Patirtis

Žąsys labiau pakvaišusios nei moterys – jos neprognozuojamos0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Tekstas Egidijus Žukas

Nuo senų senovės žąsis yra labai vertingas paukštis: mėsa, pūkai, Romos gelbėjimas, liaudies medicinos plačiai naudojami taukai ir delikatesinis žąsų kepenų paštetas foie gras, taip pat neprilygstamas kepsnys. Tai tik keletas faktų, liudijančių, kad žąsis buvo ir yra gerbiama. Žąsų medžioklė yra tikras iššūkis, reikalaujantis ne mažiau įgūdžių ir sėkmės nei trofėjų medžioklė.

Vienas medžiotojas iš Saremos apie žąsis pasakė trumpai: „Medžioju jas jau 30 metų, bet vis dar nesupratau, kas tiksliai joms patinka ir ko jos nori. Baisiau nei moterys – žąsys yra visiškai neprognozuojamos.“

Apie žąsų medžioklės ypatumus šį kartą nekalbėsime, nes kiekvienas medžiotojas turi savo receptą, kaip susidoroti su žąsų apsukrumu – jos pastebi net visiškai užsimaskavusį medžiotoją. Taip pat nekalbėsime apie maskavimosi ir viliojimo technologijų pasiekimus. Šį kartą papasakosime apie patį viliojimą – jeigu žąsų medžioklė patiks, tai nežinia ar kada nors atsibos, nes jas medžioti norisi vėl ir vėl.

Kas daugelį metų organizuoja žąsų medžioklę per rudens skrydžius, jau seniai suprato, kad net geriausiai suplanavus, suorganizavus ir esant puikioms oro sąlygoms, sėkminga medžioklė dar negarantuota. Nežinoma, kas žąsims liepia skristi ar neskristi, būti aukštai ar žemai, maitintis ar ne… Tai tiesiog medžiotojo sėkmė – būti tinkamoje vietoje tinkamu laiku, ir būtent tai yra priežastis, kodėl žąsų medžioklė yra įdomi, patraukianti net išrankiausius medžiotojus ir išlaikanti intrigą.

Kodėl medžiotojai dažnai nieko nepeša, nes žąsys nelauktai skrenda ten, kur niekas nesitiki, arba kodėl kitąkart pavyksta karališka medžioklė su pavydėtinais laimikiais, dėl kurių kiekvienas sezonas laukiamas su viltimi šią sėkmę pakartoti? Toks kartas įsirėžia atmintyje visam gyvenimui, ir kiekvienas ruduo su gervių riksmais ir žąsų gagenimu kaip magnetas traukia į pelkę, ežerą ar lauką, kur tik medžiotojas tikisi sulaukti šio nepakartojamo momento.

Puiki žąsų medžioklė ir pavasarį – tik tada reikia keliauti į Kanadą ar Rusiją, kur jų medžioti nedraudžiama. Islandijoje leidžiama medžioti ir rudenį, ir pavasarį.

Europoje žąsys medžiojamos tik per rudens skrydžius. Geriausios datos metai iš metų keičiasi, viskas priklauso nuo oro sąlygų: kai ima šalti Rusijos ir Suomijos šiaurėje, gera žąsų medžioklė pavyksta Estijoje ir jos salose. Šiuo atžvilgiu Europoje pralaimime, nes jų skrydžiai dažnai trunka tik kelias dienas, kai tūkstančiai žąsų nepasiekiamame aukštyje migruoja į pietus, o Vidurio ir Pietų Europoje medžioklė tęsiasi iki Naujųjų metų ar net ilgiau, nes šiuose kraštuose žąsys žiemoja. Žąsys medžiojamos Grenlandijoje, Argentinoje ir Afrikoje.

Komercinėje žąsų medžioklėje nėra nustatyto mokesčio, mokama už medžioklės organizavimą ir priežiūrą – tai priklauso nuo medžioklės vietos ir pasirinkto aptarnavimo lygio, tačiau už sumedžiotus paukščius mokestis neimamas. Dar paminėtina, kad norinčiųjų yra daug, o viltingiausios dienos geriausiose vietose rezervuojamos jau prieš metus.

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Prisimintinos smulkmenos, keliaujant medžioti žąsų

Žąsys medžiojamos maitinimosi ar miegojimo vietose, taip pat skrydžių maršrute iš maitinimosi vietų į miegojimo vietas ir atvirkščiai, taip pat vietose, kuriose paukščiai ilsisi.

Mėgstamiausios vietos yra nupjauti javų laukai, želmenys, didelės plačios pievos, atviros samanynės, ežerai, jūra.
Paprastai žąsys niekada netupia ant nepjautų pievų su ilgomis žolėmis.

Pulke visuomet būna vienas ar keletas sargų, kurie saugo aplinką.

Prieš pulkui pakylant skristi, maršrutą praskrenda viena ar kelios žvalgės, kurioms iš paskos seka visos kitos, jeigu nieko pavojingo nepastebėta.

Žąsų skrydžio greitis gali pasiekti 23–28 metrus per sekundę, dažnai pasitaiko klaidų apskaičiuojant lenkimą.

Įranga ir medžioklė

Imitacinės žąsys ar profiliai – bent 25–30, čia tiks principas kuo daugiau – tuo geriau, viliojimui galima naudoti ir sumedžiotas žąsis, teisingai jas padėjus. Imitacines žąsis patariama išdėlioti galva prieš dominuojantį vėją.

Imitacijos žąsų balsams pamėgdžioti.
Veido kaukė ar taktinės spalvos veidui užmaskuoti, nes žąsys iš tolo ir lengvai pamato šviesius medžiotojų veidus, o tai dažnai yra nesėkmės priežastis.
Maskavimosi tinklas slėptuvei. Slėptuves patariama daryti uždaras iš viršaus, su galimybe numesti tinklą šaunant.
Kamufliažinė apranga su aplinkos foną atitinkančiomis spalvomis.
Sudedamas suoliukas, termosas su arbata ar kava.
Atitinkama amunicija – pradedant Nr. 1 šratais, rekomenduojami šratai konteineryje, bet nepatariama naudoti grankulkių, kurios paukščius pernelyg sužaloja.

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Stenkitės šauti iš šonų ar užnugario, nes šaunant iš priekio net didesni šratai ir mažos grankulkės nepereina per tankias krūtinės plunksnas.
Nejudėkite, kol žąsis nepriskrido šūvio atstumu, nes jos puikiai pastebi net menkiausią judesį.
Jeigu pasiėmėte medžioklinį šunį, pasirūpinkite jo maskavimu.
Sužeistos žąsys bėga labai greitai ir puikiai slepiasi. Prireikus jos gali įkrėsti net vidutinio dydžio šuniui, tiesiogine prasme atmušdamos šuniui norą kada nors prie jų artintis.
Kišeninis ar galvos žibintas.
Medžiojant dideliuose ežeruose ar pelkėse, pravers GPS imtuvas ar kompasas, nes tirštoje rudens migloje ir tamsoje lengva pasiklysti.
Taip pat primenu, kad Lietuvoje draudžiama medžiojant naudoti magnetofonus ir kitokius balso įrašus.

Įdomūs faktai apie žąsis

Žąsys visuomet grįžta į savo gimtąją vietą. Migruojanti žąsis gali nuskristi net 1 000 km per dieną.
Vidutinė žąsies gyvenimo trukmė yra 25 metai.
Žąsų repertuare yra bent 10 garsų, kuriais jos susikalba pagal situaciją.
Manoma, kad žąsys laikosi monogamijos iki pat partnerio mirties.
Žąsies regos diapazonas yra daugiau kaip 180 laipsnių – vertikaliai ir horizontaliai.

Vaizdo įrašas ir VIDEO RECEPTAS

Ką duos medžiotojų ir ūkininkų bendradarbiavimas? Pokalbiai apie medžioklę #50

PRENUMERUOKITE Žurnalą iki 2023 metų pabaigos!

Susiję straipsniai

Naujas žurnalo numeris jau greitai prekyboje!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.