Patirtis

Trumpo noras reformuoti valdžią griauna gamtos apsaugos sistemą ir smarkiai veikia medžiotojus bei žvejus0

Šaltinis: Outdoorlife.com

Masiniai federalinių agentūrų biudžeto mažinimai ir jų sukeltas neapibrėžtumas gali lemti viešųjų teritorijų praradimą, sustabdytą gamtos apsaugos finansavimą ir nutrauktus laukinės gamtos tyrimus.

Pastarųjų mėnesių įvykiai rodo rimtus Amerikos gamtosaugos infrastruktūros pažeidimus. JAV Miškų tarnybos darbuotojų atleidimai paliko kai kurias nacionalinių miškų teritorijas su vos vienu ar dviem prižiūrėtojais. Nacionalinių parkų tarnybos atstovai perspėja, kad dėl personalo sumažinimo jie negalės susitvarkyti su vasaros lankytojų antplūdžiu. O JAV Žuvų ir laukinės gamtos tarnybos juodakojų šeškų atkūrimo programos finansavimo mažinimas gali lemti šios rūšies išnykimą.

Administracija planuoja dar labiau sumažinti biurokratiją ir perkelti agentūras, o tai gali reikšti iki 30 % darbuotojų skaičiaus mažinimą Nacionalinių parkų tarnyboje. Buvęs JAV Žuvų ir laukinės gamtos tarnybos direktorius Steve’as Williamsas šiuos veiksmus vadina „kvapą gniaužiančiu nekompetencijos lygiu“, kuris gali turėti ilgalaikių pasekmių.

Šaltiniai teigia, kad šios reformos yra dalis platesnių vyriausybės pertvarkymo pastangų, tačiau jos jau dabar daro neigiamą poveikį gamtosaugos projektams. Pavyzdžiui, vadinamieji „pagrindiniai partnerystės kontraktai“, kuriuos finansavo Bideno administracija ir kurie nukreipė daugiau nei 100 mln. dolerių nevyriausybinėms gamtosaugos organizacijoms, buvo laikinai sustabdyti. Nors kai kurie iš šių projektų buvo atnaujinti, neaišku, kiek ilgai jie galės tęstis.

Medžiotojai ir žvejai taip pat pajus neigiamas pasekmes, nes dėl finansavimo sumažinimo gali būti vėluojama pervesti lėšas valstybinėms laukinės gamtos ir žuvininkystės programoms. Šie vėlavimai gali sutrikdyti gamtosaugos projektus, viešųjų žemių įsigijimus, medžiotojų mokymus ir infrastruktūros plėtrą.

Dar viena problema – federalinių grantų stabdymas dėl papildomų patikrų. Pavyzdžiui, jei paraiškoje vartojamas tam tikras „probleminis“ žodis, ji gali būti automatiškai pažymėta peržiūrai, o tai gali lemti ilgalaikius finansavimo sutrikimus.

Vyriausybės vykdomi biudžeto mažinimai taip pat paveikė mokslinius tyrimus. Dauguma bendradarbiavimo tyrimų grantų universitetams buvo sustabdyti. Tai kelia grėsmę ilgalaikiams gamtosaugos projektams, nes šie tyrimai buvo pagrindas sprendimų priėmimui.

Be to, nauji vykdomieji įsakymai, pavyzdžiui, EO 14154, sustabdė Infliacijos mažinimo akto lėšų paskirstymą, o EO 14156 leidžia Vidaus reikalų sekretoriui sustabdyti ar pakeisti Nykstančių rūšių apsaugos įstatymo taikymą siekiant paspartinti energetikos projektus.

Gamtosaugos organizacijos bando prisitaikyti prie naujų realijų ir išsaugoti esamus projektus, bet daugelis jų susiduria su finansavimo netikrumu. Vienintelė viltis – kad administracija galiausiai supras, jog kai kurie iš šių projektų atitinka jos prioritetus ir leis jiems tęstis.

Naujausias žurnalo numeris jau čia!

Susiję straipsniai

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.