slopintuvą

Norite nusipirkti žurnalą internetu arba jį užsiprenumeruoti?

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.