Patirtis

Lokys vėl siautėja Ignalinos rajone: galimai tas pats smaližius grįžo prie bičių0

Šiemet vis dažniau pasirodo pranešimų apie žmonių pastebėtas meškas. Viena jų neseniai užfiksuota netoli Ignalinos – moteris ją nufilmavo besidarbuojančią sodyboje.

„Šią savaitę mūsų sodyboje sulaukėme netikėtų svečių – vakar užklydo briedis, o šiandien – meška! Ir dar vidury dienos! Aišku, būtų maloniau, jei svečiai elgtųsi mandagiau“, – socialiniuose tinkluose dalinosi Aušrinė Gertrūda Ambrazevičienė, kuri nufilmavo mešką Ceikinių apylinkėse, Ignalinos rajone.

Vaizdo įraše matyti, kaip lokys apverčia bičių avilį, tačiau, kai šeimininkas garsiai sušunka, gyvūnas nustebęs sustoja, o paskui sprunka.Sodybos šeimininkės teigimu, gyvūnas didesnės žalos nepadarė – tikriausiai ieškojo maisto.

Manoma, kad tas pats gyvūnas buvo matytas šioje vietovėje ir anksčiau. Viename iš atvejų meška tris naktis lankėsi bitininko bityne, sunaikindama 12 avilių. Po to, kai šeimininkams pavyko ją išvyti, gyvūnas persikėlė apie penkis kilometrus toliau ir pradėjo niokoti kaimyninio bitininko bityną. Vėliau meška buvo užfiksuota ir vienkiemio sodyboje, kur ją naktį nufilmavo vaizdo stebėjimo kamera, vaikštinėjančią po kiemą ir ieškančią maisto.

Kovo 9–10 dienomis viena meška buvo užfiksuota Vilėkų kaime, taip pat Ignalinos rajone. Gali būti, kad tai tas pats gyvūnas. Balandžio 30 dieną pasieniečiai Pavoverės užkardoje pranešė užfiksavę, kaip naktį iš Baltarusijos į Lietuvą atėjo meška. Ji pateko į Valstybės sienos apsaugos tarnybos stebėjimo sistemų akiratį Švenčionių rajone.

Balandžio pradžioje Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija pranešė apie pirmą kartą Lietuvoje užfiksuotą meškiuką. Jauniklį Kupiškio rajone, Mirabelio miške, nufilmavo gamtininkas Laimonas Kiaulėnas.

Šie įvykiai pabrėžia būtinybę imtis priemonių gyventojų saugumui užtikrinti ir meškų elgesio stebėsenai stiprinti.

Su šakėmis prieš lokius, sienos pažeidėjai ir pirmasis meškiukas. Miško naujienos #2

Ką daryti sutikus lokį? 10 patarimų

Nustatyta, kad rudojo lokio bėgimo greitis bėgant nuo pavojaus ar vejantis grobį svyruoja nuo 56 iki 64 km/h, plėšrūnas tokį greitį gali išlaikyti kelių šimtų metrų distancijoje.

1. Susidūrus su lokiu svarbiausia išlikti ramiam ir nepanikuoti.

2. Lipimas į medį įvarys žmogų į aklavietę. Skirtingai nuo kitų, rudasis lokys kaip rūšis išsivystė aplinkoje be medžių, bet tai nereiškia, kad jis nemoka jais laipioti. Dėl tvirtų letenų su 7–10 centimetrų ilgio nagais lokys puikiai ir greitai gali užsiropšti medžio kamienu bėgdamas nuo grėsmių, žaisdamas ar medžiodamas.

3. Jokiu būdu negalima šerti lokio. Kai gyvūnas pripranta gauti maisto, supranta, kad žmogus jam nepavojingas. Mūsų šalyje tikrai taip yra, nes ši rūšis yra saugomų sąraše, lokio baimė žmonėms dingsta. Jei apylinkėje pastebėti lokiai, niekada nepalikite maisto lauke, o šiukšlių konteinerį laikykite užrakintą. Užteks vieno karto, kad lokys pradėtų grįžinėti ten, kur rado ko nors ėdamo.

4. Lokio labai gera klausa. Vaikščiojant gamtoje rekomenduojama retkarčiais padainuoti ir kalbėti, net jei esate vienas. Jei jūsų vietovėje buvo aptikta lokių buvimo požymių, į gamtą geriau eikite su kompanionu. Grybaujant galima naudoti palyginti garsiai įjungtą radiją. Drąsiai stokite ant sausų šakų. Jų traškėjimas signalizuos lokiui, kad artėja žmogus. Bet koks žmogaus keliamas triukšmas lokiui duos laiko nueiti ir išvengti susitikimo su ruduoju.

5. Jei miške matote lokio jauniklių, jums gresia rimtas pavojus. Netoliese būtinai yra jų motina, kuri gins savo vaikus. Jokiu būdu negalima prie jauniklių artintis, jų fotografuoti. Geriausia – lėtai trauktis atbulomis ta kryptimi, iš kurios atėjote. Jei netyčia atsidursite tarp motinos ir jos jauniklių, lokė greičiausiai puls pavojaus šaltinį.

6. Lokys guolį įprastai suka nuo rugsėjo iki lapkričio. Jis gali būti po didele egle, po nuvirtusiu medžiu, ant kalvos ar natūraliame urve. Jei jūsų šuo rado lokio guolį, judėkite tolyn ir bandykite jį pasišaukti. Jei lokys pabunda ir puola, žmogui gresia didelis pavojus, bet šuniui – dar didesnis. Lokys greičiausiai nukreips dėmesį į šunį ir žmogus turės laiko pasišalinti. Tikimybė, kad šuo žus, yra labai didelė. Ypač, jei tai ne medžioklinis šuo, neužtektinai vikrus ar energingas. Nors, jei kalbėtume apie gyvūnų bėgimo greitį, šuo gali pabėgti nuo meškos, nes sprinte, priklausomai nuo veislės, šuns bėgimo greitis yra 45–70 km/h.

7. Radus lokio sumedžiotą gyvūną, reikia pasišalinti. Plėšrūnas paprastai yra kažkur netoliese ir gali pulti gindamas savo grobį. Lokiai dažnai užkasa grobį ir grįžta prie jo vėliau. Bet kokiu atveju turite būti labai atsargūs ir būtina kuo greičiau pasišalinti.

8. Didžiąją metų dalį lokys keliauja iš vienos vietos į kitą tamsoje arba prieblandoje. Vasarą ir ankstų rudenį jį galima sutikti ir dieną uogynuose bei avižų laukuose. Todėl dažniausiai su šiuo stambiuoju plėšrūnu susiduria ne medžiotojai, o grybautojai ir uogautojai. Einant rinkti miško gėrybių, rekomenduojama neštis radiją ar eiti su draugais ir garsiai kalbėtis. Tada lokys net nesiartins. Negalima fotografuoti lokių ir siūlyti jiems ko nors ėsti. Jokiu būdu nepalikite maisto miške. Lokys greitai supras, kad iš turistų ar uogautojų, grybautojų gali gauti maisto, nebebijos ir vis drąsiau artinsis prie kiekvieno žmogaus. Jei sutinkate lokį ir esate priversti trauktis, nepalikite surinktų uogų ir grybų. Lokys supras, kad žmogus su pintine yra maisto šaltinis…

9. Vietose, kur buvo pastebėta lokių, neleiskite šuniui bėgioti palaidam ir be priežiūros. Laisvai klajojantis šuo anksčiau ar vėliau susidurs su lokiu. Jei išgirdote piktą šuns lojimą ir kovos triukšmą,, traukitės šalin ir bandykite rasti atviresnę vietą. Kai šuo bėgs nuo lokio, jis ieškos apsaugos pas žmogų, o plėšrūnas gali sekti paskui. Jei būsite atviroje vietoje, didesnė tikimybė, kad meška neišlįs iš medžių priedangos. Be to, galėsite geriau sekti tai, kas vyksta.

10. Lokys įspėja atsistodamas ant užpakalinių kojų ir prieš puldamas garsiai riaumoja. Lėtai atsitraukite ir kalbėkitės su lokiu ramiu tonu. Jei įmanoma, atsitraukite ne tiesiai šalin, o įstrižai. Klykiantį ir garsų balsą lokys supranta kaip agresiją. Nemojuokite rankomis, o laikykite jas prie šonų, kad atrodytumėte didesnis. Nežiūrėkite lokiui į akis. Gyvūnams akių kontaktas reiškia kvietimą kautis. Nelipkite į medį, nes lokys tai daro daug vikriau ir greičiau nei jūs.

Jei vis dėlto atsitinka blogiausia ir lokys užpuola, atsigulkite vaisiaus poza, saugodami pilvą, kaklą ir galvą. Apsimeskite mirusiu. Bėgti nėra prasmės, nes lokys vis tiek yra greitesnis.

Naujausias žurnalo numeris jau čia!

Susiję straipsniai

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.