Medžioklės reikmenys

Bešvinė amunicija. Kokia situacija? Ką daryti uždraudus šviną?0

Nuotrauka: Iš archyvo

Jei kalbama apie ką nors nauja ir neišbandyta, medžiotojų bendruomenės reakcija paprastai būna atmetimas. Tai tinka kalbant ne tik apie moderniąsias technologijas, bet ir amuniciją. Šuo metu aktualus galimas visiškas švininės amunicijos draudimas Europos Sąjungoje. Aišku, dar negalime sakyti „op“, bet viskas rodo, kad Europos Komisija lėtai, bet užtikrintai krypsta to link.

Lietuvoje irgi svarstoma nuo 2021 metų uždrausti švininę amuniciją, tad medžiotojai jau dabar turėtų įsivertinti įvairias galimybes ir pasiūlymus, kad prireikus gebėtų prisitaikyti. Keliose šalyse amunicijos draudimas galioja jau seniai – tiek šratams, tiek graižtvinių ginklų kulkoms. Medžiotojus galima suskirstyti į dvi dideles grupes: vieni bešvinius šaudmenis naudoja jau ne vienus metus ir nesiskundžia, rezultatais yra patenkinti, o kiti į bešvinę amuniciją žiūri itin skeptiškai, minėdami savus argumentus. Teisios abi pusės, nes šiuo klausimu viskas nėra vien juoda ir balta. Svarbiausia – kiek esame pasirengę prisitaikyti ir priimti naujus nurodymus?

Atsispausdinkite ir padovanokite žurnalo prenumeratą 2023 metams!


Medžioklė

Švinas (Pb)

Švinas yra toksiškas. Jis neigiamai veikia beveik visus žmogaus organus. Labiausiai jis gali paveikti vaikus: sulėtėja reakcija, atsiranda silpnumas galūnėse (pirštuose, riešuose, čiurnose), kinta kraujo sudėtis (vystosi anemija), nukenčia ir inkstai bei reprodukcinė sistema. Remiantis daugybe tyrimų, švinas intensyviai kaupiasi augaluose, sodinukuose ir šalia kelio augančiuose medžiuose.

Švinas naudojamas gaminant akumuliatorius, amuniciją, vamzdžius, tarpiklius ir įvairius prietaisus, saugančius nuo radioaktyviosios spinduliuotės. Švino panaudojimo galimybės ir lėmė tai, kad dideli šios medžiagos kiekiai patenka į aplinką – atmosferoje yra apie 180 tūkst. tonų švino. Automobilių transportas laikomas vienu didžiausių taršos švinu šaltinių. Kadangi oro masės laisvai keliauja didelius atstumus, nenuostabu, kad pastaruoju metu net nuo pramoninių regionų nutolusiose srityse konstatuojama vis didesnė švino koncentracija (Grenlandijos ledynuose – iki 2 mg/kg, Barguzino biosferos rezervate – 1,2 mg/kg, Abramovo ledyne – 0,2 mg/kg).

Bešvinė amunicija brangesnė

Taip, tai tiesa. Graižtvinių ginklų bešvinė amunicija yra brangesnė nei švininė. Kainos skirtumas priklauso nuo gamintojo, pardavėjo ir amunicijos rūšies, bet nuo švininės amunicijos bešvinių šaudmenų kainos gali skirtis nuo keliasdešimties centų iki kelių eurų. Palyginus kainas medžioklės reikmenų parduotuvėse reikia pripažinti, kad bešvinė amunicija iš tiesų yra brangesnė.
Bešvinės ir švininės amunicijos (graižtvinių ginklų) kainų palyginimas įvairiose parduotuvėse

Pasiūla nedidelė

Bešvinę amuniciją siūlo praktiškai visi didieji amunicijos gamintojai, bet pasirinkimas nedidelis. Švininės amunicijos kulkų tipai – įvairiausi, bet bešvinės amunicijos situacija šiuo atžvilgiu daug prastesnė. Taigi švininės amunicijos pasirinkimas yra gerokai didesnis ir kulkos tipo, ir kulkos svorio atžvilgiu. Bešvinė amunicija dabar prieinama praktiškai visų kalibrų, nors su mažu kalibru ir galėtų kilti problemų. Norma siūlo Ecostrike, Lapua žinoma dėl savo Naturalis, RWS siūlo Evo Green, o Geco išleido Zero. Aišku, tai ne viskas, nes kiekvienas gamintojas turi savo variantų ir kasmet išleidžia įvairių sprendimų, bet kol kas galima užtikrintai sakyti, kad pasiūla ribota.

Kalibro apribojimai

Retas gamintojas turi ką pasiūlyti visiems kalibrams. Nors Lapua Naturalis yra vienas aktyviausių graižtvinių ginklų bešvinės amunicijos gamintojų, bet ir ši kompanija neaptarnauja visų kalibrų. Aišku, populiariausi kalibrai bus prieinami, bet bus tokių, kuriuos reikės arba taisyti pačiam, arba ieškoti kitų galimybių. Didžiausią problemą bendras švino amunicijos draudimas sukels būtent mažiems kalibrams, ypač .22 LR. Nors kulkų prasme būtų galima rasti sprendimą, tačiau didžiausia problema – patys ginklų vamzdžiai, kurie sukurti šaudyti minkštos medžiagos, t. y. švininėmis, kulkomis.
Bešvinių šaudmenų pasiūla įvairiems kalibrams

Bešvinės amunicijos privalumai

Nors nuomonė apie bešvinę amuniciją medžioklėje yra labai prieštaringa, esama kelių pranašumų. Pirma – ir svarbiausia – bešvinė amunicija yra daug ekologiškesnė. Aišku, galime kalbėti apie tai, kiek apskritai tos švininės graižtvinių ginklų amunicijos patenka į gamtą ir kokią žalą ji padaro. Vis dėlto pabrėžiama, kad šaudant bešvine amunicija keliamas mažesnis pavojus saugomiems paukščiams, kurie maitinasi medžiotojų paliktomis sumedžiotų gyvūnų liekanomis. Kaip dar vienas svarbus teigiamas veiksnys minima tai, kad bešvinė kulka po kontakto su gyvūno kūnu gali išlaikyti iki 98 proc. savo svorio, nors tai priklauso ir nuo kulkos konstrukcijos bei gamintojo. Paprastai skaičiuojama, kad švininė kulka išlaiko tik apie 65–75 proc. savo svorio.

Kai kulkos svoris sumažėja, padaryti pakankamą žalą sunku. Atsiveriant daugumos bešvinės amunicijos kulkų skersmuo padidėja 2–2,5 karto. Šis rodiklis panašus į švininės amunicijos, tačiau bešvinės kulkos sužeidimo kanalas yra didesnis, nes kulka išlaiko savo svorį. Skaičiuojama, kad bešvinė kulka gyvūno kūną kerta tiesia linija, priešingai nei švininis šaudmuo, kuris neretai sudaro J formos sužeidimo kanalą. Aišku, tai vėl priklauso nuo kalibro ir gamintojo. Vis dėlto yra ir nuomonė, kad susidūrusi su kaulu bešvinė kulka nesideformuoja. Nustatyta, kad kai kurios švininės kulkos negali padaryti žalos dideliems kaulams, todėl galima sakyti, kad mažesnės bešvinės kulkos šiuo atžvilgiu efektyvesnės.

Kodėl medžiotojai įtartinai žiūri į bešvinius šaudmenis ne tik lygiavamzdžiams, bet ir graižtviniams ginklams? Dauguma medžiotojų yra atradę savo kulką, kuri jiems veikia gerai, pagal visus reikalavimus. Ilgainiui susidarė nuomonė, kad bešvinė kulka yra tam tikras švininės pakaitalas, bet taip tikrai nėra. Renkantis bešvinę amuniciją reikia nepamiršti kelių aspektų:

1. Bešvinės kulkos lengvesnės

Renkantis bešvinę amuniciją bus sunku rasti tokio pat svorio kulką, kokio buvo ir švininė. Ir bešvinė kulka, kuri yra 20 proc. lengvesnė nei švininė, duos puikių rezultatų.

2. Taikyk į širdį ar petį

Bešvinė amunicija labai efektyvi, jeigu veikia kaulą ar skysčių pripildytus organus. Plaučiai pripildyti oro. Taikyk į širdį, ir net padarius nedidelę klaidą kulka padarys pakankamai žalos, kad gyvūną sustabdytų.

3. Prišaudyk taikiklį

Susiję straipsniai

Kaskart pasirinkus naują amuniciją ginklą reikia prišaudyti, nes skirtingų kulkų pataikymo vieta bus skirtinga. Todėl geriau pirmiausia išbandyti kulką ant popieriaus, o ne gyvūno.

Naujas žurnalo „Medžioklė“ numeris jau išėjo!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.