Patirtis

FOTO+VIDEO Šaudymas į skriejančius taikinius. VG Šaudymo Akademija #20

Tekstas: Virgilijus Grybė
Nuotraukos: Kataryna Šterna

Šaudymas į skriejančius taikinius yra viena iš nedaugelio sporto šakų, kurioje gali dalyvauti ir varžytis tarpusavyje vyrai, moterys ir vaikai. Tai daro jį fantastišku šeimos pomėgiu.

Jei esate visiškai naujokas ir norite pamėginti, rekomenduojame užsisakyti kelias pamokas. Neprivalote turėti šautuvo licencijos, kad išmoktumėte šaudyti į molinius balandžius. Mūsų instruktoriai padės jums žengti pirmuosius žingsnius šiame nuostabiame sporte. Mes parinksime tinkamus ginklus, amuniciją ir aprangą. Norėdami gauti daugiau informacijos, skambinkite mums telefonu +370 656 05257.

Reikalinga įranga ir drabužiai:

1. Ausinės. Geriau akustinės ir dengiančios visą ausį. 50–500 Eur.
2. Akiniai, skirti šaudymui: Pilla, Castelani, Mueller Manching, Beretta, Browning, Perazzi. 5–1000 Eur.
3. Šaudymo liemenės: Castelani, Musto, Beretta, Browning. 70–400 Eur. Taip pat galima įsigyti pakabinamą šaudymo rankinę.
4. Ginklai: Beretta, Perazzi, Browning, Fair, Krieghoff, Fabarm ir t. t. 1500–12000 Eur.
5. Avalynė, žieminė ir vasarinė.
6. Apranga, žieminė ir vasarinė.
7. Seifas.
8. Dokumentai ginklo leidimui gauti. Leidimai sportui ir medžioklei.

Ginklo parinkimas

Kokį ginklą ir už kiek man nusipirkti? Tai dažnas klausimas, kai perkate pirmąjį ginklą. Visada patariu išleisti nuo 1000 iki 2000 Eur už pirmąjį ginklą, tada dauguma žmonių jį parduoda ir antrą kartą investuoja į brangesnį ginklą. Nesu šalininkas, kad ginklams būtų išleidžiama per daug pinigų. Skatinu žmones išleisti mažiau, kad jie galėtų panaudoti tuos pinigus amunicijai, taikiniams ir pamokoms. Kiekvieno biudžetas yra skirtingas, todėl išleiskite tiek, kiek jaučiatės patogiai.

Pirkti naują ar naudotą šautuvą? Siūlyčiau vis dėlto pirkti naują ginklą, jis turi garantiją ir visada galite grąžinti gamintojui. Jei perkate naudotą ginklą, tai siūlyčiau jį pirkti iš pažįstamo žmogaus.

Kiekvienas galvoja, kokio svorio turi būti ginklas, kokio ilgio turi būti jo vamzdis. Pasirenkant vamzdžio ilgį labai svarbu žinoti, kokią discipliną praktikuosime ir kokią šaudymo techniką naudosime. Svoris taip pat priklauso ir nuo šaulio technikos, disciplinos ir paties šaulio sudėjimo. Geriausias šautuvo balansas yra viduryje, jį greitai galime patikrinti. Tačiau visada reikia nuvažiuoti į šaudyklą ir pabandyti iššauti iš įvairių ginklų bei išsirinkti tą, kuris jums prie širdies. Tik vienas svarbus dalykas: kai matuositės ginklą, apranga turi būti tinkama, nevaržyti ir nebūti per stora.

Toliau dėl buožių. Daugelyje gamyklų dirba puikūs specialistai, kurie kiekvieną dieną galvoja, kaip jums padaryti tinkamą ginklą. Reikalinga reguliuojama buožė ar ne, klausimas labai svarbus ir reikalingas, nes buožė yra viena pagrindinių šautuvo dalių, kuri irgi prisideda prie tikslaus šaudymo.

Norėdami iškart įsitikinti, ar tinka buožė, pasidėkite šautuvą su buože sau ant bicepso, ta pačia ranka prilaikydami ir bandydami padėti smilių ant nuleistuko. Jis turi liestis prie odos ties antruoju piršto pagalvėlės trečdaliu. Taip pat galima įsitikinti ir dėl karabino buožės.
Paprasčiausias būdas nustatyti, ar jums ši buožė tinka
Nuotrauka: Kataryna Šterna

Smiliaus oda turi liestis prie nuleistuko ties antruoju pagalvėlės trečdaliu
Nuotrauka: Kataryna Šterna

Ji turi būti padaryta taip, kad vamzdžio ir žmogaus kūno padėtis būtų teisinga taikinio atžvilgiu. Jei žmogus teisingai prisideda šautuvą ir buožė tinkamai pagaminta, tai daugeliu atveju ji tiks visiems niekuo neišsiskiriantiems žmonėms, tačiau visada yra išimčių ir čia mums padės reguliuojama buožė. Taip, reguliuojama buožė visada padės ir ją visada galima grąžinti į pradinę padėtį. Buožpadžiai būna nuo 10–30 mm storio, juos reikia pasirinkti atsižvelgiant į buožės ilgį ir jūsų pageidavimus. Kuo storesnis, tuo atatranka bus mažesnė, juo galima ir truputį pareguliuoti buožės ilgį.

Dažnai paklausia, reikalingi ar ne vadinamieji čokai (skleistuvai, angl. choke). Aš esu šaudęs ir su čokais, tačiau geriausi mano rezultatai yra su fiksuotais čokais. Aš esu prieš šaulius, kurie prie kiekvienos aikštelės keičia čokus, tačiau jei jiems tai sukelia pasitikėjimo, tiek to. Kiekviena firma turi savo žymėjimą: žvaigždutės, įpjovos, raidės ir t. t. Labai svarbu sužinoti, ar su jūsų čokais galima šaudyti plieniniais šratais. Pasikeitus situacijai su švinu, tai bus labai aktualu. Ką patarčiau renkantis ginklą: neskubėti, pabandyti, pasitarti ir džiaugtis nusipirkus.

Dvivamzdis ar automatinis šautuvas šaudymui į skriejančius taikinius? Jei kalbant apie šaudymą į skriejančius taikinius, tai tinkamesnis yra vertikalus dvivamzdis šautuvas. Visose disciplinose leidžiama šaudyti ne daugiau kaip dviem šūviais į taikinį. Dvivamzdyje šautuve galima naudoti du skirtingus čokus.

Kalbant apie šaudymą medžioklėje, daugiau pranašumo turi pusautomatis ginklas. Jis turi daugiau šovinių, yra lengvesnis už dvivamzdį ir automatinis mechanizmas sugeria šūvio atatranką. Turint pakankamai žinių ir praktikos, šaudant medžioklėje juo galima pasiekti puikių rezultatų, tačiau jis labai nepatinka sportininkams, mat mėto tuščias tūtas į šalia stovintį šaulį.

Ką reikia žinoti renkantis pirmąjį ginklą? Šaudymo Akademija #2

Į ką atkreipti dėmesį ieškant pirmojo ginklo šaudymui į skriejančius taikinius?
Pokalbis su sportingistu Tomu Kovėra ir VG Shooting Academy įkūrėju, daugkartiniu tarptautinių šaudymo varžybų nugalėtoju Virgilijumi Grybė.

PRENUMERUOKITE Žurnalą iki 2023 metų pabaigos!

Susiję straipsniai

Naujas žurnalo numeris jau greitai prekyboje!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.