Patirtis

Ar šį sezoną limitas tikrai dar 50% didesnis?0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Portalas miske.lt praneša, kad šio sezono vilkų numatomas sumedžiojimo limitas – 282 vilkai.

Kol kas Aplinkos ministerija dar nepaskelbė oficialiai patvirtinto vilkų limito ir visi svarstymai grindžiami naujausių DNR tyrimų rezultatais.

Lietuvoje galioja prieš daugelį metų parengtas vilkų apsaugos planas. Pagal plano reikalavimus per šį medžioklės sezoną turėtų būti sumedžioti 282 vilkai.

Tačiau visi prisimename, kad pernai mokslininkų rekomendacija buvo sumedžioti 212 vilkų, bet ministerija pasirašė leisti tik 190 vilkų. Kaip bus šiemet?

Trumpai apie tyrimo rezultatus

Genetinių ir amžiau tyrimų pagrindu buvo nustatyta, kad sumedžioti jaunikliai (amžius iki 1 metų) dalijasi į 57 artimais giminystės ryšiais nesusijusias grupes (šeimas). Genetinių ir gimdų tyrimų pagrindu nustatytos 3 sumedžiotiems jaunikliams negiminingos patelės, kurios 2021 m. pavasarį turėjo jauniklių vadą. Vadovaujantis 2022 m. žiemos apskaitų pagal pėdsakus sniege medžiaga ir pranešimų apie vilkų buvimo (įvykusio laikotarpyje nuo 2021 m. rugsėjo 1 d. iki 2022 m. rugpjūčio 31 d.) registravimus visus metus (VSTT Biologinės įvairovės duomenų bazėje) pagrindu bei atsižvelgiant į biologiškai galimus šeimų teritorijų nutolimus buvo suskaičiuota atitinkamai dar 9 ir 18 atskirų vilkų šeimų. Apibendrinus rezultatus gauta, kad Lietuvos teritorijoje gyveno ne mažiau kaip 87 vilkų šeimos.

IŠPLĖSTINIŲ VILKŲ TYRIMŲ 2022 M.Galutinė ataskaita
Autore Dr. Renata Špinkytė-Bačkaitienė

Mariaus Čepulio komentaras apie populiacijos būklę

Kasmet artėjant medžioklės sezonui prasideda diskusijos ir ginčai, kiek vilkų reiktų sumedžioti. Kad jų populiacijos nereikia reguliuoti, kažkaip jau balsų nebesigirdi, na nebent tų, kurie visiškai nesigaudo situacijoj. Šiemet bus rekordiniai metai, tad noriu kiek plačiau apie tai parašyti. Žinau, kad po šito būsiu apkaltintas, kad vilkus išžudžiau, bet nu ką padarysi. OK nuo pradžių.

Nevyriausybinės organizacijos (Baltijos vilkas ir kt.), mokslininkai, medžiotojai, ūkininkai, ministerijos specialistai dar 2014 metais sukūrė vilko apsaugos planą (jį papildė 2018m), ir būtent pagal jį yra valdoma vilkų populiacija. Į detales nesivelsiu. Esmė tokia, kad vilkų populiacija palaikoma 32-62 šeimų ribose. Jei šeimų suskaičiuojama daugiau nei 62, tada limitas nustatomas prognozuojamam metiniam prieaugiui (šeimų skaičius dauginamas iš 3.25).

Vilkų sumedžiota buvo 2015 – 38, 2016,2017, 2018 – po 62, 2019 – 102, 2020 – 122, 2021-175, 2022 -192. Pernai, pagal vilko apsaugos planą turėjo būti skirtas 215 individų limitas, bet, kadangi šeimų buvo suskaičiuota ant ribos (63) tai buvo pasirinktas saugesnis variantas (nesilaikyta plano). Taip pat pernai buvo paminėta, kad jei populiacija augs, tai toliau bus vadovaujamasi anksčiau minėtu planu.

Tai šiemet populiacija dar paaugo ir ne vaikiškai – net 40%. Tai yra buvo suskaičiuotos mažiausiai 87 šeimos (jų yra daugiau, bet mokslininkai patvirtina mažiausią galimą kiekį, kurį gali pagrįsti duomenimis). Iš vienos pusės tai džiugu, iš kitos pusės jų sumedžioti irgi reikės ženkliai daugiau. Mokslininkai rekomenduoja 282 vilkų limitą. Tokį mes ir teiksim ministrui pasirašyti.

Ką reikia žinoti. Vilkų populiacija yra stabiliai auganti ir saugi. Visi, kas rėkė (ir dabar rėks), kad vilkai bus išnaikinti, švelniai tariant klydo. Atvirkščiai, vilkų daugėja ir dabar jau nėra rajonų, kur vilkų nebūtų. Genetinė jų įvairovė didėja, tik neramina rasti šunų/vilkų hibridai Vilniaus raj..

Susiję straipsniai

Ką reikia padaryti? Vilkų apsaugos planas jau paseno. Dabar turim daug daugiau duomenų ir žinių apie vilkus, nei plano kurimo pradžioje, ir, manau, galime jį pakeisti atsižvelgiant į esamą situaciją. Tai yra, tikrai Lietuvoje gali gyventi daugiau vilkų šeimų (ir gyvena). Juolab vilkų daroma žala ūkiams (nesigilinam į priežastis) jau kelinti metai išlieka panašiose ribose. Ir dar reikia spręsti valkataujančių šunų problemą (tiek dėl hibridizacijos, tiek dėl pavojaus faunai ir žmonėms).

Naujasis žurnalo priedas jau prekyboje!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.