Medžioklės reikmenys

Turkų Arttech pusiau automatinis karabinas Prima SP – dvigubai greitesnis už įprastą0

Pas mus Turkijos gamintojo Arttech Defence ginklai nėra žinomi. Man pasisekė tokiu pamedžioti medžioklėje su varovais Ispanijoje, kur, pasak vietinių medžiotojų, šio prekių ženklo karabinai ir lygiavamzdžiai yra visai paplitę. Atsiliepimai taip pat buvo teigiami.

Mūsų šalyje atsiliepimai apie Turkijoje pagamintus ginklus skiriasi. Dauguma į juos žiūri neigiamai, nes turi blogos patirties su šaudymo galimybėmis, o gana greitai remonto prašosi net visiškai nauji ginklai. Reikia atminti, kad ne kilmės šalis, o gamintojas, jo požiūris į gamybos procesą lemia kokybę. Kinijoje taip pat gaminama labai kokybiškų ir patikimų prekių, tik jos nėra pigios ir rinkoje nesimėto.

Taigi yra keturi Arttech Prima SP modeliai, kurie skiriasi buože: Prima SP Synthetic – juoda sintetine buože, Prima SP Blaze – sintetine oranžine kamufliažine buože, Prima SP Forest – 3D kamufliažine buože, ir labiau išsiskiriantis variantas Prima SP Wood – turkiško riešutmedžio buože.

Ginklas labai malonus laikyti rankose. Išbandžiau du – juodą ir miško kamufliažo. Iš esmės skirtumo nebuvo. Ginklas yra lengvas ir gerai subalansuotas, todėl jį lengva prisidėti prie peties. Įdomu tai, kad šioje medžioklėje dalyviai galėjo rinktis tarp raudonojo taško, optinio ir atvirojo taikiklių.

Medžioklėje su varovais kalnuose medžioti karabinu su atviruoju taikikliu nėra didelė problema. Belieka tik sulaukti tinkamo momento, kai šernas pakankamai priartės, ir paleisti šūvį. Viskas vyksta labai greitai, reljefas dažnai uždengia tolimesnes kraštovaizdžio dalis ir šūvis galimas tik iš labai netolimo atstumo. Ten užtenka atvirojo taikiklio, kuris yra labai lakoniškas, su stiklo pluošto taškeliais. Ant kregždės uodegos yra du žali taškai, o ant taikiklio vamzdžio gale – vienas raudonas.

20231216_171609 Atvirasis taikiklis: ant kregždės uodegos – du žali taškai, o ant taikiklio – vienas raudonas
Apkaba įdedama iš apačios lengvai spragtelėjus. Ją laiko du spaustukai, kuriuos reikia suspausti iš šonų, kai nori apkabą iš ginklo išimti. Dėl to apkaba neiškrinta padėjus ją ant atramos.

Vamzdis pagamintas iš 1.4140 QT plieno. Vamzdis ir dėžė yra juodinti, padengti antikorozine danga. Galimi trys skirtingo ilgio vamzdžiai: 51, 56 ir 61 cm.

Pagrindinis privalumas yra tiesi spyna, dėl kurios dvigubai greičiau nei su įprastos spynos karabinu galima perkrauti ginklą. Sistema panaši į ginklą Browning Maral ir veikia žaibiškai. Prima SP spyna nuo brauningo skiriasi ilgesne sąsaga ir gerokai didesniu rutuliuku, kurį lengviau suimti. Tokia spyna idealiai tinka medžioklės su varovais ginklui ir dėl jos ginklą galima žaibiškai perkrauti ir sėkmingai sumedžioti šernus tose vietose, kur jie juda būriais.

Pasak ispanų kolegų, Prima SP yra populiarus ir patikimas ginklas, o garantinio remonto atvejų pasitaiko labai retai. Kaina svyruoja nuo 1500–2000 eurų, nepriklausomai nuo apipavidalinimo. Ginklai gaminami trijų populiariausių kalibrų.

Kas yra Arttech?

Arttech istorija prasidėjo 1940-ųjų pradžioje, nedideliame Trabzono kaimelyje, Turkijoje, Juodosios jūros regione, kur nedidelėse dirbtuvėse buvo gaminami vienvamzdžiai šautuvai, pistoletai ir rankiniai įrankiai. 1976 m. savininkai – trys broliai – nusprendė persikelti į Stambulą, kad pradėtų modernių ginklų gamybą.

1989 m. buvo įkurta legendinė kompanija Vursan, kuri Turkijoje pradėjo gaminti pirmąjį pusiau automatinį šautuvą, tiekė atsargines dalis karinėms įmonėms, gamino 9 mm pusiau automatinį pistoletą ir aktyviai veikė gynybos pramonėje. Dvejus metus įmonė buvo Beretta Holding partnerė, tačiau 2001 m. Artkinų šeima pasitraukė iš šios partnerystės ir įkūrė Arttech Kalıp Sanayi Ticaret A.Ş.

Šiuo metu tai viena žinomiausių formų gamybos įmonių Europoje ir, remiantis IDDMIB (Stambulo juodųjų ir spalvotųjų metalų eksportuotojų asociacijos) duomenimis, buvo apdovanota kaip viena pirmųjų 1000 metalo apdirbimo eksportuotojų Turkijoje.

Arttech filosofija – būti pirmiesiems, todėl įmonė pradėjo gaminti novatoriškus tiesių spynų pusiau automatinius karabinus. Būdama ISO sertifikuota įmonė, valdoma jau trečios šeimos kartos ir skaičiuojanti dešimtmečių patirtį šaunamųjų ginklų gamyboje, Arttech siekia tapti šios srities lydere. Šiuo metu įmonė turi atstovybes 22 pasaulio šalyse, įskaitant Afriką ir Pietų Ameriką.

Įsigykite naujausią žurnalo numerį internetu!

Susiję straipsniai

Naujasis priedas. Medžioklės ginklai ir šaudymas

LA.lv