Patirtis

.22 LR prieš .223 Rem. Kas geriau treniruotėms?0

Nuotrauka: Linda Dombrovska

Kokio kalibro ginklą geriau rinktis šaudymo treniruotėms? Pavyzdžiui, CZ 457 mažo kalibro karabiną ar karabiną .223 Rem kalibro? Tokį klausimą uždavė vienas žurnalo Medžioklė skaitytojas. Pabandysime atsakyti.

Pigi amunicija

Aiškina patyręs sportinis šaulys ir šaudymo instruktorius Aivaras Bundzenis: „Klausime bandyta sudėti į viena gana skirtingus dalykus. Šaudyti mažo kalibro ginklu visų pirma yra daug pigiau. Taip pat su tokio kalibro ginklu jau galima dalyvauti įvairiose varžybose tiek šaudant į nejudantį, tiek į judantį taikinį, ne tik treniruojantis vienam. Yra galimybė konsultuotis ir treniruotis vadovaujant patyrusiems instruktoriams. Didžiausias šio kalibro ginklo privalumas – pigi amunicija. Už tą pačią pinigų sumą galima iššauti daug daugiau kartų. Vienas šovinys kainuoja 10–20 centų. Bet aš tikrai nesižaviu šio kalibro pusiau automatinėmis versijomis.“

Sportinis šaulys ir šaudymo instruktorius Aivaras Bundzenis
Nuotrauka: Linda Dombrovska

Tokio kalibro ginklu galima šaudyti tiek stovint iš rankos, tiek iš gulimos padėties. Ginklui galima pridėti atramines kojeles, atitinkamą optinį taikiklį ir įvaldyti tolimojo šaudymo įgūdžius. Turint omenyje daugumos šaudyklų ilgį (trumpumą), galimybės su mažo kalibro ginklu yra tikrai labai plačios. Šaudant tokio kalibro ginklu 300 metrų atstumu, reikėtų atsižvelgti į tuos pačius niuansus, kaip ir su galingesniais kalibrais daug didesniu atstumu. Kulkos trajektorija yra pakankamai išlenkta, o lengvą ir lėtą kulką labai veikia vėjas.

Su mažu kalibru galima tinginiauti

„Tačiau nors šis kalibras turi daug gerų savybių, netrūksta ir didelių trūkumų. Mažo kalibro ginklo šūvis (procesai, vykstantys iki akimirkos, kai kulka išskrenda iš vamzdžio) savo esme yra labai panašus į šūvį… šautuvu. Šie procesai yra labai lėti palyginti su greitaisiais graižtvinių šautuvų kalibrais. Mažo kalibro ginklo kulkos greitis yra ikigarsinis – apie 320 metrų per sekundę. O .223 Rem kalibro atveju kulkos greitis yra apie 1000 metrų per sekundę.
Norint tiksliai pataikyti į taikinį, mažo kalibro ginklą reikia laikyti nejudantį tol, kol nutils šūvis… Ilgiau treniruojantis galima pajusti visus ginkle vykstančius procesus: dūžiklio smūgį į kapsulės kraštą, parako užsidegimą, momentą, kai kulka įstumiama į vamzdžio laibgalius. Ir tik tada prasideda atatrankos impulsas.

Tą akimirką, kai dūžiklis trenkia į kapsulės kraštą, ginklas jau sujuda. Kai kulka atmušama į laibgalius, ginklas pamušamas žemyn. Atatrankos impulsas yra nuožulnus ir stumia ginklą atgal į petį. Visą šį laiką svarbu, kaip ginklas suimtas. Kad šaudant iš rankos nebūtų nurovimo, reikia įsitempti ir priešintis tam, kas vyksta su ginklu. Dar vienas sprendimas – ginklą laikyti laisvai ir… iš naujo sureguliuoti taikiklį. Iš 50 metrų tai bus 4–5 centimetrai. Tai, žinoma, priklauso individualiai nuo kiekvieno ginklo“, – aiškina A. Bundzenis.

Be to, dėl mažo kalibro ginklo galima tinginiauti… Tai reiškia, kad laikant ginklą nereikia atsižvelgti į atatranką, kaip su galingesniais ginklais. Todėl treniruotis su mažo kalibro ginklu norint paskui šaudyti galingesniu ginklu yra ne visai teisinga. Galingesnių kalibrų atveju ginklą reikia suimti ir laikyti visiškai kitaip. Reikia perjungti protą, o tai nėra paprasta.

Mažas, bet rimtas karabinas

„.223 Rem kalibro ginklus jau galima vadinti rimtais mažaisiais karabinais. Jie puikiai tiks treniruotėms, bet šaudyti kainuos brangiau. Perkant 100 šovinių pakuotę vienas šovinys kainuos mažiausiai 55 centus. Pasirinkus tokį kalibrą galima visavertė treniruotė su bėgančiu briedžiu, bėgančiu šernu. Šiuo metu medžioklėje su varovais tai aktuali tema – reikia mokėti gerai šauti į judantį taikinį.

.223 Rem bus optimaliausias treniruočių variantas. Šaudant tokiu ginklu pojūčiai bus maksimaliai panašūs į šaunant tradiciniais medžioklės kalibrais. Kulkos greitis ir atatrankos impulsas verčia išmokti valdyti ginklą, laikyti jį pakankamai tvirtai. .223 Rem atveju netikslumas atsiras ne dėl lėto proceso, nes jis kaip tik labai greitas, o dėl to, kad nepakankamai tvirtai laikomą ginklą iš vietos išmuš atatrankos impulsas. Bet tai galima išmokti valdyti.

Nėra vieno atsakymo į klausimą, kokio kalibro ginklas geresnis treniruotėms. Kiekvienas turi pasirinkti pats, atsižvelgdamas į visus už ir prieš. Taip pat tai, kad mažo kalibro ginklu greičiausiai bus galima tik treniruotis šaudyti, o .223 Rem kalibro ginklu galima ir medžioti smulkesnius medžiojamuosius gyvūnus“, – sako A. Bundzenis.

INFORMACIJA

.22 LR
Kulkos svoris: 2,6 g
Kulkos greitis: 315–385 m/s
Kulkos energija: 129–193 J

.223 Rem
Kulkos svoris: 3,36–5 g
Kulkos greitis: 815–1040 m/s
Kulkos energija: 1661–1864 J

Įsigykite naujausią žurnalo numerį internetu!

Susiję straipsniai

Naujasis priedas. Medžioklės ginklai ir šaudymas

LA.lv