Patirtis

Taurieji elniai. Portretas0

Nuotrauka: Jake Davies, unsplash.com

Tuoktuvės

Poravimosi, rujos, dvikovų, tuoktuvių, baubimo, maurojimo metas – kaip tik žmonės nepavadins to, kas kiekvieną rudenį apima tauriųjų elnių gyvenimą.
Pirmieji rujos artėjimo požymiai pasirodo rugpjūčio pabaigoje. Intensyviausiai tauriųjų elnių ruja paprastai vyksta rugsėjį, o jos kulminacija – rugsėjo pabaigoje, kartais ir spalio pradžioje.
Jauniausi patinai rujoja iki spalio vidurio, kartais net ilgiau. Ir visiškai subrendę elniai spalį dažnai gana intensyviai reiškia aistras, bet tik kai pasitaiko šilta vasaros pabaiga. Tai vyksta todėl, kad per didelė šiluma trukdo visavertiškai vykti jų organizmo lytinių hormonų procesams. Taigi ne visus gamtos vyksmus bobų vasara paveikia teigiamai! Grįžusi šiluma visuomet šiek tiek nuslopina, pritildo tauriųjų elnių rują ir taip ją ištęsia.
Palankios sąlygos, kai ruja vyksta be kliūčių ir ypač aistringai, esti vėsiu metu. Palankiomis sąlygomis ji trunka iš viso apie mėnesį, pusantro.
Elniai šiuo laikotarpiu visiškai neėda, bet jie paskubės atsigriebti – po rujos guviai maitinsis.

Štai aš!

Jeigu nesate matę, įsivaizduokite: natūralaus Žemės palydovo atspindėtų Saulės spindulių apšviesta pamiškė, proskyna, pievelė. Iš medžių ir krūmų išlenda pasninkaujantis, didingas, išdidus raguotis ir atlošęs galvą siunčia pasauliui garsią žinią: „Štai aš!“ Tai tikrai yra iššūkis galimam konkurentui: „Kur tu, varžove?“ Kartu tai kvietimo šūkis elnėms: „Kur jūs, mano išrinktosios? Ateikite! Peršuosi jums, ponios!“ O galbūt: „Laukite! Aš ateinu!“
Nors rujos įkarštyje tauriųjų elnių patinai nė akimirkos nenurimsta visą naktį, kartais jie nenutyla ir šviesiuoju paros metu (vis dėlto aktyviau baubia ryte ir vakare). Jeigu norite savo ausimis išgirsti labai garsius, kilometrus į tolį skambančius azartiškus elnių šūksmus, tinkamiausias tikros rujos metas visuomet yra naktis – mėnulio apšviestos, vėsios, bevėjės naktys.
Kartą išgirdęs tauriųjų elnių rujos baubimą, žmogus jį laiko vienu įspūdingiausių gamtos didybės garsų ir niekada negali jo pamiršti.

Patiems žvėrims per rują tarpusavio komunikacija yra ne mažiau svarbi nei žmones žavintis baubimas ir kvėpinimasis. Šią reguliarią procedūrą kiekvienas raguotis atlieka su akivaizdžiu entuziazmu. Šlapimo srovelė į barzdą (pasmakrės ir apykaklės karčius), srovelė už ausies, į ragus, dar srovelė, dar… Bet to nepakanka! Rujojantis patinas kanopomis išsirausia žemėje bent vieną duobę, kurioje kartkartėmis nusišlapina ir kaskart joje išsivolioja. Taip atsiranda iš kūno skleidžiamas oro pašto laiškas.

Šlapimo kvapas dar prisodrinamas specifinių feromonų, kurie aktyviau išsiskiria iš patinų antakinių liaukų, kai jie būna susijaudinę. Iš jaudulio jiems atsiveria šių liaukų angos ir per jas pasklinda specialus aromatas, kuris nedideliu atstumu juntamas net žmogaus nosiai: suaugęs patinas per rują skleidžia stiprų kvapą (elnes jis turbūt labai vilioja!). Elnio kūno kvapas gatavas – oro laiškas nusiųstas!

Elniai savo oro laiškus rašo ragais ir kanopomis, kuriais jie tarsi iškvėpintais rašikliais brėžia savo teritorijos sienas, draskydami medžius ir krūmus bei kapstydami žemę. Specialiai pažymėtos vietos skleidžia labai stiprų aromatą, metantį kitiems elniams iššūkį į dvikovą arba atvirkščiai – atbaidantį juos nuo užimto tuoktuvių ploto. Šio oro paštu nešamo signalo dažnai užtenka, kad varžovai nekištų savo snukių ten, kur nereikia, ir kova neįvyksta.
Daug svarbiau, žinoma, yra siųsti aromatizuotas piršlybas geidžiamoms elnėms, suvilioti jas – vieną, antrą, trečią, gal dar kokią. Kuo intensyviau patino teritorija ir jis pats kvepia, tuo patelėms jis yra priimtinesnis lytinis partneris.

Video. Elnių ruja 2021

Poligamiškas gyvūnas

Tarsi norėdamas patvirtinti šį tauriesiems elniams žmonių pagrįstai suteiktą statusą, patinas per rują stengiasi sukurti trumpalaikį haremą. Vis dėlto jokio pernelyg didelio haremo normaliomis sąlygomis raguočiai neįkuria – tebūna kelios elnės. Tiesa, tam tikrais atvejais stipresnis patinas sugeba aplink save suburti tiek daug patelių, kad jo haremą jau galima vadinti būreliu (apie dešimt) ar net būriu (iki dvidešimt).
Jaunuosius patinus lytinė aistra pradeda apimti ne anksčiau kaip trečiaisiais gyvenimo metais.
Baubimus ir oro laiškus į pasaulį leidžia visi lytinę brandą pasiekę patinai, bet praeina ne vienas ruduo, kol pradedantieji pirmą kartą gyvenime sulaukia sėkmės.
Elnių jaunosioms malonumai prasideda anksčiau nei jaunikiams – jos pirmąkart apvaisintos gali būti antraisiais ar vėliausiai trečiaisiais gyvenimo metais, nors visiškai suaugusiomis žmonės laiko ketverių metų amžiaus elnes.

Aksioma: laukinėmis sąlygomis jauniklius bet kokio amžiaus elnėms „užtaiso“ didžiausi, stipriausi, galingiausiais ragais ginkluoti elniai.

Nereikia būti tauriuoju elniu, kad pagal išorinius požymius nustatytum konkretaus patino galimybę iškovoti teisę tęsti giminę. Patyręs žmogus dažniausiai gerai nustato patino potenciją pagal išvaizdą. Be abejo, girdint vien tik balsą yra sunkiau. Apytikriai įvertinti galima prisiminus pagrindinį principą: jaunų, menkai patyrusių, nedrąsių elnių baubimas yra aukštesnių tonų ir ne toks užkimęs kaip galingesnių, savimi pasitikinčių patinų maurojimas.
Kas nutinka, jeigu per rują susitinka du vienodai galingi patinai? Tuomet rujos teritorijos (ar jau net haremo) šeimininkas dažnai neturi pasirinkimo: tenka priimti iššūkį – pradėti dvikovą su lygiaverčiu (bet kol kas kažkodėl nieko nepešusiu) pretendentu į jo pateles. Prieš susikibdami patinai paprastai susijaudina, nusiteikia kovai ir stengiasi įvertinti priešininką – vaikšto vienas aplink kitą lygiuodamiesi ūgiu ir ragų dydžiu. Jeigu nė vienas priešininkas nenori atsitraukti, prasideda arši kova. Žvėrys aimanuodami kalasi ragais, kad net braška. Oras vėsus, todėl iš varžovų šnervių ir burnos kyla garai. Susikibimo baigtis vienam, o kartais net abiem gali būti mirtina. Mirties atvejų pasitaiko labai retai, bet, štai, sudurtų pečių ir šonų, nulaužtų ragų – dažniau.

Video. Elnių ruja 2021

Nugalėtojas

Susiję straipsniai

Elnių dvikovos nugalėtojas (esamo ar būsimo haremo savininkas) žino: kiekvieną dėmesį parodžiusią damą reikia užkariauti staigiai, kol neapsigalvojo. Taip lėmė evoliucija: reikia suspėti, kol niekas netrukdo, negalima per ilgai delsti. Vos elnė duoda užuominą, patinas prisistato iš karto…
Matant tauriųjų elnių poravimosi aktą ir akimirkas po jo, regis, kad nuo lytinių hormonų apdujęs patinas pats negali suprasti, kas maloniau – galingas, bet trumpas stumtelėjimas, ar garsus, ilgas baubimas po jo.
Kiekvienas suaugęs tauriųjų elnių patinas kasmet rujoja apie 2–3 savaites. Visišku brandos amžiumi galima laikyti tik 7–8 metus. Geriausias laikas, kai žvėries liemuo masyviausias (sveria apie ketvirtadalį tonos) ir per rują haremai stabiliausi (nors šie metai nebūtinai sutampa su stambiausių ragų laikotarpiu!), yra 8–14 metai.

Elnių medžioklė per rują. Elnių ruja 2020

Bet kuriuo kitu laikotarpiu suaugę raguočiai būna labai atsargūs, net baikštūs, bet per rują jų savisaugos instinktą gerokai numalšina lytinis potraukis ir noras kautis. Atsargumui sumažėjus damoms tenka susijaudinusius kavalierius ne tik vilioti, bet ir saugoti – reikia atsargiai rinktis aistrų vietą, jos apylinkę. Jeigu kas, jos užkimusiais šauksmais turi perspėti vyriškosios giminės atstovus.
Už gera blogu mokama: patenkinę lytinį potraukį patinai greitai pamiršta (tiesa, tik iki kito rudens), kad pasaulyje egzistuoja ir moteriškos giminės elnių. Užtat grįžta ir vėl prie mamų glaudžiasi pavasarį gimę jaunikliai, per rują gavę labai mažai dėmesio. Dabar jie gyvens kartu su motinomis, kol ateis laikas gimti kitiems tuoktuvių vaisiams.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.